Kauppiksesta :D ! !

Ninni :)

En tiedä minkä ikäisiä täälä liikkuu mutta kuitenkin:

Haluaisin kysyä pari asiaa kauppiksesta. (tarkottaen lähinnä Merkonomi- linjaa)

Onko kauppiksessa samanlailla asiat kuin lukiossa? Eli siis erilaisia kursseja, joita voi sitten valita? Täytyykö suorittaa ensimmäisenä vuonna esim. 30 kurssia?

Entäs noi luokat, ollaanko sen saman "ryhmän" /luokan kanssa joka aineessa vai niinkuin lukiossa, että ryhmät vaihtuvat lähes tunneittain..

Onko kauppiksessa JAKSOJA? Niinkuin esim. lukiossa. Että esim. ekassa jaksossa ei ole ollenkaan kieliä aineina, mutta tokassa sitten voipi olla.

Kuinka pitkiä koulupäivät ovat? Onko raskaita?

Kiitos sille ihanalle joka viitsi vastata minulle

5

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimmu...

      Kauppikses on jaksot mut ei täysin samanlaiset ku lukios.En tiedä sen kummemmin,mut ainaki yks jakso on jossa on lähes pelkästään valinnaisii aineita. Kauppikses sulle tehdään lukujärjestys valmiiks,eli sun ei tarvi huolehtii muusta ku valinnaisista ja jos kursseja pitää muuten valita,saat sitte koulussa
      erittäin tarkat ohjeet.Tietääkseni ei ainakaa ekas jaksos tuu tälläsii valintoja eteen :)Ryhmät voi tunneilla olla erit,mutta kaikki ovat esim. ykkösluokkalaisia (lukioshan vuosiluokatki voi olla sekasin)Koulupäivät ainaki vaasas päin pisin päivä on yleensä 8-4 (kaveri on merkonomi linjalla eikä ainakaa vielä oo ollu pidempii päivii :)) Hyvät kesät sullekki! :D

      • Ninni :)

        ...vastauksista :P Toiset sanoo että koulupäivät ei oo pidempään kuin kolmeen mutta sä kirjotit että voi olla neljäänkin :S No se varmaan selviää sitten ku koulut alkaa..

        Millaisia nuo valinnais aineet ovat? voiko olla, esim. käsitöitä, liikuntaa, kuvaamataitoa, musiikkia? vai?


      • tyyppi88
        Ninni :) kirjoitti:

        ...vastauksista :P Toiset sanoo että koulupäivät ei oo pidempään kuin kolmeen mutta sä kirjotit että voi olla neljäänkin :S No se varmaan selviää sitten ku koulut alkaa..

        Millaisia nuo valinnais aineet ovat? voiko olla, esim. käsitöitä, liikuntaa, kuvaamataitoa, musiikkia? vai?

        joka koululla on vähä oma tyyli....
        mutta esim meillä saa ottaa valinnaisia lukiosta just noita aineita mitä luettelit koska niitä ei kauppiksessa ole....
        ja joo siis kyllä 8-16 on ihan yleinen aika mulla oli yks jakso missä olin ma-to 8-16 ja pe 8-14 että sillee mutta jaksosta riippuen.....


    • Eka vuosi
      on pakollisia kursseja sitten valitaan ekan vuoden keväällä suuntautumisvaihtoehdot eli haluatko asiakaspalveluryhmään,taloushallintoon vai toimistopalveluihin!Toki tietysti teillä on vapaita valittavia johon mahdollista valita esim.liikuntaa,ensiapua,kieliä jne..

      Ekana vuonna ryhmä pysyy samana mutta tokana vuonna koko ryhmä vaihtuu mutta opiskelet koko ryhmän kanssa koko kolme vuotta (ainoastaan valinnaisissa ryhmät ovat erilaiset).Kyllä jaksot on! Mihin kauppikseen olet menossa?ja minne päin?

      • HelinäKeiju

        Minä olen myös menossa tampereen kauppikseen tässä syksyllä :) Enkä tunne sieltä ketään ennestään :S

        Millaista, Leena tampereen kauppiksessa on opiskella? Mukava ilmapiiri? Opettajat? :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1054
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      570
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      472
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      417
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      406
    Aihe