Kun persujen kannatusluvut laskee niin työttömyysluvut vaan nousee. Tai koko hallituksen kannatus kohta alle 40%.
Missä on ne 100 000 uutta työpaikkaa? Kohta on kova työ kun se lupaus 100 00 uudesta työpaikasta onkin 200 000 kun ne uudet 100 000 työtöntä myös pitää työllistää. Työikäisten määrä on muutenkin jo vähennyt viimeiset kymmenen vuotta.
Kohta kaksi vuotta on Suomen perus kansalaisia kurjuutettu. Ja ministeriluokan palkansaajan verotusta kevennetty, eikä näiden some-tähtien veronkikkailulle ole saatu mitään rotia. Normi työläiset, eläkeläiset, opiskelijat ja lapset ovat kyllä saaneet saksien leikkaukset tuntea. Koulutusta on leikkailtu, varsinkin ammattipuolen. Kun ajattelee kuinka arvonlisäverokannat ovat nousseet. Siinä ei naama punaisena huudetut palkansaajan tai eläkeläisten ns. saadut veronkevennykset tunnu missään.
Ei susiasiaakaan ole saatu hoidettua, Ruotsissa ja Virossa hommat kyllä hoituu. Eduskuntavaaleja ennen luvattiin että kyllä jo ennen joulua pääsette susijahtiin. Ja mitä vittua, karhut ja ilveksetkin on saatu pois metsästyksestä.
Vuodeosastoja ja vastaanottoja suljetaan. Ymmärrän kyllä miksi taksiautoilijat tykkää asiasta. Sellainen taksiralli pyörii että, voi herranjumala. Autossa kuski ja yksi matkustaja. Peräkanaa mennään kuin ison talon porsaat. Onhan se hyvä ajella kun bensa on niin halpaa ja väkevääkin kaljaa saa kaupasta ja halvalla.
Loppuu sitten nuo YLEn maakunnallisetkin ohjelmat. Kiitos vaan persujen. Minä kun mitään Järviradiota kuuntele.
Maailmanpolitiikka on sekaisin, ja varmaanki olisi ollut viisasta hankkia ne hävittäjätkin Euroopasta, ehkä Ruotsista. Ne asejärjestelmät, kun tuosta Amerikasta ja persujen ihannoimasta Trumpista kun ei tiedä mitä tapahtuu. 1970 puhuttiin suomettumisesta ja rähmällään olosta Neuvostoliittoon. Nyt se suomettuminen ja rähmällään olo on suuntautunut USA.
Pitäisi muistaa vieläkin ne kenraali Ehrnroothin sanat Suomen puolustamisesta.
Arvaatte varmaan loppulauseen. Äänestin eduskuntavaaleissa Persua, oman kylän poikaa.
Oli sitten elämäni suurin virhe, vaaleissa. Eipä tule toistumaan.
% nousee ja laskee.
9
180
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kun ikävää, kukaan ei jaksa lukea punikin pitkää vuodatusta.
- Anonyymi
50% persuusta tuskin osaa edes lukia. Käyvät persujen teltalla syömäs makkaraa ja kuuntelemas kun persut suu vaahros selittää miksi kaikki tällä hallituskasudella menny päin persettä. Sitte ne menöö kotia ja kertoo isälle ja äireelle mitä kuulivat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
50% persuusta tuskin osaa edes lukia. Käyvät persujen teltalla syömäs makkaraa ja kuuntelemas kun persut suu vaahros selittää miksi kaikki tällä hallituskasudella menny päin persettä. Sitte ne menöö kotia ja kertoo isälle ja äireelle mitä kuulivat.
Ja pitäis kirjoittaa tikkukirjaimilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
50% persuusta tuskin osaa edes lukia. Käyvät persujen teltalla syömäs makkaraa ja kuuntelemas kun persut suu vaahros selittää miksi kaikki tällä hallituskasudella menny päin persettä. Sitte ne menöö kotia ja kertoo isälle ja äireelle mitä kuulivat.
Minäkin meinasin käydä mutta katsoin että paikalla pelkkiä luusereita ja hain makkarat kaupasta niin riittä natsi luusereille enemmän.
- Anonyymi
Persun äly riittää kun lukee raflaavan otsikon ja sitten lujaa öyhöttämään.
- Anonyymi
Olikohan kirjoituksessa liikaa totuuksia? Jo vain meni persulla luu kurkkuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olikohan kirjoituksessa liikaa totuuksia? Jo vain meni persulla luu kurkkuun.
Ja samaa virttä veisaten, punikki siellä ja vihervasenmistolainen tuolla, hiialahiialahei.
- Anonyymi
Aina voi tehdä kansalaisaloitteita joita ei edes itse kannata,varsinkin ehkä hyvinkin pian taas oppositiosta.
- Anonyymi
Vähä niinku paikallinen persu valittaa ku kepu ja muut ei anna lisää rahaa soteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27415346Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy13910592Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1109442Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole678222Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump297705Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1866615Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1936343Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355948IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1654191Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla263352