SDP haluaa laskea verotusta, myös rikkailta

Hyvä uutinen, tämähän tarkoittaa sitä, että jokaisen pitää ottaa isompi vastuu itsestään, sosiaaliturva ei ole jatkossa enää automaatti.
2104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onko SDP pikkuhiljaa luopumassa vasemmistolaisesta politiikasta ja siirtymässä kokoomuksen linjoille? Kekkosen kaudella ja vielä sen jälkeenkin SDP vastusti tiukasti puolustusmäärärahojen korotuksia ja natoliittoa. Talouden Tasapaino piti demareiden mielestä aina korjata verotusta kiristämällä. Vielä Marinin hallituksen aikana pyrittiin laajentamaan veropohjaa ja korottamaan tulojeroja. Jos demarit viimeinkin ymmärtävät, että Suomen talous on tapettu verotuksella, niin ainakin yksi hyvä asia löyty demareilta.

Äänestä

Jos tuo linja on totta, onhan " demareissa " paljon vaikutusvaltaa olevia niin sanottuja hyvätuloisia, eli rikkaita, jotka loppupeleissä haluaa pitää omasta elintasosta kiinni, esittää voi köyhän puolustajaa, mutta vain esittää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hyvä uutinen, tämähän tarkoittaa sitä, että jokaisen pitää ottaa isompi vastuu itsestään, sosiaaliturva ei ole jatkossa enää automaatti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu