Miksi tällä palstalla menee herne nenänreikään kun parasta tieteentekijöiden tuottamaa tietoa lihansyönnin vaaroista terveydelle tuodaan julki?
Lihansynnin vaaroista kirjoittelu aiheuttaa tällä palstalla paahaa mieltä
Anonyymi-ap
72730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Se johtuu siitä, että tämän puolueen äänestäjät, eli maanviljelijät kasvattavat eläimiä ihmisten ruuaksi.
Ei pidä paikkaansa, koska he myös tuottavat meille kasvisperustaista apetta.
Miksi keskustalaiset haluavat elää epäeettisesti?
Parasta tieteentekijöiden tuottamaa tietoa lihansyönnistä ei tuoda julki, siinä se ongelma on.
Laitetaan siis muutama tieteellisesti todistettu fakta asiaa valaisemaan:
Lihan proteiinit ovat erittäin tärkeitä ihmisen ensimmäisinä elinvuosina, niin pitkään kuin aivot kehittyvät. Kypsennetystä lihasta ihmiskeho saa tehokkaimmin tarvitsemansa rakennusaineet nuoruudessa, etenkin aivot. Kasvissyöjinä lapsuutensa viettäneet onkin helppo erottaa joukosta aikuisiällä, tyhmyys sen paljastaa.
Aikuinen pärjää vähemmällä lihanmäärällä, mutta edelleen niin proteiinit kuin monet hivenaineet ovat lihassa parhaiten hyödynnettävässä muodossa, joten lihaa pitää olla ruokavaliossa mukana.
Vanhuusiässä sitten taas aivot tarvitsevat. ravintoa, jotta eivät rapistu. Aivoterveyden ylläpitämiseksi vanheneva ihminen tarvitsee elimistön helposti hyödyntävää lihaa, sillä kuten tiedämme, aineenvaihdunta heikkenee iän myötä, eikä pelkkä kasvisravinto riitä pitämään vanhan ihmisen kehoa ja aivoja kunnossa. Dementia ja muut vanhuuden oireet pahanevat jos ravinto ei ole terveyttä ylläpitävää.
Ravintosuosituksiin on ympätty aimo annos ideologiaa ja ilmastonmuutos hypetystä, jonka vuoksi lääketieteen osuus on vähentynyt. Muu tiede on vallannut alaa, osin jopa pseudotieteet.
Kova on kohkaaminen lihansyönnistä. Miksi ihmiset eivät osaa ajatella itsenäisesti?
Ossi, oikea SOTILAS
Ilman tieteen tuomaa tietoa ei yksikään ihminen pysty yksinään tutkimaan mikä ruoka on hyväksi ja mikä vahingolliseksi ihmiskeholle. Ammatikseen tutkimusta tekevät tiedemiesjoukot ovat para tiedonlähde, mitä on käytettävissä. Mutu on huonoin.
Quote:
Laitetaan siis muutama tieteellisesti todistettu fakta asiaa valaisemaan:
Kasvissyöjinä lapsuutensa viettäneet onkin helppo erottaa joukosta aikuisiällä, tyhmyys sen paljastaa.
Unquote:
Laitatko sen tiedejulkaisun lähteen tiedoksemme, että voimme varmistua kirjoituksesi tieteellisestä perustasta, kiitos etukäteen.
Ryssissä itsenäinen ajattelu on kielletty valtion toimesta.
Meillä VKKssa ja MV lehdessä sitä pseudotiedettä riittää.
Sinulla paskalla mitään varaa ole lihansyöntiin.
Makkaran ainesosat
Liha. Suomessa makkaraan käytetään pääasiassa sian-, naudan- ja siipikarjanlihaa. ...
Kamara. Kamara on sian syötävää nahkaa, josta on teurastuksen yhteydessä poistettu nahan pintakerros (orvaskesi) ja karvat kalttaamalla. ...
Vesi ja jää ...
Perunajauho tai muu tärkkelys. ...
Proteiinivalmisteet. ...
Maitojauhe. ...
Suola.
Nitraatti.
Lisäaineet.
Ihan jo pisa tulokset kertovat missä mennään kun lastemme lihansyönti on korvautunut kasviksilla.
Lapsista tullut vihanneksia, älyltään, kun popsivat herneitä ja soijaa
Ravintosuositukset perustuvat tieteellisiin tutkimuksiin. Vaikkapa NIH (National Institute of Health eli "USA:n THL") sivustoilta löytyy helposti 60 tutkimusta, jotka yhdistävät lihansyönnin erilaisiin syöpiin, diabetekseen, sydän- ja verisuonitauteihin jne. (Ehkä Trump lopettaa näiden julkaisemisen, koska ovat liian "wokea").
Suomalaisten lihankulutus on keskimäärin sekä terveyden että ympäristön kannalta kestämättömällä tasolla. Ja vastaavasti kasviksia syödään liian vähän. Proteiinin lähteenä lihalla ei ole mitään erityisasemaa, koska välttämättömiä aminohappoja saa myös kasveista ilman että mukana tulee haitallisia kovia eläinrasvoja tai lihan karsinogeenejä. Liha ei myöskään ole elimistölle mitenkään "helposti hyödynnettävää", vaan päin vastoin hyvin hitaasti sulavaa.
Raudan lähteenä lihalla on merkitystä, mutta sekin on yksilökohtaista miten hyvin rauta kullakin imeytyy. Eikä se imeydy kenelläkään optmaalisesti ilman kasveista saatavaa C-vitamiinia.
Kasvaville lapsille en vegaanidieettiä suosittele (ja se vaatii aikuiseltakin jonkinlaista perehtyneisyyttä), mutta eivät lapsetkaan varsinaista lihaa tarvitse, jos dieetti sisältää kalaa ja maitotuotteita - tietenkin monipuolisen kasvisravinnon lisäksi.
Ei sitä proteiinia kukaan kilokaupalla tarvitse.
Saamme sitä nyt jo aivan liikaa. Enkä siis kannata lihansyönnin lopettamista vaan sen vähentämistä jolloin mm. munuaiset tykkäisivät.
Toinen asia on että tarvitaanko kepulaisen konttiyliopiston rajatieteilijöitä kertomaan aikuisille ihmisille mitä tulee syödä?
Karppaususkovaisten huuhaapalstaltako nuo faktasi löysit. Vai MTK:n sivuilta?
Itä-Aasiassa päivittäinen ravinto on usein pelkkää riisiä ja kasviksis ja liha on lähinnä lisuke.
Kuten esim. välimeren keittiössä. Molemmissa eletään pidempään kuin meillä.
Eihän sitä julkaisua ole. Muualla kuin MTK:n propagandaoppaassa.
Tämä kirjoittaja kyllä paljasti tyhmyytensä.
Voi voi teitä maalaisliiton reppanoita.
Laita nyt se linkki missä näiden asioiden syy-yhteys on todettu?
Edelleen kiinnostaa se linkki missä on todettu syy-yhteys neuronien (googlaa jos et tiedä) kehittymisen ja lihansyönnin välillä.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2903695/
Kohdassa conclusion johtopäätös on "may". Eli kannattaa opetella englantia sen verran että osaa tulkita tieteellisiä tekstejä.
Ja myös "small amount meat".
Ei mitään pihvin mättämistä.
Voi voi.
Itse arvelisin, että monipuolinen ravinto on ihmisen terveydelle tärkeää. Evoluution aikana olemme tottuneet syömään sekaravintio ja ihmisen eläinlajina voi olla vaikea sopeutua toisenlaiseen ruokarakenteeseen, mitä olemme käyttäneet vuosituhansien ajan.
Sen sijaan ruokarakenteen sisällä on voinut tapahtua muutoksia, jotka ovat haitallisia ihmisille. Sokeripitoisen ja rasvaisen ruuan kuluttaminen on kasvanut. Sokeri ja rasva yhdessä on se haitallinen yhdistelmä, minkä vuoksi hampurilaistyyliset pikaruuat sokeripitoisella juomalla täydennettynä on se pahin mahdollinen yhdistelmä. Itse vältän syömästä esim. hampurilaisaterioita.
Terveyshaittoja aiheutuvista ruoka-aineista varoitettan erityisesti myös liiallisesta punaisen lihan ja prosessoitujen lihatuotteiden käytöstä. Itse suosin vaaleaa lihaa ja erityisesti kalaa proteiinin lähteenä. Pari kertaa vuodessa kunnon naudanlihapihvi ja lampaaliha kyllä sitten maistuu sitäkin paremmalta sopivan täyteläisen punaviinin kanssa. Maailmassa elää kansoja, jotka kuluttavat enemmän kalaa kuin lihaa vuosittain ja voivat ihan paksusti. Kalasta saa lisäksi kaikenlaista muutakin terveellistä kuten kalaöljyä ja vitamiineja. Uskoisin, että kalasta ja vaaleasta lihasta on mahdollista saada samoja ainesosia, joita pidät esim. lapsille tärkeinä.
Punaisen lihan ylenmääräinen kuluttaminen ei ole tarpeen. Punaisen lihan tuottaminen aikaansaa ympäristöongelmia, koska sen vuoksi hakataan esim. Etelä-Amerikassa sademetsää pelloiksi, jotta karjalle saadaan ruokaa. Välimeren ruokavaliota on pidetty hyvänä ja terveellisenä. Se on paljon enemmän kasvis- ja hedelmäpainotteinen kuin suomalainen ruoka. Kyllä silläkin ihmiset ovat hyvin pärjänneet.
Luin aiemmin tänä vuonna yhden kirjan 1800-luvun lopulla tehdystä tutkimusmatkasta Etelänapamantereelle. Siinä oli mukana mm. norjalainen Amundsen ja laiva oli belgialainen nimeltään Belgica. Laiva juuttui jäihin ja miehistön tila heikkeni. Jos muistan oikein niin moni sairastui keripukkiin (tai sitten se oli joku toinen sairaus). Laivan muutoinkin kekseliäs lääkäri keksi keinon voittaa tauti saatavissa olevalla ravinnolla. Se oli pingviinien liha, jota hän kehotti syömään raakana, jotta siitä saa parhaan hyödyn irti. Maku oli useimmille vastenmielistä, mutta temppu tehosi ja sairastuneet alkoivat parantua. Saattoi olla, että miehistön C-vitamiintasot parantuivat tätä raakaa lihaa syömällä. Kirja perustuu tositapahtumiin ja sen niminen laiva on todellisuudessa purjehtinut etelänapamantereen tuntumassa.
Kirjan tarina on seikkailullinen ja jännittävä. Siinä varmaan totuus ja mielivitus tapahtumien täydentäjinä sekoittuvat, mutta kun tiedetään pääosan tapahtumista olleen tosia, se tekee kirjasta vieläkin kiehtovamman. Se kertoo myös ihmisen ponnisteleujen voimasta ja sinnikkyydestä sekä asialleen omistautumisesta. Malliesimerkki siitä oli juuri tämä norjalainen Amundsen, joka ei vierasmaalaisena saanut laivalla ansaitsemaansa asemaa ja varapäällikkyyttä.
Puoluelaisillemme lihansyönnistä luopumiselle pitäisi riittää puolueen oman huippuasiantuntijan, keskustan ex- kansanedustajan, professori, tohtori, Thl:n ex- pääjohtajan ja Pohjoiskarjalaprojektin suunnittelijan, Pekka Puska ohjeet.
Ja punainen nortti kannattaa jättää makkaran ohella. Mutta jos on pakko käyttää jompaa kumpaa, niin jätä makkara pois.
Lihanhimo on vielä vaarallisempaa. Sillä voi olla 16vee kantavat seuraamukset. Siinä ei isän ilot lohduta!
Moni lestakepu sortuu lihanhimoon ja silloin lapsetkaan ei ole turvassa.
Martat eivät onneksi ikään katsomatta lihaa tarjoa.
Moni lestakepu kyntää omaa lihaansa. Niillä ei ihmisyys paina ajattelussa.
Kepulaisen elämä on niin karua syrjäseudulla, että siitä ei nauti kukaan. Pellavarehua puolukan kanssa on kohokohta. Lihaan ei ole varaa.
Palstalaiset luulevat, että heitä yritetään juksata, kun ehdotetaan lihansyönnin rajoittamista terveydellisestä syistä. Kannattaisi oman edun nimissä mieluummin kiittää hyvistä neuvoista.
Ihminen on syönyt lihaa kolme miljoonaa vuotta, ja se on tehnyt ihmisestä luomakunnan viisaimman eläimen. Eritoten lihan kypsentämisen oppiminen teki ihmiskunnan evoluutiolle nopean kehityksen.
Aivojen kehittymiselle oleellinen ainesosa on omega-3 rasvahappo, jota löytyy vain eläintuotteista, kalasta ja lihasta. Pienille lapsille, raskaana oleville ja imettäville äideille sekä vanhuksille liha ja kala ovat täysin välttämättömiä, sen tiede on aina kertonut, kunnes viherpipertäjät alkoivat omaa ideologiaansa jakaa ja keksivät lihan muka aiheuttavan suolistosyöpää.
Enemmän suolistoa kuitenkin ärsyttää monien kasvien sisältämät ainesosat, kuten vaikkapa inuliini, joita ihmisen ruuansulatus ei kykene hajottamaan. Paksusuolessa nämä alkavat sitten käydä ja aiheuttavat runsasta kaasun muodostusta, piereskely kasvisruuan jälkeen on kaikille tuttu juttu. Selvää on, että suoli siinä ärtyy ja aikaa myöten sairaus kroonistuu.
Kyllä se vasta pellavarouheen jälkeen pierettää, Inkeroisissa yksi Aisa pieree siellä pellavarouhepöly renkaita!
Juvalla ei ole syöty vuosiin lihaa, nakkikioski meni konkkaan!
No ei taida olla luomakunnan viisain eläin Ihminen,ahne,vallanhaluinen,tuhoava,itsekäs ym. on. Sotaisa jolle ei loppua näy,sen näkee taas nykyisestä maailmantilanteesta.
Miksi valehtelet koko ajan?
Eli tässä omega-3 lähteistä.
https://www.terveystalo.com/fi/tietopaketit/omega-rasvahapot
Viimeinen kappale on sellaista höpö-höpöä että.
