Neuvosto-Unkarin moottoripyöristä

Anonyymi-ap

Keijo Virtanen
SINISEN SAVUN JÄLJILLÄ
Kuinka kauas päästään
Moottoripyöräilyn suurlähettiläs Matti Viron matkassa
Kustantaja: Blau-Nebel-Reiter
2020
ISBN 978-952-94-2239-5

Varsovan sotilasliiton ohella kommunistimailla oli oma talousyhteisönsä, joka tunnettiin Suomessa venäläisellä lyhenteellä SEV, keskinäisen talousavun neuvosto; englanniksi CMEA (Counsil of Mutual Economic Assistance). Kansainvälisessä lehdistössä tästä yhteisöstä kaytettiin nimikettä Comecon.

Kun Unkarissa haluttiin omaa päätösvaltaa moottoripyörien tuotantoon, on tämä tarina kuvaus siitä, että sitä omaa päätösvaltaa ei ollut.

Unkarissa haluttiin edistää moottoripyörien tuotantoa ja näin siinä sitten kävi.

Otettiin yhteys Japaniin , sillä tiedettiin, että Yamaha etsi Euroopassa valmistuspaikkaa täkäläisille markkinoille. Vuonna 1974 kevättalvella Yamaha lähetti kahden johtajan ja kymmenen tarkkailijan valtuuskunnan Csepelin saarelle. Jo kuukauden kuluttua saatiin taas näyttöä japanilaisten tehokkuudesta: Yamaha oli valmis sijoittamaan 40 hehtaarin alueelle valmistuslinjat, joista tulisi vuosittain ulos 50000 unkarilais-japanilaista moottoripyörää 50-, 100- ja 125-kuutioisina sekä yhtä skootteria.
Yamaha sitoutui maksamaan asiaankuuluvat tullit ja verot Unkariin sekä perustamaan omin kustannuksin kaiken tarvittavan tekniikan. Tuotanto olisi käynnissä vuonna 1975.

Csepelin moottorpyörätehtaan teknisen osaston johtaja, pääsuunnittelija Gyula Szente matkusti neuvotteluihin Japaniin. Kun hän palasi iloissaan sopimuksen kanssa, korkeammilla virkavallan tahoilla kokoussalkuissa oli jo valmiina yhden sanan kommentti: "Njet".

Vielä viimeiseen COMECONin neuvotteluun csepeliläiset valmistivat ja viimeistelivät kahden viikon aikana yötä päivää kaksi mallikappaletta, 250-kuutioisen ja 350-kuutioisen. Ne sijoitettiin näkyvästi, siten että kokousväen oli ohitettava ne mennen tullen. Mutta arvovaltaiset virkamiehet kulkivat kuin eivät olisi niitä näkevinäänkään, saati että olisivat pysähtyneet tarkastelemaan.

Vuonna 1975 lokakuun 24. päivänä Csepelin moottoripyörätehtaan linjalta valmistui viimeinen Pannonia-moottoripyörä P21 Luxus. Sitä ennen Pannonioita oli valmistunut yhteensä 689038 kpl.
Kun venäläiset lopettivat Pannonian valmistuksen ja muunsivat tuotantolaitoksen maatalouden palvelukseen, samalla koko Unkarin moottoripyörätuotanto päättyi.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko mokannut?

        Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
        Ikävä
        182
        2138
      2. Oletko ymmärtänyt

        Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
        Ikävä
        164
        1856
      3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

        "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
        Perussuomalaiset
        45
        1824
      4. Ottaisitko miten

        Kaivattusi?
        Ikävä
        123
        1533
      5. Liian paljon hylättyjä ääniä

        Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
        Maailman menoa
        172
        1361
      6. Ikäero suhteessa

        Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
        Parisuhde
        63
        1357
      7. Tiedän kyllä sen

        Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
        Ikävä
        77
        1181
      8. Ärsyttää et olet

        Niin välinpitämätön suhteeni
        Ikävä
        71
        1001
      9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

        Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
        Ähtäri
        30
        995
      10. Tämä Kuhmon valtuusto

        Pöh, sanon minä.
        Kuhmo
        15
        949
      Aihe