https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d097fd72-f19e-42e4-8e39-867c27089c2c
"Hätähuuto Saksan armeijasta: "Meiltä loppuu aika kesken"
”Puolustusvoimamme eivät koskaan ole olleet sen vahvuiset, että ne voisivat puolustaa uskottavasti Saksaa”, arvioi Münchenin turvallisuuskonferenssin tapahtumassa puhunut Saksan maavoimien komentaja.
Saksassa asepalvelus lakkautettiin vuonna 2011. Maan aktiivisten joukkojen vahvuus on noin 180 000 sotilasta.
Reserviläisiä on suunnilleen saman verran kuin Suomessa, eli 900 000. Yli 84 miljoonan asukkaan maassa luvut ovat verrattain pieniä."
Jos tämä suomen 900 000 reserviläistä suhteutettaisiin saksan asukasmäärään, niin se olisi 15 120 000 eli yli 15 miljoonaa reserviläistä saksassa !!!
Sellaiseen maahan ei kyllä mikään maa mieluusti hyökkäisi.
Saksassa 16,8 kertainen väkimäärä suomeen verrattuna ja silti...
2
210
Vastaukset
- Anonyymi
Reserviläinen on sotataidoiltaan = H. Moilanen. Ei mikään uskottava pelote millekään hyökkääjälle. Toki suurin osa hyökkääjistä on Moilasia myös Venäjällä, mutta toisin kuin länsimaissa, Venäjä on valmistaunut sotimaan 100 vuoden ajan ja kalustoa on loputtomasti. Sotimisen kannalta ei ole merkitystä sillä loppuuko omat kalusto, jos kalustoa saa ostaa rajattomasti lisää. Venäjällä on tasainen cash flow öljy- ja kaasutuloista. Aseet ja ammukset eivät tästä maailmasta lopu milloinkaan. Maksukykyiselle ostajalle maailmalta löytyy aseita loputtomasti.
- Anonyymi
Naton tarkoitus kuvattiin joskus kolmiosaiseksi siten, että pidetään amerikkalaiset sisällä, saksalaiset alhaalla ja venäläiset ulkona. Jos jokin muuttui, yhtälö ei ole tasapainossa. Hetki voi kulua, kun on kauan lytätty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1348287Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1412642Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612503Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531329