Crohnin taudista kärsiville suositellaan yleensä kasvispainotteista ruokavaliota.
Vai tarkoititko nyt IBS:ää? Sen etiologiaa ei edes täysin tiedetä.
Inuliini on juuri näitä karppaususkovaisten pseudotieteellisiä höpöjuttuja.
"Lihansynnissä" on vaaransa.
Khihi buaah!!!!
Moni lesta ei syö enää lihaa.
Hyvä että lihansyönnin vaarat ovat tunnistetut ja voimme aloittaa puolueemme nousun elinikäodotteen kasvaessa.
Lihansynti taitaa olla ihan muuta.
Kristilliset sen "lihansynnin" taitaa meillä tietää parhaiten!
Maaseudulla ja varsinki lestakepujen seuduilla lihanhimo on hirveä.
YYA, Lada, karvahattu ja makkara, siitä on vanhojen kepulaisten elämä tehty.
Syökää tuoretta ruokaa niin pysytte todennäköisemmin pidempään terveenä. Jättäkää se tehdaskama hyllyyn vaikka se helppo onkin mikrossa lämmittää.
Keput vetäisee herkästi munan tai grillimakkaran nenäänsä, jos keskustalle pyhää asiaa käsitellään väärin.
Kepuilla on jo nakit kasvaneet nenänrikiin.
Lestakepu julistaa: Liha on heikko, siinähän on selvä reikä!
Moni perskepu käyttää makkaraa seksuaalisiin aktiviteetteihin.
Kepulaisille on tullut lihanhimo, jopa omaan lihaan.
Moni kepulainen ei usko perän kestävän muutenkaan.
Liha on pyhä, sanoo moni lihava kepulainen.
Totuus kirpaisee kepulaista takapuolesta.
Moni keskustalainen haluaa pientä nakkia ja löysää munaa.
Keskustalainen isäntä nauttii mielellään makkaran suppona ja löysällä munalla.
Puolikas sika veti arbuusin kärsäänsä. Oli lukenut MV lehdestä, että lihaa säästämättä ja laadusta tinkimällä köyhäkin pärjää.
Liha on lestakepulle jumalan antama lahja..
Ja kuitenkin lestakepujen saarnaajat väittävät, että liha on heikko, siinähän on selvä reikä!
Monella lähellä keskustaa olevalla vatsa ns veriponnistaa lihansyönnin takia.
Tein pastakastiketta härkäpapurouhe sta. Kastike loistava mutta rakenne vähän kuin pähkinää tomaattikastikkeessa. Umami myös uupuu.
Tuotekehittelyn paikka.
Lihansynti lienee eri juttu, kuin lihansyönti!
Khihi buaah!
Riippu lihasta sanoo kielenkääntäjä.
Suviseuroilla nuorta lihaa ei säästetä, se on syntistä ja synti on ajettava pois. Vanhoilla kepuisännillä jo kuola valuu.
Vanhoillislestakeput ei hyväksy lihansynnistä tarroja.
Suviseuroilla rietastellaan lihansynnissä ja mitä serkumpi sen herkumpi. Se on vanhoillislestakepujen motto ja puskuritarra.
Maa on syntinen laulu, kaikki muistaa synkän tarinan Lapista Mukan synkän romaanin pohjolan perukoilta.
Suviseurojen lähestyessä on hyvä varoitella lihansynneistä.
Hyvä, että Suomen maalaisliittolaiset eivät viljele tupakkaa. Muuten tupakkarajoituksiakn olisi vähemmän.
Suviseurojen lähestyessä on hyvä ottaa esille lihaan sortumisen synnit!
Suviseuroilla tehdään taas lihansyntiä oikein urakalla ja sitten harjataan ja hoitokokoustetaan ahkerasti. Inkeroisissa on joku Ossi joka on tosi harjaantunut noihin hommiin, olisiko ihan ammatiltaan ollut harjaaja?
Ei kai kukaan vie lapsenlapsiaan katsomaan suviseuroilla vanhojen kääkkien lihansyntejä.
Suviseuroilla lihaa ei säästellä, lihasynti on paukutettava pois.
Suviseuroilla on lihansynnit päällimmäisinä mielissä vanhoillislestakepulaisilla. Lipovat huuliaan ja kuola taas valuu.
Moni lähellä kepua oleva haluaa ummistaa silmänsä ja sokea uskolla mennään.
Makkara on puoluelaistemme vihannes, eikä sitä voi kukaan kiistää.
Lestakepu saarnaaja sanoi: Liha on heikko, siinähän on selvä reikä! Niin sanoi myös lestakepujen toiseksi korkein johtaja tyttäristään, ennen fudujaan, oli muuten eläköitynyt yliluti.
Tulee ikävä Pekka Puskaa.
"Lihan synti" on kamalaa!!!