Sanovat vihervasemmistolaiset
Puulämmitteiset saunat saastuttaa Kiinan tehdaspäästöjä enemmän
Anonyymi-ap
35260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Vihervasemmisto väittää Tesla sähköautojen saastuttavan ja siksi pyytää boikotoimaan niitä
Saunat eivät saastuta yhtään. Samat kasvihuonekaasut vain kiertävät paikasta toiseen. Jos puu lahoaa metsässä niin se päästää samat kaasut vähitellen ilmakehään. Ja uusi puu käyttää ne taas kasvamiseen.
Puun poltto saastuttaa, siinä syntyy pienhiukkasia ja palokaasuja isoja määriä ja huono poltto lisää niitä hurjasti. Siksi sitä ollaan säädelty paljon ja tulipesien pitää noudattaa tiettyjä säädöksiä jne... Mm. Lontoo ilma oli niin saastunut, että ihmiset sairastuvat epidemian lailla aikanaan ja siellä takoilla lämmittäminen kiellettiin ja kas kun ilma parani ja ihmiset voivat hyvin.
Miksi pitää polttaa puuta kun postinkantaja tuo poltettavaa monta kiloa?
Riittääkö mainosposti lämmittämiseen, jos kylpee joka ilta?
Ei riitä. Aika huonoa tavaraa on ja liian vähän.
Kiukaat saastuttaa enemmän kuin Kiina ja Intia yhteensä
Mutta kun vanhoja kumi kengiä laittaa puun sekaan niin eipä saastuta👍
Noi terroristit voi polttaa ne kohta??
Suunnittelevat puunpolton verotusta. Se on tulossa.
Puukiukaat pitäisi kieltää lailla.
Juu, aiheuttavat pienhiukkaspäästöjä jotka tappavat.
Niinhän ajoneuvojen renkaatkin tekevät.
Mutta sähköauton renkaista tulee vähemmän päästöjä kuin polttisauton.
Lisäksi puukiuas on kertakäyttöinen.
Vihreät pitäisi kieltää lailla, ja lopettaa välittömästi?
Tottakai se on itsestäänselvää, varsinkin jos sauna lämmitetään suomalaisella puulla joka on itsessään jo päästölähde vihreän mielipidetutkijan laskuopin mukaan.
Eli saunapuut on haettava Ruotsista tai Romaniasta .
Täytyy geenimanipuloida puut sellaisiksi ettei ne päästä hiukkasia ilmastoon.
Tai sitten alettava ostamaan taimet näiltä mailta, muutaman vuoden päästä on sitten puita mitkä päästää pelkkää vesihöyryä.
Peukun poltto ei saastuta mitään.
Ja typerät ihmiset tilaavat myrkkytekstiilejä ja tuotteita Kiinasta jotka eivät sitten joko mahdu päälle tai eivät vastaa kuvitelmaa mikä on nettikuvissa.
Sitten typerät tilaajat palauttavat tuotteet takaisin ja Kiina kerääkin palautukset Euroopan satamissa sekä lentokentillä ja lähettääkin palautukset Chilen autiomaahan poltettavaksi suoraan ilmastoon ilman minkäänlaisia polttolaitoksia joissa olisi ilmanpuhdistusta.
Mikään suurvaltio ei välitä maapallon ilmaston ja vesistön pilaamisesta.
Saunan lämmittämistä puulla ei voi verrata uunilämmitykseen.
Saunan kiuas on kehno tulisija. Se hukkaa lämpöä ja muodostaa nokihiukkasia, jotka ovat terveyshaitta.
Suomalaisten pitäisi paneutua kiukaiden kehittämiseen ympäristöystävällisemmiksi.
Se vaatisi tuotekehittelyä ja tutkimista.
Kiukaan käyttöä pitäisi rajoittaa.
Polttaa saisi vain kaksi kiloa viikossa.
Älä viitsi puhua paskaa.
Itsellä pn kota luosto kiuas ja voin sanoa että siitä ei juurikaan pienhiukkasia lähde.
Toisiopoltto on tehokasta ja pesästä kuuluu jytinä pienilläkin vedoilla, hiukkaset palaa eikä lennä pihalle.
Samanlaisia taitaa nykyään olla kaikki uudet kiukaat, eikös niihin tullut uudet asetukset juurikin pienhiukkasten takia.
Tottakai näitä vanhoja kiukaita on vielä jäljellä mutta koko ajan vähenee kun vanhat palaa puhki.
Mulla 6kw sähkökiuas, hyvät löylyt saan :)
Gubbe76
Varmaan siksi kun puu on uusiutuvaa, ainakin suuren yleisön mielestä.
IS kertoi kuivatut haravointijätteet polttavasta hepusta.
Aloittaja kuvaa hyvin kuinka vihervassarit on niin kuutamolla kuin voi. Suomen saasteet ylipäänsä on pieru saharassa Intian ja Kiinan valtavaan saaste määrään verrattuna.
Laitanpa avotakkani nyt päälle, ihanasti puut rätisee ja lämpö leviää kehoon. Hiilloksella voi grillata makkaraa
Jännää että vihervassarit eivät koskaan kritisoi sotateollisuuden harjoittamaa, moninkertaista ja täysin turhaa saastutusta.
Ovat oikeasss. Kapitalistisiat polttavat uuneissa vähemmistöjä ja sademetsistä hakattua puuta. Saastuttaen järjettömästi. Eivät enää paista edes kiuasmakkaraa vaan Norjasta salakuljetettua harmaavalasta. Kuolema kapitalisteille!
Paljon se vihreiden pössyttely saastuttaa.
Ne on ihan psykoosissa sen takia
Ei kun pökköä pesään ja joka päivä, muolima pelastuu, eikä tule tehomaksua.
Taas suomalainen älykkyys tulee ilma ihan parhaalla tavalla tässäkin ketjussa. Hyvä Persut.
tehkää nyt vihreät vaalimainos kertokaa mitkä on teidän hyvät saannokset.
niin ei tiedä miten käy ylös vai alas.