Ei mitään taloudellista hyötyä. Päinvastoin kuluttavat paljon sähköä ja siitä kärsivät kaikki sähkönkuluttajat kohonneina sähkölaskuina. Työllistämisvaikutus on olematon.
https://www.itahame.fi/uutissuomalainen/8313417
https://www.itahame.fi/uutissuomalainen/8313417
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomeen tuodaan alhaisen jalostusasteen tekemistä, joka lisää absoluuttista sähkön tarvetta dramaattisesti, samalla kun puhutaan, että energiatehokkuutta pitää lisätä ja kulutusta pienentää.
Lisää datakeskuksia ja sähköautoja, että päästään hävyttömän halvasta yöajan sähköstä eroon.
Huonoja on.
Olisi mielenkiinttoista tietää miten hslvalla niille myydään sähköä.
ne kuluttaa energiaa - ja ei maksa täyttä hintaa sähköstä, eikä siirrosta,
ei edes sähkö-veroa !!
Nämä on kuin syöpäläisiä, kun politiikka ei ole osannut rahastaa näitä rikkaita yhtiöitä.
Meno on kuin kehitysmassa, tai kaivosteollisuudessa !!
Riiston meininki - ja Lapselliset poliitikot tämän pelin mahdollistaa - onko poliitikot maksettu, lahjottu ??
Ei noita datakeskuksia enää mikään maa halua riesoikseen. Nostavat vain sähkön hinnan pilviin ja ei niistä ole muutenkaan mitään hyötyä, vain haittaa.
Nuo datakeskukset pitäisi tuhota bunkkeripommeilla ja napalmilla.
Nuo datakeskukset pitäisi ainakin haittojen minimoimiseksi sijoittaa uuden Aurora-linjan jakoaseman viereen.
Tolkuttomien sähkömäärien siirtelyyn kantaverkko käy ahtaaksi.
Työllistää satunnaisesti jonkun fyysisen osan asentajan.
Muut hommat voidaan hoitaa intiasta etänä.