Tekivät sellaisen päätöksen. Koska pallimartat tekevät samanlaisen päätöksen.
Martat syö rehua
37
341
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ainakaan päämartta Pietikäinen ole rehuja nähnytkään, on senverran tuhdissa kunnossa.
- Anonyymi
Sikaläski Muija.
Rattijuoppo meppi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sikaläski Muija.
Rattijuoppo meppi.Martoissa asioista päätetään yhdessä. Pietikäinen ei päätä yksin mitään.
- Anonyymi
Varokaa ny ette vaa vahingos perunaa syö - se ei ole lihaa . Ja jos että tiedä ranskalaiset alunperin on perunasta vaikka 100% rasvaksi muuttuvat kun upoksissa rasvassa pidetähän.
- Anonyymi
Muistakaa persut, että kaljaa tai lonkeroa EI SAA juoda, koska ne on V E G A A N I S T A !!!!!
- Anonyymi
Martat ja Martat.
Piupaut nykyajan ns, Martoille.
Ohjeistavat just' niin ihmisiä, missä raha taskuun vilahtaa.😅😅 - Anonyymi
Kun näen Martan, mulle tulee lihan himo.
- Anonyymi
Pojat radikalisoituvat ihan pienistä. Jotain vikaa ruokavaliossa on. Tiedossa huono tulevaisuus kun vanhemmaksi elävät. Kasviksia kannattaisi kokeilla.
- Anonyymi
marta ovat nyt marto ja jokka istuttaa 2015 tulleita mauja oikkulapsi meskustalaiste maatalus se poliittii kaa lapset ja mmaliset sex hoon tuet muuten perutaa sdp ja kskust vihevasemmistoo,,syö heinää ja ana lapsesi mamujen nussittavaiksi.. sdp keskust politiikkaa.
- Anonyymi
Tässä todiste, että luetun ymmärtämisen lisäksi toisille miehille myös kirjoittaminen näyttää olevan vähän vaikeaa.
- Anonyymi
Onko woke sekoittanut päät?
- Anonyymi
Mikä miehiä nyt vaivaa? Ihan ihmeellisiä uutisiakin saa lukea päivittäin. Kaikenlainen väkivalta kasvussa. Kannattaisi varmaan kokeilla erilaisia ruokavalioita.
- Anonyymi
ViherPiipertäjä, ideologi Martoille täytyy ehdottomasti vaihtaa oma nimi! Vaikka "Heidi-Hipsteri" -yhdistys!
Olisi Martat, jotka perustamisen alkuaikoina olivat maalais-rouvia! Opettivat tekemään erilaisia liharuokia! Mukaanlukien kalat ja kanat. Toki metsän antimia mm sienet kuuluivat heidän käyttöopastukseen! Yms terveellinen ja järkevä ruoka ilman mitään paasaamista! Paljon oli neuvoja suomalaisista raaka-aineista.
Heidi-Hipsterit voisivat keskittyä syömään terveellisiä avokadoja yms etelän-hedelmää kaikkine smootsie juomineen. Tofu ja härkäpapu "makkaroita" yms! Voisivat keksiä uusia innovatiivisia nimityksiä kaikille luomilleen pökäleille! Nyt ideologia irti Heidit! VAMOS! - Anonyymi
Pohjois-karjalan martat ei osallistu tällaisiin tempauksiin, täällä voitaisiin tehdä sama.
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/8303648 - Anonyymi
Kyllä nyt hermostutaan pienistä! Hölmöä. Mä ainakin syön sekä vegaanista, vegetaristista että liharuokia. Samalla lautasella niitä on YHTÄ AIKAA.
- Anonyymi
Et ole siis kieltämässä lihaa niin kuin martat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ole siis kieltämässä lihaa niin kuin martat.
Mitään ruokaa ei ole syytä kieltää. Ihmiset itse päättävät mitä suuhunsa laittavat. Ei kielletä, eikä pakoteta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään ruokaa ei ole syytä kieltää. Ihmiset itse päättävät mitä suuhunsa laittavat. Ei kielletä, eikä pakoteta.
Martat kummin kieltävät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Martat kummin kieltävät.
Missä niin lukoo, että Martat kieltävät lihansyönnin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä niin lukoo, että Martat kieltävät lihansyönnin?
Ei lue missään. Asiat lähtevät laukalle, kun asiasta tietämättömät alkavat heti ulista ja valittaa ja kirjoittavat sitten paikkansa pitämättömiä asioita eri palstoille. He eivät kiellä lihan syöntiä keneltäkään muulta.
Marttaliitto jättää liharuoan pois liiton omista tilaisuuksista. Marttojen ruuan ja kodinhoidon johtava asiantuntija Niina Silander painottaa, että päätös koskee vain liiton omia tapahtumia, kuten hallituksen kokouksia ja henkilöstötilaisuuksia. Se ei sido Marttapiirejä tai -yhdistyksiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Martat kummin kieltävät.
Se oli suositus mutta jokainen martta piiri päättää itsenäisesti
- Anonyymi
Pippuripihvi on hyvää.
- Anonyymi
Pippuripihvi välillä on hyvää, uunissa tehty kukkakaaligratiini välillä on hyvää. Vaihdellen tai samalla lautasella. Kauheeta jos pitäs aina syödä jotain tiettyä jotta kaverit ei suuttuis.
- Anonyymi
Martoilla meni rehumeiningiksi.
- Anonyymi
Marttaliitto jättää liharuoan pois liiton tilaisuuksista. Marttojen ruuan ja kodinhoidon johtava asiantuntija Niina Silander painottaa, että päätös koskee vain liiton omia tapahtumia, kuten hallituksen kokouksia ja henkilöstötilaisuuksia. Se ei sido Marttapiirejä tai -yhdistyksiä.
Asioiden ymmärtäminen ei ole aina niin helppoa kaikille, vaan heti ollaan vinkumassa ja valittamassa.- Anonyymi
Ny ei eteläpohojalaanenka uskalla enää syyä perunaa! Se kun ei ole lihaa.
- Anonyymi
Marttamummot ei edes tiedä että kasvisrasva kuten kasvisterolit toimii hormonien tavoin ihmisessä.
Voi aiheuttaa lapsettomuutta sekä naisilla ja miehillä estrogeenin tuotannon kiijdyttäjänä eli mies naisistuu!
Naisilla liika estrogeeni altistaa eri syöville ja miehillä eturauhasen pahanlaatuiseen muutokseen.- Anonyymi
Eniten lapsettomuutta aiheuttaa kuuleman mukaan liiallinen alkoholin käyttö. Miehissä yleensä se vika, vaikka tietoa hyssytellään.
- Anonyymi
Kummasti ovat ennenvanhaan lisääntymiskykyisiä olleet kuitenkin! Pääasiallisesti syöty lihaa, kalaa yms kera perunooren! Läskisoosi kastikkeella sitä on tätä Suomea rakennettu ja kakaroita maailmaan tehty!
Joten Hipsteri-Heidit voivat tutustua ensitöikseen historiaan. Ei silloin ole avokadoja lennätetty maailman ääristä tänne...... Syöty, naitu ja rakennettu. Isoja olivat perhekunnat!
- Anonyymi
Konttausiässä söin multaa ja hyvää oli.
- Anonyymi
Nyt menivät metsään ja rajusti. Hyvästi koko marttakerho. Tukehtukaa rehuihin.
- Anonyymi
Varokin syömästä ranuja tai perunamuussia. Ne ei ole lihaa!
- Anonyymi
lehmät syövät rehuja
- Anonyymi
Ja kun minä syön lehmää, niin kiertokulku on tarpeeksi hyvä.
- Anonyymi
Voihan niitä olla Martta nimisiä lehmiäkin ,, ennen oli ,heluna ,siiri ym, normi naisten nimiä , söivät AIV PULLIA ?? ehkäpä "nykyMartat" siirtyvät niihin jälleen ? No kukin tavallaan hoitaa itseänsä ??
- Anonyymi
Mitä tapahtuu, kun porukalla mennään ravintolahan syömään? Kaikki valitsevat listalta sen, mitä juuri silloin tekee mieli. Lähteekö osa ovet paukkuen ulos, jos jonkun lautaselle tuloo herkkusienipastaa parmesaanijuustolla?
- Anonyymi
Hevosista/kaan en muuta ymmärrä, kuin lihoiksi vain : D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.6734549Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o202205- 1021386
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos201237- 741178
Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!
Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia1251010Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel66998Jos saan sinut elämääni
niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo75925Kun Zele jenkeissä kävi
Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi257905- 65886