miksi Pilsudski ei hyökännyt Natsi-Saksaan jo vuonna 1933, ranskalaisia apuna tai ei?
Jos Pilsudski tajusi Hitlerin tulevat suunnitelmat orjuuttaa slaavit
1
219
Vastaukset
- Anonyymi
TIME-lehden artikkeli lokakuulta 1933 julisti näin:
》Tšekkoslovakialla ja Puolalla ei kummallakaan ole Saksaa reunustavilla rajoillaan ketjuittain bunkkereita kuten Ranskalla, mutta molemmilla on vahvasti linnoitettuja rajakaupunkeja ja Puolan yleisesikunta luottaa siihen, että diktaattori Pilsudskin joukot pystyvät leikkaamaan ja kyntämään tiensä Berliiniin kolmessa viikossa. Juuri nyt Euroopan raskain joukkojen massa on Puolan ja Saksan rajan molemmin puolin. Puolalaiset liittyisivät epäröimättä Ranskan rinnalle "ennaltaehkäisevään sotaan", varsinkin kun ranskalaisten komentaja on Max Weygand, "Puolan pelastaja".《
https://time.com/archive/6753255/international-preventative-war/
Netti-arkistoituna:
https://web.archive.org/web/20250526051918/https://time.com/archive/6753255/international-preventative-war/
Kysymystä Puolan hypoteettisesta ennaltaehkäisevästä invaasiosta Natsi-Saksaan ovat pyöritelleet myös puolalaiset historioitsijat, kuten Krszystof Jablonka.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492189
- 1211485
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3371299Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni671214Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401200IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31191- 1411179
- 491119
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1581043- 701004