Saksassa 16,8 kertainen väkimäärä suomeen verrattuna ja silti...

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d097fd72-f19e-42e4-8e39-867c27089c2c
"Hätähuuto Saksan armeijasta: "Meiltä loppuu aika kesken"
”Puolustusvoimamme eivät koskaan ole olleet sen vahvuiset, että ne voisivat puolustaa uskottavasti Saksaa”, arvioi Münchenin turvallisuuskonferenssin tapahtumassa puhunut Saksan maavoimien komentaja.
Saksassa asepalvelus lakkautettiin vuonna 2011. Maan aktiivisten joukkojen vahvuus on noin 180 000 sotilasta.
Reserviläisiä on suunnilleen saman verran kuin Suomessa, eli 900 000. Yli 84 miljoonan asukkaan maassa luvut ovat verrattain pieniä."

Jos tämä suomen 900 000 reserviläistä suhteutettaisiin saksan asukasmäärään, niin se olisi 15 120 000 eli yli 15 miljoonaa reserviläistä saksassa !!!
Sellaiseen maahan ei kyllä mikään maa mieluusti hyökkäisi.

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Reserviläinen on sotataidoiltaan = H. Moilanen. Ei mikään uskottava pelote millekään hyökkääjälle. Toki suurin osa hyökkääjistä on Moilasia myös Venäjällä, mutta toisin kuin länsimaissa, Venäjä on valmistaunut sotimaan 100 vuoden ajan ja kalustoa on loputtomasti. Sotimisen kannalta ei ole merkitystä sillä loppuuko omat kalusto, jos kalustoa saa ostaa rajattomasti lisää. Venäjällä on tasainen cash flow öljy- ja kaasutuloista. Aseet ja ammukset eivät tästä maailmasta lopu milloinkaan. Maksukykyiselle ostajalle maailmalta löytyy aseita loputtomasti.

    • Anonyymi

      Naton tarkoitus kuvattiin joskus kolmiosaiseksi siten, että pidetään amerikkalaiset sisällä, saksalaiset alhaalla ja venäläiset ulkona. Jos jokin muuttui, yhtälö ei ole tasapainossa. Hetki voi kulua, kun on kauan lytätty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2193
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      210
      1842
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      101
      1475
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1255
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1177
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1082
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1048
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      982
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      930
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe