Kertokaa milloin historiassa valtion protektionistiset kaupankäyntirajoitteet ovat toimineet

Anonyymi-ap

muuten kuin kusemaan taloutta omalla tavallaan ilman, että edes tarvitaan valtion sosialismia. Minä odotan.

6

350

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Outo kysymys? Ei kai kukaan odota niiden "toimivan" muutoin kuin että ne tekevät selväksi sen, ettei kohteen toimintaa hyväksytä!

      • Anonyymi

        Eli sinun mielestäsi oli OK torpata Japanin ja Unkarin välinen moottoripyöräkauppa?


        Keijo Virtanen
        SINISEN SAVUN JÄLJILLÄ
        Kuinka kauas päästään
        Moottoripyöräilyn suurlähettiläs Matti Viron matkassa
        Kustantaja: Blau-Nebel-Reiter
        2020
        ISBN 978-952-94-2239-5

        Varsovan sotilasliiton ohella kommunistimailla oli oma talousyhteisönsä, joka tunnettiin Suomessa venäläisellä lyhenteellä SEV, keskinäisen talousavun neuvosto; englanniksi CMEA (Counsil of Mutual Economic Assistance). Kansainvälisessä lehdistössä tästä yhteisöstä kaytettiin nimikettä Comecon.

        Kun Unkarissa haluttiin omaa päätösvaltaa moottoripyörien tuotantoon, on tämä tarina kuvaus siitä, että sitä omaa päätösvaltaa ei ollut.

        Unkarissa haluttiin edistää moottoripyörien tuotantoa ja näin siinä sitten kävi.

        Otettiin yhteys Japaniin , sillä tiedettiin, että Yamaha etsi Euroopassa valmistuspaikkaa täkäläisille markkinoille. Vuonna 1974 kevättalvella Yamaha lähetti kahden johtajan ja kymmenen tarkkailijan valtuuskunnan Csepelin saarelle. Jo kuukauden kuluttua saatiin taas näyttöä japanilaisten tehokkuudesta: Yamaha oli valmis sijoittamaan 40 hehtaarin alueelle valmistuslinjat, joista tulisi vuosittain ulos 50000 unkarilais-japanilaista moottoripyörää 50-, 100- ja 125-kuutioisina sekä yhtä skootteria.
        Yamaha sitoutui maksamaan asiaankuuluvat tullit ja verot Unkariin sekä perustamaan omin kustannuksin kaiken tarvittavan tekniikan. Tuotanto olisi käynnissä vuonna 1975.

        Csepelin moottorpyörätehtaan teknisen osaston johtaja, pääsuunnittelija Gyula Szente matkusti neuvotteluihin Japaniin. Kun hän palasi iloissaan sopimuksen kanssa, korkeammilla virkavallan tahoilla kokoussalkuissa oli jo valmiina yhden sanan kommentti: "Njet".

        Vielä viimeiseen COMECONin neuvotteluun csepeliläiset valmistivat ja viimeistelivät kahden viikon aikana yötä päivää kaksi mallikappaletta, 250-kuutioisen ja 350-kuutioisen. Ne sijoitettiin näkyvästi, siten että kokousväen oli ohitettava ne mennen tullen. Mutta arvovaltaiset virkamiehet kulkivat kuin eivät olisi niitä näkevinäänkään, saati että olisivat pysähtyneet tarkastelemaan.

        Vuonna 1975 lokakuun 24. päivänä Csepelin moottoripyörätehtaan linjalta valmistui viimeinen Pannonia-moottoripyörä P21 Luxus. Sitä ennen Pannonioita oli valmistunut yhteensä 689038 kpl.
        Kun venäläiset lopettivat Pannonian valmistuksen ja muunsivat tuotantolaitoksen maatalouden palvelukseen, samalla koko Unkarin moottoripyörätuotanto päättyi.


      • Anonyymi

      • Anonyymi00005

        " Outo kysymys? Ei kai kukaan odota niiden "toimivan" muutoin kuin että ne tekevät selväksi sen, ettei kohteen toimintaa hyväksytä! "

        Katsoitko mihin ketjuun vastasit, kun sinulla meni selkeästi sekaisin ulkoa asetetut talouspakotteet ja maan sisäiset kotimaiset talouden 'suojeluun' tarkoitetut protektionistiset taloudensäätelymenettelyt?

        Jos et vieläkään tajua eroa, suosittelen ottamaan suomi24-jäähyn.

        -Vertigo


      • Anonyymi00006

        Eivätpä herra Trumpinkaan äskettäiset tariffi-sekoilut näytä parantaneen välejä muihin maihin, pikemminkin päinvastoin.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Eivätpä herra Trumpinkaan äskettäiset tariffi-sekoilut näytä parantaneen välejä muihin maihin, pikemminkin päinvastoin.

        Silti eri juttu kuin laittaa talouspakotteita. Sellaisia laitettiin jo Natsi-Saksalle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2034
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      67
      762
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    11. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      38
      495
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      109
      451
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe