Ihmeitä ilman määrää

𝐈𝐡𝐦𝐞𝐢𝐭𝐚̈ 𝐢𝐥𝐦𝐚𝐧 𝐦𝐚̈𝐚̈𝐫𝐚̈𝐚̈
”Jumala tekee suuria, tutkimattomia tekoja, ihmeitä ilman määrää” (Job 5:9).
Kaikki ihmiset eivät kuitenkaan usko, että Jumala loi maailman Sanallaan. Ateistit ja teistiset evolutionistit uskovat kosmiseen, kemialliseen ja biologiseen evoluutioon. Nykykristittyjen enemmistö eli teistiset evolutionistit, jotka opettavat Jumalan luoneen maailman evoluution avulla, eivät tajua, että heidän julistuksensa tekee kuulijoista ateisteja.
Teistinen evoluutio on hyvin nuori harhaoppi. 2 000 vuoden ikäisessä kristinuskossa se on hallinnut vain runsaat 100 vuotta. Luther uskoi Jumalan historialliseen ilmoitukseen. Ateistit tietysti ylistävät teistisiä evolutionisteja älykkäiksi ihmisiksi ja pilkkaavat yhdessä heidän kanssaan Raamattunsa vakavasti ottavia uskovia. Ateistit nauravat teistisille evolutionisteille vasta nurkan takana.
Ateismi rakentuu kuitenkin sarjalle ainutkertaisia tapahtumia
Kyseessä on sarja ainutlaatuisia tapahtumia – tapahtumia, jotka eivät toistu tai joiden toistuminen on matemaattisesti mahdotonta. Toisin sanoen kyseessä on sarja samansuuntaisia ihmeitä. Toisin sanoen, ateistit uskovat ihmeisiin ilman persoonallista ihmeiden tekijää.
Ateistit eivät pidä ”miksi” -sanoista
Ne ovat ehdottomasti kiellettyjä, kun alkuperäkysymyksistä keskustellaan. Ateistien mukaan maailma ilmestyi tyhjästä ilman syytä. Kun käyttökelpoista energiaa lopulta ilmestyi, ainutkertaisten ihmeiden paraatimarssi käynnistyi. Tyhjästä nyhjäisty energia muuttui taianomaisesti atomeiksi ja molekyyleiksi, joiden ominaisuudet sopivat elämälle. Mikä on todennäköisyys tällaiselle onnenpotkujen sarjalle? Suuruusluokka on yksi mahdollisuus 10 potenssiin 500:ta yrityksestä.
Galakseja ja aurinkokuntia kiviplaneettoineen syntyi
Vaikka kaasuja ja tähtipölyä tiivistäviä, ja galakseja koossa pitäviä voimia ei tunneta, näin on kuitenkin täytynyt tapahtua. Aurinkokuntamme ja maapallomme ovat kuitenkin todennäköisesti ainutlaatuisia maailmankaikkeudessa.
Elämää syntyi maapallolle itsestään
Tämä ei valitettavasti ole mahdollista, sillä fysiikan ja kemian lait estävät sen, mutta tämä ei näy haittaavan tapahtumaan optimistisesti suhtautuvia opinahjoja ja kurssikirjojen tekijöitä.
Kaikki lajit kehittyivät ainutkertaisesta alkusolusta
Kopiointivirheet keksivät niiden kaavat ja luonnonvalinta rakensi laadukkaat sisäelimet ja suunnitteli niille yhteensopivat säätelyjärjestelmät.
Molekyylit tulivat vähitellen tietoisiksi itsestään
Ne sävelsivät musiikin mestariteoksia ja kirjoittivat kuolemattomia kirjoja, kuten Lajien synty.
Montako perättäistä ihmettä ateisti tarvitsee?
Listaamme uutuuskirjassamme 251 kappaletta, mutta se on vasta alkua. Ajattele, että lapsille opetetaan kouluissa luonnontieteen tunneilla ihmeitä, jotka tekevät heistä ateisteja. Mistä voi hakea korvauksia? Lue lisää kirjastamme Game over, Darwin! The Revolution in Origins Sciences.

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Evoluutio on ateisti ihmisten Ihmisten keksimä, että ei tarvitse alkaa uskomaan!

    • Anonyymi

      Valheita ilman määrää
      MAP-kirkko tekee suuria, tutkimattomia tekoja, valheita, ja rikoksiakin, ilman määrää

    • Kristuksen Kirkko ei kannata mitään evoluutioteorian hylkäämistä
      Luominen ja evoluutio, molemmat tietysti. Minä olen kirjoittanut asiasta paljon.
      https://santavuori.com

      • Anonyymi

        Entä Smithin kirkko?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Entä Smithin kirkko?

        Profeetta Joseph Smith perusti Jumalan ohjeiden, ilmoituksen, mukaan Kristuksen Kirkon 1830. Se tuli maan alta ja erämaasta julkiseksi, oltuaan piilossa lohikäärmeeltä yli tuhat vuotta kirkkojen luopumuksen takia.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe