đđđđČđ€đđđŹđźđŹđđ đđźđŠđđ„đđ§ đ€đźđŻđđ€đŹđą
Kirkko on kanonisoinut kehitysopin. Piispat julkaisivat alkurĂ€jĂ€hdykseen ja uusdarvinismiin sopivan raamatunlukuoppaan. Kirkko opettaa, materialistien tavoin, ettĂ€ aine ja energia ovat luoneet kaiken. Olemattomuudessa 13,8 miljardia vuotta sitten tapahtunut vetykaasupÀÀstö olisi, Nehemiaa mukaellen (9:6), âtehnyt taivaat ja taivasten taivaat kaikkine joukkoineen, maan ja kaiken, mitĂ€ siinĂ€ on, meret ja kaikki, mitĂ€ niissĂ€ on â antanut elĂ€mĂ€n kaikilleâ. Totta kai Jumalalle annetaan hurskaasti rooli gnostilaisena demiurgina, joka, kuvaansa kyhĂ€tessÀÀn, tappoi epĂ€onnistuneita tekeleitĂ€ parin vuosimiljardin ajan.
đđ„đđŠđŠđđ€đš đđ„đÌđąđŠđąđÌ đŻđđą đđźđŠđđ„đđ§ đ€đźđŻđąđ?
TĂ€hĂ€n on nykytieteen valossa helppo vastata. Jumala loi sanallaan. Informaatio tulee aina aineen ulkopuolelta. Jumalan kuvalla on myös puhetaito.TieteellĂ€ ei ole vastausta kysymykseen kielitaidon alkuperĂ€stĂ€. Fossiilit vaikenevat eikĂ€ kehitysoppi kerro kielen kehityksestĂ€. Apua arvoitukseen on ajateltu löytyvĂ€n apinoista. Niiden kĂ€yttĂ€ytymisen arvellaan olevan avain ihmisen kĂ€ytöksen evoluution tutkimukseen ja âalkukieleenâ. Filosofit, oppineet, naturalistit ja tiedemiehet ovat kuitenkin tĂ€ysin ymmĂ€llÀÀn puheen alkuperĂ€stĂ€.
On ilmeistĂ€, ettĂ€ arvoitus ei ratkea apinoita tutkimalla, sillĂ€ ihmisen, Jumalan kuvan, alkuperĂ€ selviÀÀ vain Raamatun ilmoituksesta. SiitĂ€ kĂ€y ilmi, ettĂ€ emme ole sukua yhdellekÀÀn elĂ€imelle, vaan meidĂ€t on luotu puhumaan, kuulemaan ja rukoilemaan Luojaamme ja myös ottamaan vastuuta luomakunnasta. âJumala loi ihmisen omaksi kuvakseen â mieheksi ja naiseksi hĂ€n loi heidĂ€tâ (1.Moos.1:27).
đđźđĄđźđđđź đ€đąđđ„đą đŻđđĄđŻđąđŹđđđ đđźđŠđđ„đđ§ đšđ„đđŠđđŹđŹđđšđ„đšđ§
Puhetaito, kuten myös yhteydenpito viittomakielellĂ€, on sidottu ihmisen ainutlaatuiseen kurkun, kielen ja suuontelon anatomiaan, korvalehtien muotoiluun, kĂ€sien hienomotoriikkaan, kasvojen tuhansiin ilmeisiin ja aivojen puhekeskuksiin. Uusdarvinistit pitĂ€vĂ€t puhetta miljoonia vuosia kestĂ€neen yrityksen ja erehdyksen kehittĂ€mĂ€nĂ€ tuotteena, uskovat pitĂ€vĂ€t sitĂ€ Jumalan 6. luomispĂ€ivĂ€nĂ€ kuvalleen antamana lahjana. TĂ€llĂ€ vastakkainasettelulla on valtava vaikutus. Molemmat ÀÀripÀÀt ovat tĂ€ysin uskon varaisia kĂ€sityksiĂ€. Puhuminen on ÀÀrimmĂ€isen monimutkainen kokonaisuus, jolle ei, tietoisuuden tapaan, ole naturalistista selitystĂ€. PelissĂ€ on kuitenkin paljon â vastakkaisen maailmankuvan uskottavuus!
KieltĂ€ ja biologista evoluutiotaon yritetty yhdistÀÀ vuosikymmeniĂ€. On esimerkiksi vĂ€itetty Euroopan ja Intian kielikunnan kielten olevan perĂ€isin 4 500 â 6 500 vuotta sitten puhutusta indoeurooppalaisesta kantakielestĂ€, jonka rappeutumisen tulosta nykyiset puhutut kielet olisivat. Rappeutumisen todellisuus aiheutti vĂ€ittelyĂ€, kun se aikanaan todettiin, koska ajateltiin kielten jatkuvasti kehittyvĂ€n kaikin tavoin monimutkaisemmiksi. NĂ€in ei kuitenkaan ole, vaan kielet tosiasiallisesti rappeutuvat, ja ilmaisut sekĂ€ sanavarasto köyhtyvĂ€t. Nykyenglanti on hyvĂ€ esimerkki rappeutuvasta kielestĂ€.
đđČđŹđČđŠđČđŹ đ€đąđđ„đđŹđđÌ đšđ§ đšđ„đđđđđŠđźđŹđđđ§ đŻđđ«đđŹđŹđ
Jos kieli on ihmisten yksinoikeus, on perusteltua kysyÀ mistÀ se tuli? Jumalalta, evoluutiolta vai keksikö ihminen sen itse? Kysymys on kerta kaikkiaan turhauttava, koska kielen kÀytöstÀ on olemassa kirjallisia todisteita vain muutaman vuosituhannen takaa, mutta evoluution mukaan nykyihminen olisi ollut maan pÀÀllÀ ainakin 300 000 vuotta! Miten on mahdollista, ettÀ kieltÀ ei olisi kÀytetty satojen vuosituhansien aikana, kun kÀdetkin olivat valmiiksi kÀteviÀ kirjoittamaan, kurkunpÀÀ laskeutunut puhumista varten ja kieli sekÀ suuontelo ynnÀ alaleuka valmis vokaalien ja konsonanttien kÀyttöön ja korvalehdet valmiiksi muotoiltu vahvistamaan ihmispuheen taajuusaluetta ja torjumaan taustahÀlyn haittavaikutusta puheen kuulemiseen? MistÀ kielioppi ja aivojen puhekeskus ovat kotoisin? Ilman niitÀ kÀsitteellinen viestintÀ on mahdotonta.
KokemusperÀisen tieteen harrastajat katsoivatkin viisaammaksi vÀlttÀÀ puhutun kielen alkuperÀn tutkimista, joka aikanaan yksinkertaisesti työnnettiin syrjÀÀn, koska koko aihe oli pelkkÀÀ oletusten esittelyÀ. Ongelma on vuoren korkuinen. PitÀÀ selittÀÀ saman aikaisesti kieli, nielun ja suun anatomian kehittyminen puhetta varten, korvalehtien muotoilu puhetta vastaanottamaan, aivojen puhekeskus, kielioppi ynnÀ kÀsitteellinen ajattelu ja lopulta kirjoitustaito ynnÀ viittomat ja kasvojen ilmeet sekÀ huulien liikkeet, joita kaikkia tarvitaan tietoiseen, ihmisten vÀliseen viestintÀÀn.
Vetykaasusta Jumalan kuvaksi
2
62
Vastaukset
- Anonyymi
đđźđŹđđđ«đŻđąđ§đąđŹđđąđ§đđ§ đđŻđšđ„đźđźđđąđš đđą đŹđđ„đąđđÌ đ€đąđđ„đđÌ
Kielikysymyksen ratkaiseminen kehitysopin keinoin on tuomittu epÀonnistumaan. Se muistuttaa yritystÀ tehdÀ lyijystÀ kultaa. On enemmÀn kuin ilmeistÀ, ettÀ puhuttu kieli on perÀisin Jumalalta, samaan tapaan kuin ihmisen tietoisuus. Naturalistit, jotka uskovat, ettÀ aine ja energia selittÀvÀt ne, eivÀt kuitenkaan voi antaa periksi, koska tÀllöin ateismi romahtaisi. Uusdarvinismi on heidÀn mukaansa painovoiman kaltainen luonnonlaki, jonka kyseenalaistaminen olisi majesteettirikos. MyyttiÀ yllÀpidetÀÀn kuuluisien tutkijoiden arvovallalla kokeellisen nÀytön puuttuessa. Suurta yleisöÀ pidetÀÀn tÀysin pimennossa ongelmien mittasuhteesta.
đđšđ„đ€đźđ đđ„đÌđąđ§đđđ§ đŻđąđđŹđđąđ§đ§đÌđŹđđÌ đ©đźđĄđźđđđźđźđ§ đ€đąđđ„đđđ§ đđą đšđ„đ
VĂ€limuotojen puute vaivaa uusdarvinismia. TĂ€mĂ€ on ongelma, johon jo Darwinkin kiinnitti huomiota ja kehotti hylkÀÀmÀÀn evoluutioteoriansa, jos vĂ€limuotoja ei ole. Surkuhupaisaa on, ettĂ€ vĂ€limuotoja on nyt vielĂ€ vĂ€hemmĂ€n kuin Darwinin aikaan ja niiden puute on fossiilien tutkijoiden âlikainen pikku salaisuusâ, edesmenneen Harvardin evoluutiopaleontologi Stephen Jay Gouldin mukaan. Kielen kehityksen vĂ€limuotoja elĂ€imistĂ€ ihmisiin ei ole muualla kuin mielikuvitusmaailmassa. Ongelman syvyyttĂ€ alleviivaa evolutionistien vĂ€ite simpanssien ja ihmisten 99 % suuruisesta samankaltaisuudesta! Voisi nimittĂ€in kysyĂ€, miksi simpanssit eivĂ€t puhu 99 % ihmismĂ€isesti kuten Apinoiden planeetta â elokuvassa tapahtuu?
On hyvĂ€ muistaa myös, ettĂ€ âalkukantaisinaâ pidetyt heimokielet ovat usein sanastoltaan ja ilmaisuiltaan moderneja âtekstiviestikieliĂ€â paljon rikkaampia. Myös upea suomen kieli on jo pahasti Ă€lypuhelimien pahoinpitelemĂ€.
đđđđđđ„đąđ§ đ€đąđđ„đđđ§ đŹđđ€đšđąđđźđŹ
Muistuttaa kielen kĂ€ytön voimasta ja puhujan vastuusta. Ihminen ei noudattanut Jumalan kĂ€skyĂ€ asuttaa koko maata ja ryhtyi rakentamaan tornia taivaaseen: âHe ovat yksi kansa, ja heillĂ€ kaikilla on sama kieli â Herra sekoitti siellĂ€ koko maan kielen ja hajotti sieltĂ€ ihmiset kaikkialle maailmaanâ (1.Moos.11:6-9). âKieli on pieni jĂ€sen mutta voi kerskailla suurista asioista. Kuinka pieni tuli â ja kuinka suuren metsĂ€n se sytyttÀÀ!â (Jaak.3:5). âOlkoon puheenne aina suloista, suolalla maustettua, ja tietĂ€kÀÀ, kuinka teidĂ€n tulee itse kullekin vastataâ. (Kol.4:6). Raamatun ilmoitus on laadittu niin, ettĂ€ kaikki voivat ymmĂ€rtÀÀ, mitĂ€ siinĂ€ lukee. Jumala meitĂ€ varjelkoon ylipappien ja kirjanoppineiden raamatunlukuoppailta. - Anonyymi
Artoko se taas tÀÀllÀ kopsaa tÀnne juttujaan kertomatta lÀhteitÀÀn? ViittomakieltÀ ja nykyisin tietokoneen avulla kuvakieltÀ oppivat apinatkin, joten ei se niin ainutlaatuista ole.
Ketjusta on poistettu 0 sÀÀntöjenvastaista viestiÀ.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintÀÀ X:ssÀ
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintÀÀn â X:ÀÀn tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta kĂ€yttĂ€jĂ€t voi4814191Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, ettÀ pÀÀsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitÀ haluaisin kokeilla. KÀsiin haluaisin tutustua, hieroa niitÀ743156Toisen ihmisen sydÀmellÀ
leikkiminen on ÀÀrettömÀn moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitÀÀn ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461490- 831294
YleltÀ tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistÀ: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."
NÀin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nÀmÀ ihmiset itse lÀhteneet mukaan reality-ohjelmaan. EttÀ mitÀ m22127717-vuotiasta lukiolaispoikaa epÀillÀÀn perheenisÀn murhasta PyhtÀÀllÀ
PerheenisÀ löytyi kuolleena kotipihastaan loppuvuonna 2023 Heinlahdesta MyyrynmÀeltÀ. Poliisi epÀilee murhasta kotkalais291242Janne Kataja uudessa elÀmÀntilanteessa - Vauva tuli, tyttÀret jo teini-iÀssÀ: "On jo vÀhÀn..."
Janne Kataja on uudessa elÀmÀntilanteessa, 44-vuotiaana hÀn tuli kolmatta kertaa isÀksi. TyttÀret edellisestÀ liitosta14972Olet mun herkkÀ kohta
Vaikutuksesi minuun on valtava. KÀsitÀtköhÀn miten paljon tunnen takiasi? Miten paljon elÀmÀni on muuttunut sen jÀlkeen59969- 57904
Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?
Ap vastaa: Viime kevÀÀnÀ maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.71897