Sain Tampereen kaupungilta alla olevan sähköpostin liittyen syksyn 2024 omakotitonttihakuun. Osaisiko kukaan kertoa mitä ihmettä Tampereella tapahtuu? Vaikuttaa olevan yhden miehen sota Tampereen kaupunkia ja rakentajia vastaan. Kuka hän voisi olla?
"Hyvä syksyn 2024 omakotitonttihaussa tontin saanut,
Lähestymme teitä lisätiedoilla tonttien luovutusaikataulua koskien. Tavoitteenamme oli päästä tekemään maanvuokrasopimuksia ja kiinteistökauppoja tonteista kanssanne keväästä 2025 alkaen. Valitettavasti tonttiarvontaa ja varaamista koskevasta kaupungin päätöksestä (kiinteistöjohtaja
31.10.2024 § 674) on tehty kunnallisvalitus Hämeenlinnan hallinto-oikeuteen. Lisäksi saman henkilön toimesta on jätetty yksittäisiin omakotitonttien varaamista ja vuokraamista koskeviin päätöksiin oikaisuvaatimuksia. Oikaisuvaatimuksia on tähän mennessä tehty vajaasta kymmenestä päätöksestä ja mahdollista on, että myös tulevista syksyn 2024 tonttihakuun perustuvista omakotitonttipäätöksistä tullaan tekemään oikaisuvaatimuksia sekä edelleen kunnallisvalituksia hallinto-oikeuteen.
Koska maanvuokrasopimuksia ja kiinteistökauppoja pääsemme tekemään vasta kaupungin vuokraus- tai myyntipäätöksen tultua lainvoimaiseksi, haluamme saattaa teillekin tiedoksi mahdollisen viivästyksen rakentamishankkeellenne. Mikäli tonttianne koskeva päätös tulee etenemään hallinto-oikeuteen, viivästyy päätöksen lainvoimaistuminen sekä sitä kautta maanvuokrasopimuksen tai kiinteistön kauppakirjan allekirjoittaminen noin 1,5 vuodella. Tulemme olemaan kaikkiin tontin saajiin henkilökohtaisesti yhteydessä päätöksen tultua lainvoimaiseksi tai vastaavasti mikäli siitä tullaan tekemään kunnallisvalitus hallinto-oikeuteen.
Ymmärrämme mikäli päätöksen lainvoimaistumisen odottaminen vaikuttaa halukkuuteenne rakentaa varaamallenne tontille. Sellaisille varaajille, jotka haluavat luopua tontista viimeistään toukokuun loppuun mennessä, jo maksettu varausmaksu palautetaan. Luopumispyynnön ja tilinumeron varausmaksun palauttamista varten voi jättää e-lomakkeella"
Tampereen kaupungin omakotitonttihaku
20
924
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä vielä Tampereen kaupungin päätös
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://tampere.cloudnc.fi/download/noname/{7d78308c-1674-4916-a73f-52bdfa5cce69}/999127&ved=2ahUKEwiC0bHerc2LAxVCExAIHT69AHkQFnoECBgQAQ&usg=AOvVaw3JgnR2RXhCQftZCVO7kay4 - Anonyymi
Onkohan kyseessä taas tämä Rotikanta ky nimeä käyttävä ammattivalittaja?
- Anonyymi
Edellinen kommentti näköjään poistettiin. Kyseessä ei ole Rotikanta ky mies vaan toinen Tampereen surkeus. Valittanut jatkuvasti useista eri omakotitonttihausta jo vuosia. Tainnut mennä sukset ristiin kaupungin kanssa ja nyt siitä kärsii jokainen omaa kotia haaveileva.
- Anonyymi
Linkki Tampereen kaupungin päätökseen
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://tampere.cloudnc.fi/download/noname/{8ea2cf11-07f2-4aa0-9a43-aedbef196852}/972770&ved=2ahUKEwj9u7ft782LAxVKHhAIHY_UAn8QFnoECCMQAQ&usg=AOvVaw2dXdKjLJ2NA_EkI1rErwwE - Anonyymi
Ovat varmasti saaneet reilun sakon. Harmi, ettei selviä päätöksestä
- Anonyymi
Kiitos kaikille vastauksista. Kovasti tämä laittaa harmittamaan.
- Anonyymi
En oikeesti ymmärrä miten joku voi olla niin tahallaan sotkemassa kaiken. Ei riitä ettei saa omiakaan hommia hoidettua vaa pitää vielä tehdä kaikkensa, että muidenki tekemiset menee täysin mönkään. Ja sit ei ees yritetä korjata virheitä vaa hommat vaa menee vielä vaikeemmaks. Tuntuu et se tekee sen ihan tarkoituksella eikä sillä oo mitään hajua kuinka paljon se vaikuttaa muihin. Eikö se voi joskus miettii, että vois ottaa edes vähän vastuuta omista teoistaan ja olla miettimättä vähän enemmän miten se vaikuttaa muihin? Ei tätä jaksa enää. Tää on iha järjetöntä!!!
- Anonyymi
Sellaisia ihmisiä ei yhteiskunta tarvitse vaan sitä varten on laitokset olemassa ja siellä lukitut kopit
- Anonyymi
Muuallakin Pirkanmaalla on tontteja ja taloalueita. Jos ei halua just tänne tai on vaikeuksia saada.
- Anonyymi
Mutta jos haluaa asua tampereella niin pitääkö olla demarien puoluekirja , jotta saa tontin 🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta jos haluaa asua tampereella niin pitääkö olla demarien puoluekirja , jotta saa tontin 🤣
Joo. Voi olla mikä vaan puolue.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo. Voi olla mikä vaan puolue.
muinoin oli näin
- Anonyymi
Oikeudesta saa kaverin nimen ja sitten se vain katoaa 🙂
- Anonyymi
Asuu Mettonkatu 23A
- Anonyymi
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000011044411.html
Uskomatonta kiusaa kyseiseltä henkilöltä. - Anonyymi
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000011050780.html
Aamulehti tavoitti poikkeuksellisen ”sarjavalittajan”, jonka ensimmäiset vaatimukset Tampere hylkäsi - Anonyymi
Googlen kautta löytyy tietoja vuokrasopimuksen purkamisesta. Hakuun vain: "rakentamisvelvoiteajan pidentäminen TRE:4474/10.00.03/2016"
- Anonyymi
Tyyppi voittaa tontin, mutta ei saakaan sitä. Ihan oikein että valittaa. Voisi Tampere taipua ja maksaa bile Ilmarin bilebudjetista käypä korvauksen.
- Anonyymi
kun kunta kaavoittaa omakotitontteja niin ne arvotaan tai annetaan sosiaaliperustein esim. perheille ja sitten rakennetaan
onneksi kerrostaloista saatiin pois tuo , jos yksikin on eri mieltä niin ei tehdä 😠😠😠 - Anonyymi
joku sellainen esim. sarjavalittaja pitää saada pakkohoitoon !!!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1348287Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1412642Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612503Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531329