SDP ja vasemmistoliitto näkevät edullisen asuntotuotannon omien intressiensä mukaisena

Anonyymi-ap

Vihervasemmiston ja kokoomuksen halu edistää Helsingissä maahanmuuttoa
Anonyymi-ap
2025-02-17 19:08:36

jakaa vaalirahaa vasemmistopuolueille, Rydman sanoo.
Anonyymi-ap
2025-02-17 19:07:48

Myös ay-liike hyötyy maahanmuutosta

Vihervasemmiston ja kokoomuksen halu edistää Helsingissä maahanmuuttoa kytkeytyy osaksi jatkuvasti paisuvaa sosiaalisen asuntorakentamisen tavoittelua, Kuuntelija-podcastissa vieraillut Rydman sanoo.

– Vihreät on tunnetusti erittäin maahanmuuttomyönteinen puolue. Vihreät ideologisista syistä pitävät mahdollisimman ahdasta, tiivistä ja kaupunkikuvaltaan ankeaa rakentamista ekologisena ja siten tavoiteltavana päämääränä, Rydman sanoo ja jatkaa, että Helsingin vihreitä sykähdyttää jo enemmän urbaanivihreä ajattelutapa kuin luonnonsuojelu.

Vihreiden lisäksi myös SDP ja vasemmistoliitto näkevät edullisen asuntotuotannon omien intressiensä mukaisena. Syitä on kaksi.

– Ensinnäkin siksi, että lisärakentamisella ja maahanmuuttoa kasvattamalla Helsinkiin on mahdollista saada lisää maahanmuuttajataustaisia asukkaita, jotka todennäköisimmin äänestävät vasemmistoa.

– Toiseksi, kun Helsinkiin kaavoitetaan edullista vuokratuotantoa, taustalla on usein kiinteistösijoitusyhtiö Kojamo, joka on merkittävä tekijä ay-liikkeen varallisuuden taustalla. Tätä kautta saadaan lisää verovapaita osinkoja ay-liikkeelle, joka puolestaan jakaa vaalirahaa vasemmistopuolueille, Rydman sanoo.

Maahanmuutto lisää asuntojen kysyntää, ja Kojamo itsekin hehkuttaa sijoittajille, kuinka maahanmuutosta johtuva kysynnän kasvu mahdollistaa vuokrien korotukset.

https://www.suomenuutiset.fi/wille-rydman-vihervasemmisto-ja-kokoomus-ajavat-lisaa-maahanmuuttoa-ja-uudisrakentamista-helsinkiin-koska-ne-hyotyvat-siita-vain-suomalainen-veronmaksaja-ei-hyody/

10

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      pummi sosialisti asuu minimaalisin kustannuksin sinun verorahoilla,
      Sinä maksat omaa asuntoasi 25 vuotta palkkatyölläsi

      Kieroutunut järjestelmä !
      Tästä on reilu peli kaukana.
      Kenen syy ?
      Vastaus: sdp

      • Anonyymi

        pitää perustaa mm PS lähi ja sairaanhoitajille oma ammattiliitto?


    • Anonyymi

      > SDP ja vasemmistoliitto näkevät edullisen asuntotuotannon
      > omien intressiensä mukaisena

      No eivät demarit ole laittaneet rikkaa ristiin sen eteen, että normaalia omistusasuntotuotantoa saataisiin edullisemmaksi.

      Demarien kiinnostus koskee ainoastaan vuokra-asuntotuotannon lisäämistä, ja niihin asutettavia pakolaisia. Pakolaisista arvellaan saatavan nopeimmin vasemmistolaisiin puolueisiin uutta kannattajakuntaa.

      Noissa asunnoissa vuokrataso saa olla korkeakin, se puoli ei demareita kiinnosta.
      Pakolaisten vuokrat maksavat kaupungit ja sosiaalitoimisto.

    • Anonyymi

      Yhteiskunnan varoilla Espooseen ei kannata rakentaa yhtään uutta asuntoa, koska ne menevät kolmansista maista tuleville, joista valta-osa ei tule työllistymään. Demareille halpoja ääniä ja veronmaksajille lisää veroa.

    • Anonyymi

      Ammattiliittojen osingot verolle.

      Jo riittää SDP:n asumistukien korottaminen, mikä valuu ammattiliittojen omiestamien asunto-osakeyhtiöiden kautta ilmaisina osinkoina liittojen laariin ja sieltä SDP:lle. Sillä tavalla Suomen veronmaksajia kupataan ja tuetaan lakkokassoja ja vasemmistopuolueita. Asumistuet ovat viime vuosina nousseet miljardiluokkaa.

      • Anonyymi

        Juu gryndereiden lihottaminen saa riittää. Maksetaan vaikka toimeentulotukea mieluummin niille, jotka tarvitsevat.

        Asumistukiympyrää SDP-Kojamo-ammattiliitot-SDP voi verrata romanikerjäläisiin, jotka istuvat kadulla. Kerjäläisen kippoon kun laitat rahan, niin nurkan takana kyttäävä "parittaja" vie omansa. Kerjäläiselle ei jää kuin kylmä perse ja ilo kerjätä. Ihan sama demariringin pyörittämien asumistukien kanssa.


    • Anonyymi

      Vai edullinen asuntotuotanto on pahasta?
      Parempi siis ettei duunarilla ole varaa hankkia omistusasunto ja tulot menee pääosin vuokriin.
      Persulta se järki vasta löytyykin, onko Purran taloustaidon palaverista napattua tietoa?

      • Anonyymi

        Silloin se on pahasta, jos uudet asunnot ruokkivat vain haittamaahanmuuttoa ja työssä käyvä oma kansa maksaa kustannukset. Punavihreiden periaate on jättää oma kansa ilman.


    • Anonyymi

      Espoon todella laajat tulkki-palvelut vetävät haittamaahanmuuttoa eli Kelan tuella eläviä puoleensa tehokkaasti. Joko tulkkipalveluista löytyy Afrikan heimojen käyttämä click-language ?

    • Anonyymi

      saudiarabia tietää ja iran

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      206
      4975
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      37
      3372
    3. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      35
      2898
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2773
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2428
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2257
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2138
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1810
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1762
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      82
      1425
    Aihe