https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/-kristityt-jotka-eivat-aanesta-donald-trumpia-vastaavat-teostaan-jumalan-edessa-sanoo-paula-white-presidentin-kuiskaaja-ja-personal-pastor
"Kirjailija Jari Tervo jakoi tiistaina Twitterissä yhdysvaltalaisen Now This -videouutiskanavan videon TV-evankelista Paula Whitesta.
”Katsokaa tämä pätkä. Trumpin uskonnollisten asioitten neuvonantaja työskentelee Valkoisessa talossa. Kirmaan heti helvettiin, jos tämä kielillä puhuva sekopää pääsee taivaaseen”, Tervo kirjoitti.
Paula White on presidentti Donald Trumpin pitkäaikainen hengellinen neuvonantaja, joka on nyt saanut virallisen aseman Trumpin hallinnossa. White nimitettiin Valkoisen talon Usko ja mahdollisuus -ohjelman johtajaksi."
Katsoin videon, enkä ihmettele enää yhtään, miksi Donald "The Great Narsisti" Dump valitsi tämän jumalankuvotuksen pastorikseen.
Mutta sitä kyllä suuresti ihmettelen, että miten on mahdollista, että noin sekopäinen porukka on voinut päästä valtaan USAssa ???
"Now This -kanavan videolla on pätkiä helluntailaisen megakirkon pastorina toimivan Whiten esiintymisistä. ”Kun kuljin Valkoisessa talossa, Jumala kulki Valkoisessa talossa. Minulla oli kaikki oikeus ja auktoriteetti julistaa Valkoisen talon maaperä pyhäksi, koska seisoin siellä ja paikka, jossa seison, on pyhä”, White julistaa.
Toisessa pätkässä hän kertoo, että jos ihminen sanoo ei Trumpille, se on sama kuin sanoisi ei Jumalalle. White kuvaa Yhdysvaltain olevan hengellisessä sodassa. Hän julistaa tuomiota kanaville, jotka vastustavat Trumpia. White myös kerää rahaa omalla työlleen."
"Kirjailija Jari Tervo jakoi tiistaina Twitterissä yhdysvaltalaisen Now This -videouutiskanavan videon TV-evankelista Paula Whitesta.
”Katsokaa tämä pätkä. Trumpin uskonnollisten asioitten neuvonantaja työskentelee Valkoisessa talossa. Kirmaan heti helvettiin, jos tämä kielillä puhuva sekopää pääsee taivaaseen”, Tervo kirjoitti.
Paula White on presidentti Donald Trumpin pitkäaikainen hengellinen neuvonantaja, joka on nyt saanut virallisen aseman Trumpin hallinnossa. White nimitettiin Valkoisen talon Usko ja mahdollisuus -ohjelman johtajaksi."
Katsoin videon, enkä ihmettele enää yhtään, miksi Donald "The Great Narsisti" Dump valitsi tämän jumalankuvotuksen pastorikseen.
Mutta sitä kyllä suuresti ihmettelen, että miten on mahdollista, että noin sekopäinen porukka on voinut päästä valtaan USAssa ???
"Now This -kanavan videolla on pätkiä helluntailaisen megakirkon pastorina toimivan Whiten esiintymisistä. ”Kun kuljin Valkoisessa talossa, Jumala kulki Valkoisessa talossa. Minulla oli kaikki oikeus ja auktoriteetti julistaa Valkoisen talon maaperä pyhäksi, koska seisoin siellä ja paikka, jossa seison, on pyhä”, White julistaa.
Toisessa pätkässä hän kertoo, että jos ihminen sanoo ei Trumpille, se on sama kuin sanoisi ei Jumalalle. White kuvaa Yhdysvaltain olevan hengellisessä sodassa. Hän julistaa tuomiota kanaville, jotka vastustavat Trumpia. White myös kerää rahaa omalla työlleen."
Vastaukset 35
Vanhimmat
Mielenterveyden ammattilaiset ovat varoitelleet Trumpista, mutta kuuroille korville on mennyt.
https://www.duodecimlehti.fi/duo14040?fbclid=IwY2xjawIm3IlleHRuA2FlbQIxMAABHSlqKQgMb38MdFD_Rqa5Tc0BGFQtB6KLsR3FkGPDJgZ2qxhh3HHTCskhrQ_aem_oNNHj76LVrI2c0DefnsNmw
"Moni mielenterveyden ammattilainen on myös ajatellut, että heillä on velvollisuus varoittaa kansakuntaa vaarallisena pitämästään presidentistä. Samaa asiaahan pohdiskeli takavuosina neurologian professori Jorma Palo, jonka mielestä lääkärit eivät olisi saaneet salailla presidentti Urho Kekkosen henkisen suorituskyvyn heikkenemistä.
Yksi varoittelijoista on baltimorelaispsykologi John Gartner, joka julkaisi tammikuussa 2017 Facebookissa vetoomuksen Trumpin siirtämiseksi virastaan. Gartnerin mukaan Trumpilla on "vakava henkinen sairaus, joka tekee hänestä psykologisesti kyvyttömän hoitamaan asianmukaisesti Yhdysvaltain presidentin virkaa". Muutamassa päivässä yli 18 000 mielenterveyden ammattilaista allekirjoitti vetoomuksen.
Gartnerin mukaan Trump täyttää ilmiselvästi ainakin kolmen eri diagnoosin kriteerit: narsistisen persoonallisuushäiriön, antisosiaalisen persoonallisuushäiriön ja paranoidisen persoonallisuushäiriön."
"Gartner puolusti julkista ulostuloaan sillä, että yleisön suojelemisen tarve on tärkeämpi asia kuin terveysalan etiikka. Hänen mielestään Trump edustaa maalle selvää ja välitöntä uhkaa."
https://www.narsisminuhrientuki.fi/tietoa-narsismista/narsismista_yleisesti/
Totta on. Ja vaara myös Euroopalle ja kaikille.
Hellari lahko on suosittua Afrikassa , onneksi ei ole meillä .
Mutta luterilaislahko on kovasti suozittua suomessa !
Useimmat jäsenensä köyvöt kirkossaan jopa kerran vuodessa ihailemassa kuusta ja kynttilöitä!
Väkevää on kristillinen elämänsä josta luemme päivittäin kuka teki mitäkin.
Koko maailman tulevaisuus on keskiaikaiseen inkvisiitiioon verrattavien hihhuleiden käsissä jota johtaa mielisairas idiootti!Kyllä komppaan Tervoa ja edesmennyttä Tarmo Mannia.Jos taivaassa on tuollaisia hihhuleita niin ei kiitos.Mieluummin helvettiin!
"Jos taivaassa on tuollaisia hihhuleita niin ei kiitos.Mieluummin helvettiin!"
Joo, mahdollisimman kauaksi tuosta porukasta, mutta valitettavasti seuraavat 4 vuotta tulee olemaan yhtä maanpäällistä helvettiä, ellei kukaan kykene suitsimaan tuon porukan hulluutta!
Sama täällä.
En minä viivasuunkaan taivaaseen halua,jokin taso sentään pitää olla iankaikkisissa kamareissa.
Paulaan valkoiseen lankesi Trump🐷☠️🇺🇸
Helluntaihengellistä ylimielisyyttä. Ei edusta Jumalan sanaa ja aitoa Jumalan Pyhän Hengen toimintaa.
Tuo nainen (White) ei ole kristitty, vaan edustaa epäkristillistä, Jeesuksen sanan vastaista harhaoppia. Maailmallisesti pukeutunut ja esiintyvä. Perkeleen lähetti, omalla tavallaan.
Helppoa kirjottaa pää puskassa mitä roskaa tahansa,miksi puhut mitään kristityistä kun et ymmärrä edes mitä sana tarkoittaa!
Tajuatko edes että ne sinun kristittysi vuokraavat kokonaisen laivan parinvaihtopileisiinsä tajuatko !?$
Sinä voisit tosikristittynä nostaa sen pääsi puskasta ja alkaa varoittelemaan tuosta Valkoisen Talon vallanneesta hellariporukasta, jotka kuvittelee olevansa Jumalia.
Donald, tuo "huutavan ääni erämaassa" uskoo kaiken harhaisen paskan ja valheet, mitä tuo rahanahne porukka syöttää hänelle. Tai ainakin esittää uskovansa, koska vallanhaluinen ja rahanahne narsisti/sosiopaatti itsekin.
White-hengen täyttämää helluntaihengellisyyttä näyttävimmillään: perätöntä väitettä Jeesuksen seuraajista, joille Jeesus On Herra, ei antikristus D. Trump.
"Minun kristittyni" eivät vuokraa laivoja parinvaihtoon. Helluntaievankeliumin julistajat sen sijaan niin tekevät, vaihtavat paria sessioissaan, uhraavat eläimiään herralleen, helluntaievankelioivat läpinäkyvissä ja tarjoavat pikkulapsiaan vieraiden miestensä käsipuoliin kuljetettaviksi.
Tiedän kyllä mitä kristitty tarkoittaa ja oma henkesi todisti, että sinä et tähän joukkoon varmasti kuulu. Häpeäisitte sikailujanne muka "Kristuksen" nimissä! Hävetkää!
Älä noita sieniä enää käytä, tekstisi puhui väkevää kieltään että lohko pyörii kampiakselin ympärillä!
Oliko tuo helluntailaisen glossolalian suomennostasi?
Hulluja koko sakki. Nyt on hyvä hetki laittaa meidän hihhulit ja persut sinne.
Ai sekö auttaisi Suomea, että sinne menisi lisää hulluja päättämään koko maailman asioista?
Parasta olisi vaan yrittää pitää nämä meidän hullut aisoissa, sillä USAssa on jo aivan tarpeeksi sekopäistä porukkaa liehittelemässä ja vahvistamassa yhden ydinasesalkkua hallussaan pitävän tosihullun jumaluusharhoja itsestään.
Kouluttamattomat, tyhmät nuoret miehet ja äärilahkoihin kuuluneet äänestivät Trumppia.
Sitä saa mitä tilaa.
Valitettavasti nekin saa, jotka ei oo tilannu.
Veljet tuli helluntailaisten ylistyskokouksesta ja menivät paikalliseen karaokebaariin jatkamaan ylistystään. Ei aikaakaan, kun koko kaupunki koki väkevän herätyksen.
Yksinkö siitä selvisit, onnittelen kovasti.
Donald Trump kuuluu USA:n Presbyteerikirkkoon (n. 3mlj. jäsentä laajimpien kriteerien mukaan). Se on Skotlannista alun perin peräisin oleva protestanttinen kirkko, jossa valta on viime kädessä maallikoilla. Presbyteerit ovat vapaamielisiä, ”tieteisuskovaisen” maineessa ja monet, varsinkin napamiehet, ovat olleet unitaristeja eli pyhän kolminaisuuden kiistäjiä, josta johtuen on joskus ollut liipasimella, hyväksytäänkö heitä lainkaan kristityiksi muissa kirkoissa.
Nimitys presbyteeri tulee kirkon virasta, joka sijoittuu piispan ja diakonin väliin, eli samalla organisaatiotasolle kuin katolinen tai ortodoksinen tai luterilainen pappi, mutta jonka tehtävänä on sielunhoito. Joillakin kirkoilla on presbyteerejä, mutta ei pappeja, vaan maallikot saarnaavat. Papittomat kirkot, mm. helluntailaiset, nimittävät kirkkojärjestystään ”presbyteeriseksi”. Se on vähän eri asia. USA:n katoliset nimittävät joskus kaikkia protetantteja ”presbyteereiksi”, mikä tarkoittaa tässä yhteydessä, että ”puolipakanoiksi”. USA:n presbysteeriopilla Priestleyn muotoilemana ei ole muuta kuin korkeintaan historiallista tekemistä kalvinismin, predestinaatio-opin kanssa. Sen kauempana eivät uskontojen ”sielukuvat” juurikaan voi olla.
Trump on epäuskonnollisesta bisnesperheestä, mutta hän kävi omasta aloitteestaan presbyteerien pyhäkoulua ja rippikoulun ja konfirmoitiin kirkon jäseneksi. Trumpin tie- detään olevan innostunut kirkostaan ja ihailevan sitä, vaikka hän toisaalta sanoo, ettei käytä uskonnollisia perusteluja eikä kadu syntejä (vaan yrittää välttää niitä). Tämä onkin tunnustuksen mukaista.
"Trumpin tie- detään olevan innostunut kirkostaan ja ihailevan sitä, vaikka hän toisaalta sanoo, ettei käytä uskonnollisia perusteluja eikä kadu syntejä (vaan yrittää välttää niitä). Tämä onkin tunnustuksen mukaista."
No eipä ole kristinuskon tunnustuksen mukaista. Mihin nää tyypit sitten tarttee Jeesusta?
Trumppi ainakaan ei koe tarvitsevansa mitään syntien tunnustamisia ja Jeesuksen sovituksia ja Jeesuksen sijasta julistaakin evankeliumia ainoastaan omasta erinomaisuudestaan ja TRUMP-brändistään.
Ja nyt sitten vielä Trumpin mieleinen hellaripastori Paula White on vihkinyt hänet ihan itse Jumalaksi ja muutkin hellarit ja Mauno ovat ihan täpinöissään Trump-Messiaastaan, joten mitäpä se kertoo tästä hörhösakista...
Tyhmät äärilahkolaiset pitivät Trumppia messiaanaan, kun tämä heilutteli kädessään Raamattua ja hoki: abortti, abortti...
Hellateita on mailmassa reilut 500 miljoonaa !
En oikein näe että joku mauno pikkusuomesta olisi varsin korkea otos ko joukosta olkoot mitä mieltä mauno hyvänsä sama mistä.
Pitäskö teidän hieroa ohimoita hiukan ennen satujen kirjoittamista niin pitäiskö !.
Eikä ole tuollaista määrää nimenomaisia helluntailaisia.
Eihän nää omilla ansioillaan "vanhurskautuvat" olekaan kristittyjä.
Jeesuksella on heille toinen merkitys kuin kristityillä.
Helluntain uskovilla ja trumpilla sekojoukkoineen ei ole pienintäkään yhteistä säveltä, eikä tule olemaan.
Foorumin irvileuoilla on kaikki sekasin niinkuin kuulujkin olla kunnon jumalattomilla sekottajilla.
Ei ole helluntailainen koskaan ollutkaan, vaan presbyteeri.
Lapin sodan aikana suomen sotilaat myivät sakuille variksia teerinä
Kauppa kuitenkin loppui melko lyhyeen kunhan riistalintutietoisuus pääsi leviämään aatun joukkoihin.
Riistalintukäsite tosin riippuu kulttuurista sanovat paksuja kirjoja lukeneet.
Ranskan edesm presid mitteraadin viimeinen ateria oli niittykirvinen a la paistettu.
Brittien naivi sikarimiehen edeltäjä chanberlainkin heilutteli käddssään aanelosta jossa aatun puumerkki, ettei sodi enempää kunhan saa tdekkien sudeetit liittää saksaan, nyt on rauha iloitsi heiluttelija.
Historiasta saattaa oppia jotain jos on oppivaista lajia.
Epäilen että piakkoin sasdaan selville että aatukin oli hellari !
Sehän oli aloituksdn piiloteema.
Charles Fox Parham was the father of Modern Pentecostalism.
Ei todellakaan ole. Trump käyttää hyväkseen USA:n uskonnollista oikeistoa, joka on pahimmillaan varsin fasistista, minkä Whiten kommentti todistaa. Vastaan mielelläni Jumalan edessä siitä, että osaan erottaa pahan hyvästä.