Onko täällä ketään jolle lääkäri on sanonut että MS-tautisi on benigni?

Anonyymi-ap

Benigni eli hyvänlaatuinen MS-tauti. Englanninkielisissä maissa taidetaan puhua benignistä MS-taudista enemmän kuin Suomessa. Onko kenelläkään Suomessa neurologi todennut sitä?

4

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tunnen erään jolla on ollut diagnoosi vuosikausia , mutta aina vaan toimii jäsenet , mutta sanoo että alkaa vanhemmiten olemaan hieman huomattavissa oireita. Siis on olemassa Bengin - joka on hitaasti kehittyvä ja saattaa pitää ihmisen toiminnassa vuosi kymmeniä .
      Joten ihan totta se on että näitäkin potilaita on , ja ivat tehneet töitä eläkeikään asti sairautensa kanssa .
      . en ole kysynyt onko hänellä lääkitystä siihen ..

    • Hei kaikille,

      Laitan tähän vinkiksi Neuroliiton Tukinetissä jäljestämät Pärjätään töissä ja opiskeluissa ryhmächatit.

      Ne on tarkoitettu MS-tautia, harvinaista neurologista sairautta tai liikehäiriösairautta sairastaville sekä aivovamman saaneille henkilöille. Voit tulla keskustelemaan ryhmächattiin anonyymisti sinua askarruttavista työelämään, urasuunnitteluun tai opiskeluun liittyvistä asioista.

      Ryhmächatteihin voi osallistua säännöllisesti ja anonyymisti. Ryhmächatit ovat osa Neuroliiton työelämäpalveluja ja asiantuntijaohjattua vertaistoimintaa.

      Chatit löytyvät täältä: https://tukinet.net/teemat/parjataan-toissa-ja-opiskeluissa-chat/ryhmachatit/

      Tukinetissä on myös paljon muita palveluita, joista saa sekä kahdenkeskistä että ryhmämuotoista tukea. Tukinet löytyy osoitteesta: https://tukinet.net/

      Ystävällisin terveisin

      MIELI kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Oon sairastanut mäsää jo yli kaksikymmentä vuotta ja alun hankalienkin oireiden jälkeen oon ollut lähes oireeton. En koskaan aloittanut lääkitystä ja töissä oon ollut koko ajan. Nyt työterveyslääkäri epäili,että kyseessä väärä dg. Ja nyt ensimmäistä kertaa kuulin hyvänlaatuisesta mäsästä, benignistä.😮

      • Anonyymi

        Kuulostaa jotenkin kornilta käyttää MS:n kohdalta ilmaisua benigni. Jotenkin outoa ettei ole lääkitystä, kun tärkeää olisi ennalta ehkäistä juuri lääkkeillä oireiston mahdollinen paheneminen. Tässä hieman lisää: https://www.sely.fi/wp-content/uploads/EL124_33.pdf

        Monisairas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      59
      5089
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4529
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1747
    5. 91
      1422
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      81
      1388
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe