Marinin viiden puolueen onnistui hoitamaan vaikeat kriisiajat eittäin hyvin, kuten kaikki tiedämme.
🥀🌺🌷🪷🌸🌸
Korona-pandemian alettua Suomessa ei ollut ajantasaista tartuntatautilakia Sipilän hallituksen jäljiltä (Orpo valtiovarainministerinä) Suomen varmuusvarastossa ei ollut maskeja ja varastot olivat vanhentuneet.
Marinin hallitus järjesti tartuntatautilain ajantasalle. COVID-19-pandemian leviäminen estettiin erityisesti vanhainkodeissa, koska ikäihmiset eivät olisi kestäneet tehohoitoa.
Hyvällä suunnittelulla ja rokotuksilla terveydenhoidon kapasiteetti Suomessa riitti. Kiitos Marinin hallituksen, ikäihmiset säilyivät hengissä, niin myös meidän "kunniakansalaisemme" sekä sotainvalidit että
-veteraanit.
Koronan aikana jaettiin ylimääräisiä yritystukia, kun viruksen leviäminen estettiin.
Ukrainan sodan alettua, Venäjän kauppa ja vientitulot loppuivat. Suomen puolustusmenot kasvoivat ja Natoon liityttiin. Hallituksen esityksestä Natoon liityttiin nopeasti ja
puolustukseen alettiin panostaa, mikä lisäsi valtion menoja. Eduskunta hyväksyi yksimielisesti menojen lisäykset ja ulkomaan velan oton kriisien hoitoon.
Marinin hallitus sai aikaan toisen asteen koulu-uudistuksen ja SOTE-LAINSÄÄDÄNNÖN UUDISTUKSEN.
TYÖLLISYYDEN hyvä hoito onnistui Marinin hallituksella myös hyvin. Saatiin yli 100.000 työllistä lisää.
Nyt Orpon hallitus on saanut leikkauksillaan ja epäonnistuneella talouspolitiikallaan Suomeen suurtyöttömyyden, eli 320.000 työtöntä.
Sosiaaliturvan ja työttömyysturvan leikkaukset ovat yli 9 miljardia ja Purran mukaan lisää vielä leikataan.
Lisäksi Orpon hallitus ottaa ulkomaan velkaa enemmän kuin mitä viime hallituskaudella otettiin.
Orpon hallituksen aikana talouskasvu ei näytä lähtevän käyntiin, ei sitten millään. Uusista konkursseista saamme lukea harva se päivä ja työttömyys kasvaa yhä edelleen.
Onneksemme meillä oli Marinin viiden puolueen hallitus (SDP, KESKUSTA, VIHREÄT, VASEMMISTOLIITTO ja RKP) viime hallituskaudella isoja kriisejä onnistuneesti hoitamassa.
Äänestä SDP
Marinin viiden puolueen onnistui hoitamaan vaikeat kriisiajat eittäin hyvin, kuten kaikki tiedämme.
5
116
Vastaukset
- Anonyymi
AP.. Ajatteleppa toisen kerran, ennenkuin kirjoittelet .
Miksi nykyhallitus joutuu ottamaan velkaa???Jos et tuota tiedä,niin voi.voi..
En kyllä kehuisi viimeksi ollutta hallitusta.Kaiken laittoi Suomessa perseelleen..- Anonyymi
Suomessa han on ollut ennen maeinin hallitusta 2o vuotta oikeisto hallitukset
Kaltaista ja vanhasta sipilää ja Stubb jiktja kaikki jakoivat kansan rahat yritystukikin
Jos muistat maeinin aikana oli bandemia ja korona
Jos Sipilä ois ollut bandemia aikana johdossa olis kaikki kuoli
Lisäksi Urpo vaati joka viikko yrittäjille ilmaisrahaa kun ne ei meneet töihin
Esim siivoamaan olis päässyt aina
Miten ihan vääräässä olet - Anonyymi
Mitenkähän sullekin köyhä työläinen kävisi jos nyt tulis korona bandemia.
Kun on äärioikeisto diktatuuri hallitus olis johdossa
Hoitoon pääsis vaan moni miljonäärit.
- Anonyymi
Kyllä nyt saimme todella sairaa hallituksen, persut tuhoaa suomea ja kokoomushan on istuntu lähes joka hallituksessa ja tuhonnut sitä kaikki kymmenet vuodet, kun ei osaa tehdä tai suunnitella.
Marinin hallitus hoiti sodat, pandemiat, tuki yrittäjiä ja vei Suomikuvaa maailmalle. Mutta tunteeko edes kukaan tätä hallitusta, joka leikkaa ja tuhoaa kaiken hyvän.
Marinin ahllitus hoiti myös vähäossaisia liikaa leikkaamalla ja kurittamalla, mutta tämä hallitus on tuhonnut suomen ja joutumassa Eun tarkkailuun.
Politiikot, ministerit nyt ovat sairaita, rasismia, puhdistusta ja samaa linjaa kuin Trump tekee ja vie myös duunareilta, naisilta ja lähes kaikesta pohjan pois.
Kuka heitä äänesti ja haluaa tuhota suomea 612 joukkoja, äärioikeistoa ja paljon vihaa lietosen sekä pahaa oloa lapsille ja vanhuksille sekä kärsimystä. Suomi ei tarvitse heitä ja haluamme eroon heistä pian.
Miten voi päättäjissä olla noin paljon hulluja ja epävakaita ja kuka heitä haluaa tuhomaan suomea? Nyt keskusta ajaa heidän ohi ja ei ikinä enää persuja poltiikaan tai hallitukseen tai päätöksentekoon. Amen.- Anonyymi
Kimmo Kiljunen sanoi venäläisille, että itäraja aukeaa heti kun demarit nousee hallitukseen, rajan sulkeminen oli ihmisoikeusloukksus ja että maanoston kieltäminen venäläisiltä on rasismia. Perussuomalaisissa ja Kokoomuksessa olisi lentänyt heti ulos mutta ei demareissa, koska Kimmo kertoi demareiden todellisen kannan .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164512
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831682Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2701532Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731505Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2421381Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341110Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041089- 931034
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651013