Venäjä vaatii keskusteluja " Koko Euroopan " turvallisuusratkaisuista. Eipä ihme,
että Euroopassa pidetään noita hätäkokouksia monessa maassa. Nyt pitää jo
kysyä ollaanko nyt myöhässä, kun ei aikanaan alettu toimimaan tosissaan Venäjän hyökättyä Krimille.
että Euroopassa pidetään noita hätäkokouksia monessa maassa. Nyt pitää jo
kysyä ollaanko nyt myöhässä, kun ei aikanaan alettu toimimaan tosissaan Venäjän hyökättyä Krimille.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Joku etupiirijako tulossa. Mihin meitä viedään ?
Hyvä kysymys !
Itä-Eurooppa Suomi mukana Venäjän alaisuuteen ja Länsi-Eurooppa USA:n alaisuuteen!
Taiwan Kiinalle ja Etelä-Korea menee Pohjois-Korean alaisuuteen.
Sehän on jo. Rajan tällä puolella on EU ja Rajan toisella puolella on Puten lätti
Venäjälle kuuluvat maat riisutaan Nato joukoista ja omista aseista ja ne siirtyvät Venäjän hallintaan.
Tätä Putkimies Lipponen tavoitteli.
Tuotahan persuputinistit toivovat, koska haluavat samanlaisen ihanan yhteiskunnan jossa kaikki woketus ja homotus ja tasa-arvo ja feminismi ja suvakit ja viherpiiperrys ovat kiellettyjä, aivan kuten ne Venäjällä ovat.
Kaikki asiat joita persut vihaavat ja vastustavat ja haluaisivat täällä Suomessa kieltää ovat jo kiellettyjä Venäjällä. Sama identtinen lista. Venäjän arvot ovat samat kuin persujen arvot.
Nyt menee paksuksi trollienkin märät unet. Lopeta iltajuominen.
Heitteleekö Venäjä noita vaatimuksia tosissaan vai hämäys mielessä.
Kaikki maat joilla on raja Venäjän kanssa luovutetaan Venäjälle!
Venäläiset räxyttää ku venäläinen kylärakki ku muuhunkaan ei pysty enää
Siilloin kaikki joutuisivat Venäjän hallintaan Ranskaa myöden. Vain Britannia ja Irlanti olisivat ulkopuolella.
Sopii tulla hakemaan...moni kuolee kun meikää hakee...
>>Heitteleekö Venäjä noita vaatimuksia tosissaan vai hämäys mielessä.<<
Suuruudenhulluudessaan.
Siellä eletään harhassa, jossa nyky-Venäjä olisi muka joku merkittävä suurvalta vielä.
Ei ole.
Ilman ydinaseita nyky-Venäjä olisi pelkästään halveksittu ja hyljeksitty jättiläiskokoinen Pohjois-Korean kaltainen diktatuuri Euroopan reunalla, ilman sen kummempaa merkitystä.
Eiköhän Venäjä mene jakoon. Kiinalle iso pala Siperiasta. ja länsipuoli paloitellaan. eri maille.
Ja ydinaseensakin voi kyseenalaistaa. On paljon epäilijöitä.
Ehkä ovat lopultakin tajunneet suuren virheensä seuraukset. Vai eikö sittenkään...?
Sieltä kuuluu Perkelen moinen Pulina?
😆😄
Putinille luu kurkkuun!
Mikään ei ole niin pöljä kuin länsimainen ihminen
Sanoo Sergei Pietarista.
Onkos se sama Sergei, joka kuljeskeli kuvaamassa yotutubeen Pietarin katuja ja kerskui miten hyvin heillä onkaan asiat mutta joka myöhemmässä vaiheessa muutti jonnekin LÄNSIMAAHAN?
Ketkä ne asettuivat Venäjää vastaan?
Alkaako Eurooppa vihdoinkin herätä " ruususen unestaan " todellisuuteen ?
Viimeksi kun pääsimme mukaan etupiirihommaan suomesta tuli osa venäjää 110 vuodeksi. Silloin sopijoina oli Aleksanteri I ja Napoleon. Vuosi oli 1809
Tuleppas tähän päivään nyt..
Venäjä on jo vaatinut Naton joukkojen vetämistä pois kaikista Venäjän rajanaapureista, etenkin Baltian maista.
Kaikki tietävät mikä tämän takana oleva ajatus on, kun Venäjän armeija on jo aiemmin harjoitellut Baltian maiden ja Suomen valtaamista ja tehnyt jo sitä varten valmiit sotasuunnitelmat.
Tietenkin Naton joukot pitää saada pois tieltä häiritsemästä Putlerin suurta unelmaa Venäjän imperiumin rajojen palauttamisesta.
Voidaan rauhoittaa Putinia. Mihinkään ei vetäydytä. Putinin toiveille voi viitata kintaalla.
Joo, ryssän "turvallisuusratkaisut" kyllä tiedetään ja tunnetaan jo vanhastaan paremmin kuin hyvin Suomessa.
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
Nato maat ei voi toimia rauhanturvaajina Ukrainassa venäjän mukaan. Vain venäjän ystävät näköjään kelpaa . Mitähän vielä vaaditaan.
mitäs kumallista tuossa on? Natomaat aseistivat ukrainaa ja kävivät näin proxysotaa Venäjää vastaan. Rauhanturvaajat on tultava muualta, niitä maitahan löytyy sellaiset 170.
Venäjän hyväksymät rauhanturvaajat tulevat Pohjois-Koreasta ja Valko-Venäjältä, noista puolueettomista maista. Ehkä myös Iranista.
No tämä.
Jonnet ei taida tietää että valtaosa maailman YK-rauhanturvaajistakin tulee aivan muualta kuin länsimaista.
>>mitäs kumallista tuossa on? Natomaat aseistivat ukrainaa ja kävivät näin proxysotaa Venäjää vastaan<<
Tuo on jonninjoutava Igor-mielipide .
Tosiasiassa länsimaat tukivat HYÖKKÄYSSODAN kohteena olevaa Ukrainaa YK:n peruskirjan 51§ kirjaimen ja hengen mukaisesti ja täydellisesti sopusoinnussa mm. itsensä Venäjän (Neuvostoliiton) allekirjoittaman sopimuksen mukaisesti.
Mikä nyt Igoreita seinäselvässä asiassa närästää?
>>51 artikla
Jos jokin Yhdistyneiden Kansakuntien jäsen joutuu aseellisen hyökkäyksen kohteeksi, ei mikään tämän peruskirjan säännös saa rajoittaa sen luonnollista oikeutta erilliseen tai yhteiseen puolustautumiseen<<
https://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1956/19560001/19560001_2
- - - - - -
>>YK:n peruskirja
YK:n peruskirja, UN Charter, tuli voimaan 24.10.1945 kun Yhdysvallat, Iso-Britannia, Ranska, Neuvostoliitto ja Kiina sekä enemmistö muista sopimuksen allekirjoittajamaista olivat ratifioineet peruskirjan. Peruskirja on kansainvälinen sopimus, jolla määritellään toisaalta kansainvälisten suhteiden perusperiaatteet ja toisaalta itse järjestön muoto, periaatteet ja päämäärät.<<
><𝐘𝐊:𝐧 𝐩𝐞𝐫𝐮𝐬𝐤𝐢𝐫𝐣𝐚, 𝐔𝐍 𝐂𝐡𝐚𝐫𝐭𝐞𝐫, 𝐭𝐮𝐥𝐢 𝐯𝐨𝐢𝐦𝐚𝐚𝐧 𝟐𝟒.𝟏𝟎.𝟏𝟗𝟒𝟓 𝐤𝐮𝐧 𝐘𝐡𝐝𝐲𝐬𝐯𝐚𝐥𝐥𝐚𝐭, 𝐈𝐬𝐨-𝐁𝐫𝐢𝐭𝐚𝐧𝐧𝐢𝐚, 𝐑𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚, 𝐍𝐞𝐮𝐯𝐨𝐬𝐭𝐨𝐥𝐢𝐢𝐭𝐭𝐨 𝐣𝐚 𝐊𝐢𝐢𝐧𝐚 ...<<z
- - - - - -
Nyt menee myytäväksi…🇫🇮💰🇷🇺🇺🇸🇪🇺🥶☠️
Sallikaa minun nauraa. Miten lapsellinen tämä maailma on, ei ihme, kun miehet johtaa tätä "konklaavia". Ovat aina johtaneet, nyrkit pystyssä.
Ihan ymmärrettävää ettei eurooppalaisia huolita, olemmehan olleet sodan osapuolena.
Kun aseita oomme Ukrainaan kipanneet
Media kyllä pitää huolen että myrkyttää Euroopan sekä Trumpin hallintokauden USA:n keskinäisiä suhteita entisestään. Nyt pitää nöyrästi alkaa vain mielistelemään "fasisti diktaattoria", 4 vuotta se vain kirpaisee jollei Vance ole seuraava presidentti.
USA haluaa Ukrainan sodan pois pikaisesti, myöntyy luultavasti kaikkeen mitä Venäjä vaatii. Kaikki tämä Kiinan takia
A-studio
Voi olla että Nato joutuu koko Euroopan turvallisuuden takaamiseksi myös Venäjän hyväksymällä tavalla vetäytymään niistä maista joihin se laajentui vastoin tehtyä lupausta Saksojen yhdistymisestä sovittaessa.
Jos ei kaikista niin ainakin osasta, kriittisimmistä kuten Baltian maat.
Ja Yhdysvalloilla ei ole mitään intressiä vaatia niiden säilymiseksi
natossa joten se voi helposti hyväksyä mahdollisen Venäjän vaatimuksen.
Suomi on ehdottomasti myös sellainen maa, jonka maantieteellinen sijainti edellyttää palautumista ei-natomaaksi.
Näähh.
Lähinnä Ukrainaa ja Georgiaa vaativat. Ehkä jopa Armeniaa ja olisko Balkanin vielä liittymättömiäkin...
Ryzzänkätyrin märkä toiveuni ei ole millään tasolla realistinen. Nato ei ole USA eikä se voi komennella muita Natoa eikä muita Natoon kuuluvia maita. Nato ei ole lähdössä mihinkään Suomesta, Ruotsista, Tanskasta, Norjasta, Baltian maista eikä Puolasta, sellaista on aivan turha putinistin kuvitella.
Eikä mitään sellaista lupausta Naton laajentumisesta edes ole olemassa, sekin on yksi niistä lukemattomista typeristä valheista joita ryzzänkätyrit aina kierrättävät.
Kaikki tietävät mikä tämän takana oleva ajatus on, kun Venäjän armeija on jo aiemmin harjoitellut Baltian maiden ja Suomen valtaamista ja tehnyt jo sitä varten valmiit sotasuunnitelmat.
Tietenkin Naton joukot pitäisi saada pois tieltä häiritsemästä Putlerin suurta unelmaa Venäjän imperiumin rajojen palauttamisesta. Baltian maat olisivat heti seuraava hyökkäysskohde jos Nato niistä vetäytyisi. Tätähän ryzzänkätyritkin toivovat.
Kannattaisi pitää suuta pienemmällä. Mikään ei ole maailmassa muuttunut, etupiirit voidaan hyvinkin sopia kulissien takana ja pienet maat saavat mennä, että suuret voivat olla rauhassa. Esimerkiksi Saksa ei ole valmis sotaan, varastot ovat tyhjiä ja sotilaita ei olekaan niin paljon. Silloin oman nahan pelastaminen on houkutteleva ajatus.
Enpä usko, että Saksakaan haluaa Venäjää rajoilleen.
Lopeta Putinin märkien unelmien toistaminen. Kyllä me ne jo tunnetaan vuoden 2022 alusta. Ja palautuminen ei onnistu sotarikoksista etsintäkuulutetun vaatimuksista.
Patomäen Heikki oli juuri puolustelemassa Venäjän etupiirejä, ja turvatakuita, mutta unohti pienten maiden itsemääräämisoikeuden omaan turvallisuuteensa.
Mielenkiintoinen oli hänen kommenttinsa että NATO -maat eivät kelpaa Ukrainaan turvallisuutta takaamaan, jos aselepo saadaan voimaan. Brics-maat kyllä kelpaisivat, kun ovat Venäjän kanssa samassa kauppaliitossa.
Omituisia näkemyksiä mieheltä, jonka pitäisi katsella asioita objektiivisesti. Ei turhaan häntä ole sanottu Moskovan mieheksi.
Täytyy muistaa, että sota on täysin Venäjän aiheuttama, ja se voisi myös sodan lopettaa koska vain haluaa.
Ukraina on menettämässä viidenneksen pinta-alastaan Venäjälle. Suomelle se tarkoittaisi uuden rajan kulkevan Porvoosta noin Lahden, Jyväskylän ja Kajaanin kautta Kuusamoon ja Sallaan.
Miksi puhut suomesta kun aloitit ukrainasta?
Minkä ihmeen paniikkikohtauksen te saatte jokaisesta lauseesta, mitä Venäjä sanoo. Nehän aukovat turpavärkkiään minkä ehtivät. Tuollaiset venäläisten sanomiset ilmaisee suurta pelkoa.
Trump haluaa lopettaa sodan hinnalla millä hyvänsä ja esiintyä mahtavsna neuvottelijana ja sotien lopettajana ja r*yssä on tietysti haistabut tämän ja latoo nyt kaikki toiveensa pöytään. Jos trump antaa putinille aivan kaiken, mitä se vain keksiikin haluta, niin sillä ei rauhaa eurooppaan tulla saamaan
Tämä on totuus. Pinnan alla jää kytemään, ja seuraava kerta on lähempänä kuin luullaankaan.
>>Voi olla että Nato joutuu koko Euroopan turvallisuuden takaamiseksi myös Venäjän hyväksymällä tavalla vetäytymään niistä maista joihin se laajentui vastoin tehtyä lupausta Saksojen yhdistymisestä sovittaessa<<
Jälleen kerran joku tekohengittää ainakin SATA kertaa alas-ammuttua Kreml-propagandaa.
Mitää "itälaajenemis-lupausta" EI ole IKINÄ sovittu yhtään missään.
Voit toki asiasta todisteena muuta esittää.
Puskistahuutelu ei ole todiste.
Venäjä pelkää rauhaa. Tuskinpa edes oikeasti haluavat. Ovat tehneet sen luokan sotarikoksia että rauhan tullen alkaa vaatimukset sotaoikeudesta. Siksipä niissä neuvotteluissa yksi varma teema on syytesuoja.
Venäjä on vain 140 miljoonan kansa. Miten se määräisi 500 miljoonan EU:n kansoja. Ja Venäjä on vielä takapajula Eurooppaan verrattuna.
Putinia ei hyväksytty NATOn portsariksi 2022 eikä nyt. Naurettava ajatuskin totella ei-suurvallan vaatimuksia.
Yhteistä näille Napoleooneille, Don ja Vladi, on se, että mikään tänään lausuttu ei päde enää huomenna.
Don ei myöskään kestä, ettei sen suunnitelman kelpaa muille, kuten Vladille.
Euroopan ja USA:n välinen luottamus myös romahti, ehkä pysyvästi. (koska jos näin kävi kerran, voi se käydä toistekin).
Toivoa sopii, että Euroopan maissa asia tajutaan ja opetellaan elämään ilman USA:n selkänojaa.
Mikään ei voi uskoakseni enää palata ennalleen.
Trumpin ja Putten pitää ottaa Eurooppa ohjaukseensa. Eikös sellaiselle ihmisellekin, joka ei pärjää itsekseen, on itsetuhoinen ja vaaraksi itselleen, määrätä myös huoltaja?
Olisivat antaneet sen Krimin USA.:lle vaikka lahjaksi ajoissa niin venäjä ei olisi ehtinyt miehittää sitä. USAa se venäjäkin pelkää. Eipä noi ole uskaltaneet Alaskaa ottaa takaisin vaikka mieli tekisi . Myivät sen halvalla Jenkeille ja nyt kaduttaa.
Olikohan maailman kallein tuo Trumpin ohi laukaus ?
Voisiko Putin todellakin resetoida ja palauttaa Suomen itsenäisyys takas Eulta? Toivossa on hyvä elää!
Linkkiä uutiseen kiitos.
Saahan sitä vaatia ihan mitä tahansa mutta ei se sitä tarkoita että pitäisi nöyristellä ja totella.
Hyy hyy hyy hyy hyytäväksi meni aamulla kun suihkusta ei tullut lämmintä vettä. Taisi olla vedenlämmityksessä jotain vikaa talonyhtiössä. Nyt tulee taas lämmintä vettä niin ei enää hyy hyy hyy hyy hyydä.
Tästä tulikin mieleen että oletteko huomanneet että Iltalehden negatiiviset uutiset hyvin usein sisältävät adjektiivit: hyytävä ja kylmäävä. Minusta ne sopisivat paremmin kuvaamaan talvista säätä.