Mikä tarkoitus näillä kaupan lakoilla on?

Kun menee kauppaan, niin ei huomaa mitään eroa aiempaan.
20149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Eikö sitä sanota, että tarkoitus on parantaa kaupan kannattavuutta. Kun myynti käy siinä missä ennenkin, mutta ei tarvi maksaa lakossa olijoille palkkaa, niin silloin kannattavuus paranee ja kauppias voi maksaa itselleen vähän reilumpaa osinkoakin.

Äänestä

Kun lakot loppuu, niin ei muuta kuin kenkää perseelle lakkoileville turhakkeille.

Äänestä

On se kauheata kun ei saa aamukaljaa samaan aikaan kuin muulloinkin!

Äänestä

Tarkoitus on se ikävän karkoitus.

Äänestä
  • Sannahan ne reaaliansiot romahdutti. Valitus ja kovayshakemus Sdp puoluetoimistoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Sannahan ne reaaliansiot romahdutti. Valitus ja kovayshakemus Sdp puoluetoimistoon.

    Miksi Purran velkalaskelmat hävisivät tästä ja valeet Sannasta saivat jäädä. Palkkojen ostovoiman aleneminen on nykyhallituksen syytä. Mm alvien nosto verotti ostovoimaa hintojen noustessa. Kyllä Suomen kansalla on oikeus tietää mihin veronmaksajien rahat häviävät. Purra veti velkaa viime vuonna ennätykselliset 18,2 miljardia. Tänä vuonna hän on repinyt velkaa lisää jo 5 miljardia vaikka vuosi on vasta aluillaan. Suomen valtion pitkäaikainen velka on jo 175 miljardia.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Miksi Purran velkalaskelmat hävisivät tästä ja valeet Sannasta saivat jäädä. Palkkojen ostovoiman aleneminen on nykyhallituksen syytä. Mm alvien nosto verotti ostovoimaa hintojen noustessa. Kyllä Suomen kansalla on oikeus tietää mihin veronmaksajien rahat häviävät. Purra veti velkaa viime vuonna ennätykselliset 18,2 miljardia. Tänä vuonna hän on repinyt velkaa lisää jo 5 miljardia vaikka vuosi on vasta aluillaan. Suomen valtion pitkäaikainen velka on jo 175 miljardia.

    Taitaa meikämandoliinilla sitten muisti prakata? Vai oli nykyhallitus vallassa jo koko -22 vuoden? Nimittäin tuona vuotena ostovoima laski enemmän kuin 60 vuoteen!
    Viime vuonna taasen jo hurjassa nousussa.
    Linkeistä nämä asiat selviää.

    https://www.iltalehti.fi/talous/a/89fa7abb-b65e-4a5a-b5b6-101cb07983b1
    https://www.hs.fi/talous/art-2000010987830.html

    Äänestä


Automaattikassat kullan arvoisia.

Äänestä
  • Kiittää Purra, kun saa lisää työttömiä potkittavaksi.

    Äänestä

  • Lopettakaa ihmiset normikassojen käyttö ja siirtykää automaatteihin. Annetaan PAMilaisille kenkää!

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Lopettakaa ihmiset normikassojen käyttö ja siirtykää automaatteihin. Annetaan PAMilaisille kenkää!

    Et siis tiedä että osa kaupoista on jo poistanut kassa- automaatit, ajatuksesi ei ole toteutumassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Et siis tiedä että osa kaupoista on jo poistanut kassa- automaatit, ajatuksesi ei ole toteutumassa?

    Joissakin kaupoissa kylläkin varastelevien vassareiden takia. Kunnon ihmisten, porvareiden, asuinalueella noin ei tarvi tehdä.

    Äänestä

Koiniks ja dinari pitää saada tasapainoon. Ei siinä muuta.

Äänestä

Miten nämä reppanat pärjäävät jos tulee suurempi katastrofi kun kaupat ei ole ollenkaan auki jos ei paria päivää pärjätä omillaan. Tsempit kaupan työntekijöille.

Äänestä
  • Juuri näin steppiä myyjät oli mukava myyjä äsken prismassa.

    Äänestä

Miksi ei tehdä valtakunnallista sopimusta kaikille aloille vaikka 6 % palkankorotukseen kahdelle vuodelle, siis 3% /vuosi. Ja kaikkiin matalapalkkoihin ( 1500€-1700€/kk ) suora määrällinen 100€/kk nousu. Loppuisi nuo turhat lakot ja marinat.
Nyt kyllä olisi otettava kaikkien, niin työnantajien kuin työntekijöidenkin vastuuta mukisematta, koska edessä on kovat ajat. Ei ole varmaa onko vuoden kuluttua edes olemassa kauppakumppaneita joiden kanssa toimia.

Äänestä
  • Niin , miksiköhän sellaista ei tehdä?
    Ja tulitko ajatelleeksi että prosenttikorotukset satavat AINA niiden laariin joilla on jo lähtötilanteessa parempi palkka, esim. teollisuudessa palkat ovat käytännössä vähintään kaksinkertaiset ns. matalapalkka- aloihin verrattuna, joku satasen lisä ei sitä tilannetta paljoa korjaisi.
    Meillä työeläkeläisillä nousi eläke vuoden alusta huisit 1,3 prosenttia...

    Äänestä

Tänään Prisman ovien edessä niin ettei pyörätelineelle meinannut päästä.
Eikö niitä saisi kauemmas, ettei ole haittaamassa kauppaan menoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun menee kauppaan, niin ei huomaa mitään eroa aiempaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu