Muistio uskontokuntien ja koulujen yhteistyöstä

7

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teokraattistuva Suomi.

      • Anonyymi

        Höpö höpö!


    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijain mielestä koulujen ovat ja ikkunat tulee avata muualle kuin kirkonmäelle päin! Tuossa mietinnössä sekulaarien kansalais- ja kulttuurijärjestöjen, urheiluseurojen ja harrastusyhteisöjen kanssa tehtävä yhteistyö ohitetaan puusilmäisesti.

      Toisaalta tarvitaan konkreettisia toimenpiteitä tähän muistiossa mainittuun näkökohtaan:
      "On tärkeää, että yhteistyö ei sisällä uskonnollisesti ja katsomuksellisesti sitouttavia elementtejä. Yhteistyöhön liittyy uskonnonvapaudesta ja julkisen vallan katsomuksellisesta neutraalisuudesta johtuvia herkkyyksiä, jotka on huomioitava."

      Uskonnonharjoitustilaisuudet, kuten jumalanpalvelus tai hartaus, ovat tunnustuksellisia ja sitouttavia, jos jotkin. Tämä lienee selvää aikuisten maailmassa, mutta koulujen ja päiväkotien piirissä se ei ole ollut selvää. Koulujumalanpalveluksia ja ”pikkukirkkoja” pidetään yhä koulu- ja päiväkotipäivien aikana.

      Opetushallituksen ohjeissa todetaan: “Opetuksen järjestäjä voi päätyä myös siihen, ettei koulun työsuunnitelmassa määriteltynä työaikana järjestetä uskonnollisia tilaisuuksia tai toimituksia.” (Opetushallitus-3903-2022)

    • Anonyymi

      opetushallituksen kommunistipääjohtaja lentää mäkeen kesällä 2026
      kyllä se siitä
      arhinmäen ja saramon avustaja

      • Anonyymi

        Löyhät on kriteerit kommunismille sinulla.

        Mutta joo, nykyinen pääjohtaja on Vasemmistoliiton porukkaa, edellinen oli Kokoomuksen ja seuraava lienee jotain kolmatta puoluetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löyhät on kriteerit kommunismille sinulla.

        Mutta joo, nykyinen pääjohtaja on Vasemmistoliiton porukkaa, edellinen oli Kokoomuksen ja seuraava lienee jotain kolmatta puoluetta.

        kommunismi on löyhää ja opillisesti köyhää
        kommunisti on parempi sana kuin anarkistisekoilija jne

        lähes aina taistolaiset ovat leninistejä ei marxilaisia juuri koskaan

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-118454363

        Honkanen on marxilainen


    • Anonyymi

      Näissä pitää huoltajan olla tarkkana. Itse olen luonnollisesti kieltänyt lapseni osalta kaikki tunnustukselliset tilaisuudet. Seuraan koulun toimintaa, tiedotusta ja vaihtoehtoisten tilaisuuksien vertailukelpoisuutta tunnustuksellisiin.

      Missäköhän vaiheessa koulut ymmärtävät, että heidän elämänsä helpottuu huomattavasti, kun pitävät uskonlahkot poissa kouluista ja päiväkodeista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      198
      2283
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      39
      1557
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      133
      1213
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      281
      994
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      962
    6. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      896
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      892
    8. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      268
      856
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      765
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe