Miksi Purra ei kerro säästöjen syitä Suomalaisia?

Anonyymi-ap

Riikka Purran mukaan sote-säästöjä ei lykätä – ”Näyttää todennäköiseltä, että joudumme tekemään lisää säästöjä”

Miksi ei nyt puhuta ääneen syistä, jonka takia Suomessa palveluita leikataan? Ukrainaan laitetaan miljarditolkulla rahaa, mutta kukaan ei vaivaudu yhditämään Suomen säästöjä näihin tukien määrään. Sama koskee NATO ja vihreän siirtymän rahoja. Suomalaisilla olisi oikeus sanoa mielipiteensä, että milloin miljardien syytäminen Zelenskylle riittää ja aletaan huolehtimaan suomalaisten tarpeista ennemminkin.

3

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nato maksaa ja aseostot maksavat. USAn aseteollisuus repii hirveät rahat pikku mailta ja Trump lietsoo sotaa jokapuolelle maailmaa. Venäjä ja Jenkit jakavat tietyt pikkumaat , joihin myös Suomi kuuluu. Trump ei välitä, eikä halua Suomea, joten Venäjä saa pitää, jos haluaa.
      Trumpia kiinnostavat Grönlanti, Panaman kanava ja Kanada. Ja tietysti myös Gazan jälleenrakennus. Trumpistit vihaavat Eurooppaa niinkuin Putinkin.
      Kyllä Suomen oikeisto valitsee aina väärät ystävät. Ensin toisessa maailman sodassa menivät kimppaan Natsi Saksan kanssa ja nyt Äärioikeiston Trumpin kanssa. Ja huonosti tulee käymään nytkin. Todella huonosti. Siitä kiitos , iso sellainen kokoomuslaisille ja persuille, jotka ovat jenkkikiimassaan tuhoamassa Suomen.

    • Anonyymi

      Ja säästöjä ei tule. Tämän hallituksen juttu on köyhältä otetaan ja rikkaille annetaan ei tuu säästöä. Velka ja työttömyys kasvaa Purra on matikkapäältään melko huono.

      • Anonyymi

        Nato maksaa ja aseet maksaa. USA ei halua Suomea mutta Venäjä haluaa. Suomi ei yksin pysty torjumaan mahdollista Venäjän hyökkäystä eikä ole ollenkaan varmaa, toteuttaako Nato viidennen artiklan muksisen sotilasavun tuossa tilanteessa. Hyökkäyksen kohdistuessa Suomeen on vain kaksi vaihtoehtoa. Joko antaudumme sovinnolla, jolloin menetämme sen vähänkin mitä Suomessa on saatu aikaan tai pystymme tehokkaalla puoludtuksen ensi iskulla pysäyttämään joksikin aikaa hyökkäyksen. Sitten vaan toivotaan maailman tulevan järkiinsä. Kumpi on parempi vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3635
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2570
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      597
      2302
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      78
      1817
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1678
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1592
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1456
    Aihe