Riikka Purran mukaan sote-säästöjä ei lykätä – ”Näyttää todennäköiseltä, että joudumme tekemään lisää säästöjä”
Miksi ei nyt puhuta ääneen syistä, jonka takia Suomessa palveluita leikataan? Ukrainaan laitetaan miljarditolkulla rahaa, mutta kukaan ei vaivaudu yhditämään Suomen säästöjä näihin tukien määrään. Sama koskee NATO ja vihreän siirtymän rahoja. Suomalaisilla olisi oikeus sanoa mielipiteensä, että milloin miljardien syytäminen Zelenskylle riittää ja aletaan huolehtimaan suomalaisten tarpeista ennemminkin.
Miksi Purra ei kerro säästöjen syitä Suomalaisia?
3
111
Vastaukset
- Anonyymi
Nato maksaa ja aseostot maksavat. USAn aseteollisuus repii hirveät rahat pikku mailta ja Trump lietsoo sotaa jokapuolelle maailmaa. Venäjä ja Jenkit jakavat tietyt pikkumaat , joihin myös Suomi kuuluu. Trump ei välitä, eikä halua Suomea, joten Venäjä saa pitää, jos haluaa.
Trumpia kiinnostavat Grönlanti, Panaman kanava ja Kanada. Ja tietysti myös Gazan jälleenrakennus. Trumpistit vihaavat Eurooppaa niinkuin Putinkin.
Kyllä Suomen oikeisto valitsee aina väärät ystävät. Ensin toisessa maailman sodassa menivät kimppaan Natsi Saksan kanssa ja nyt Äärioikeiston Trumpin kanssa. Ja huonosti tulee käymään nytkin. Todella huonosti. Siitä kiitos , iso sellainen kokoomuslaisille ja persuille, jotka ovat jenkkikiimassaan tuhoamassa Suomen. - Anonyymi
Ja säästöjä ei tule. Tämän hallituksen juttu on köyhältä otetaan ja rikkaille annetaan ei tuu säästöä. Velka ja työttömyys kasvaa Purra on matikkapäältään melko huono.
- Anonyymi
Nato maksaa ja aseet maksaa. USA ei halua Suomea mutta Venäjä haluaa. Suomi ei yksin pysty torjumaan mahdollista Venäjän hyökkäystä eikä ole ollenkaan varmaa, toteuttaako Nato viidennen artiklan muksisen sotilasavun tuossa tilanteessa. Hyökkäyksen kohdistuessa Suomeen on vain kaksi vaihtoehtoa. Joko antaudumme sovinnolla, jolloin menetämme sen vähänkin mitä Suomessa on saatu aikaan tai pystymme tehokkaalla puoludtuksen ensi iskulla pysäyttämään joksikin aikaa hyökkäyksen. Sitten vaan toivotaan maailman tulevan järkiinsä. Kumpi on parempi vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984876Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404834Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952449- 1312370
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42032- 1151965
- 2561627
- 3831397
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243