Työmarkkinaratkaisuista kirjoitetaan, mutta me joille eläke on tärkeä, siitäpä ei juuri puhuta - ainakaan eläkkeiden nousun euroista.
Nouseekohan eläkkeet ensi vuonna?
Tälle vuodelle tuli onnettoman pieni nousu, verotus on eläkkeestä kovaa.
Itseltäni menee melkein 20 %.
Mitä mietteitä?
Nouseekohan eläkkeet?
6
464
Vastaukset
- Anonyymi
Tietysti eläkkeet nousevat säädettyjen lakien ja pykälien mukaisesti, koska palkatkin nousevat ja inflaatiotakin on yhä jäljellä. Tämä ei ole mikään luulon asia.
- Anonyymi
Juuri näin. Indeksikorotukset tulevat automaattisesti, ei niistä tarvita mitään erillistä päätöstä missään instanssissa.
Työeläkkeiden indeksit määräytyvät 80% hintojen noususta ( inflaatio) ja 20% palkkojen noususta.
- Anonyymi
Ainahan voit mennä lakkoon.
- Anonyymi
Eihän työmarkkinaneuvotteluissa neuvotella eläkkeistä eikä verotuksesta. Eikä tietysti niin voida päättääkään.
- Anonyymi
Muelenkiintoistahan se on arvailla, PALJONKO ne nousevat.... vielä ei voi toki tietää.
- Anonyymi
Tietysti voi huvin vuoksi arvailla ja spekuloida, mutta tuossa loka-marraskuussa, kun inflaation ja palkkojen nousun todelliset tiedot on saatu , niin niiden perustella laskettu indeksikorotus julkaistaan kuten aina ennenkin.,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3895892- 805278
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484306- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623390Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195