Orpo esiintyi juuri uutisissa

Sammutin telkkarini kun Orpo esiintyi YLE:n uutisissa !

En vain enään jaksa tuonkaltaisia paskiaisia jotka paivästä päivään ja viikosta viikkoon ja kuukaudesta kuukauteen ja vuodesta vuoteen jatkavat tuota poliittista jargonin jauhamista missä ei ole mitää sisältöä vaan kaiken tarkoituksena on puhua pälpättää mitäänsanomattomasti: pölpöti pölpöti jummarijiksuitsi salkkeriputs siksuti röihitys.
28276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kokoomus Orpon porvarihallituksen ministerit ovat patologisia valehtelijoita. Se

Äänestä

Talous paskottu, työllisyys paskottu, ennätykselliset konkurssit, ennätyksellinen velanotto, Suomi taantumassa, palkansaajien verotus korkein 10-vuoteen, palkansaajien reaalipalkkojen ostovoima huonoin 15-vuoteen. Mitä vielä tämä kauhukabinetti tuhoaa?

Äänestä

Orpo on Diktaattori.
Yhtään tehtyä päätöstä ei peruta jyrisi Orpo viime syksynä teeveessä.
Ei peruta oli ne miten huonoja tahansa.

Äänestä

Tuo on hyvä alku. Minä sammutin YLEn uutiset telkkarista jo 1980 luvulla. Niin luokatonta se oli jo silloin.

Äänestä

Orpo mussuttaa tiukassa paikassa leikkaavien persujen nostamista Suomen sankareiksi.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011073167.html

Tiukkaa toimintakykyä, vastuuntuntoa sekä päätöksentekokykyä on turha odottaa Liikka Pullan hallitukselta. Jos Petteli Olpo ei tuota tiedä niin hänet tullaan jauhoittamaan.

Äänestä

Koirat keinovalikoimassa, kun vaalit lähestyvät.

Äänestä

Mustanaamiokin pidättää hengitystään, kun Petteri O. lyö nyrkkiä Pääkalloluolan pöytään.

Äänestä

Petterin kasvojen muoto alkaa muistuttaa päärynää.

Äänestä
  • Näillä koko ajan silmälasejaan

    Äänestä

Eilenkin taasen Olpo esiityi uutisissa eikä sanonut yhtään mitään vaikkaa suukki suolsi pulputtaen sanoja toisensa perään.

Ei kai vain Olpo ole Pelsu !

Mikä mahtaa olla olpon AO -osamaarra poislukien soinislaiset ?

Äänestä
  • On se Pelsu. Ollut jo pitkään ja Purra antaa ohjeet.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    On se Pelsu. Ollut jo pitkään ja Purra antaa ohjeet.

    Pullassa on sentään se hyvä puoli jotta hän on sexikkäämpi kuin mitä on Olpo. Olpo kelpaa vain pelsujen saunaillan ohjelmanumeloksi.

    Äänestä

Yhtä vastenmielinen kuin putte tai Trump.

Äänestä

TV1

Äänestä

Huh, onneksi tänään ei Orpoa näkynyt uutisissa. Mitenkä on huomenna josko tuo pikkupossu ilmaantuisikin ullattaen pelsumaisesti uutisiin.

Äänestä

Tässä maassa ei ole puoluetta (Persut olisi jos he saisivat toteuttaa politiikkaansa paremmin mutta heidänkin on tehtävä kompromisseja ollakseen hallituksessa) joka puolustaisi omaa kansaa.

Äänestä
  • Kun Persut joutuu tekemään kompromisseja, puolue tietenkin vaikuttaa sellaiselta kuin muutkin, eli pettäjiltä, oman kansan pettäjiltä.

    Kuitenkin Persut ovat puolue joka on saanut aikaan kiristyksiä hulluakin hullumpaan maahanmuuttoon jossa tänne tulee uskontoa joka ei haluakaan kotoutua maahan koska heidän uskonnollinen vakaumus kieltää.

    Äänestä

On kyllä oksennus lentää nykyisin kun television avaa. Aamusta iltaan samaa Orpon typerä naama ja Purran ylimielinen naama, Zelensky naama von der Leyenin pussattavana ja sitten taas Orpoa ja...

Äänestä

Menkää hörhöt venäjälle tai osallistukaa työelämään täällä niinkuin kunnon suomalaiset

Äänestä

Ei niistä ole kuin vihapuhujaksi sen huomasi tänään kyselytunnilla, sivistys älä jätä hoi

Äänestä

Orpo otti suomeen 2015 yli 30 000 turvapaikanhakijaa ja totesi että tulijoiden motiivien arvostelu on rasismia.

Äänestä
  • Niin teki himmeli kakkaramiehen kanssa

    Äänestä

Minä laitan äänettömälle.

Äänestä
  • "Orpo löi pöytään tiukan reuna­ehdon Ukrainan rauhalle ja antoi vakavan varoituksen
    Pääministeri valoi uskoa hallituspuolueiden kansanedustajiin ja vaati samalla hallitukselta lisää toimia."

    Mitähän tuokin tarkoittaa selkosuomella? Orpo vai lässyttää lämpimikseen ...toimittaja yrittänyt tehdä Petteristä oikean pääministerin, jolla olisi jotain painavaa sanottavaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    "Orpo löi pöytään tiukan reuna­ehdon Ukrainan rauhalle ja antoi vakavan varoituksen
    Pääministeri valoi uskoa hallituspuolueiden kansanedustajiin ja vaati samalla hallitukselta lisää toimia."

    Mitähän tuokin tarkoittaa selkosuomella? Orpo vai lässyttää lämpimikseen ...toimittaja yrittänyt tehdä Petteristä oikean pääministerin, jolla olisi jotain painavaa sanottavaa.

    Orpo nosti valmiustasoa 3 kerran 2015 ja rajavartiat ihmetteli kuinka monta kertaa voi tasoa nostaa tekemättä mitään.

    Äänestä

Onneton Lapatossu.

Äänestä

Aina kun Kokoomus on vallassa, talous ei kasva ja työttömyys kasvaa. Suomen rauhanajan suurin romahdus, 90-luvun lama alkoi kun Kokoomus oli ensikertaa hallituksen pääpuolue (Holkerin hallitus). Aiemmin vakaana pidetty talous ajettiin ylikuumenemistilaan ja sitten se kosahti kuin Tshernobyl. Seuraava, Ahon ja Viinasen hallitus taas karsi lääkärien koulutusmäärät "liian kalliina" minimiin, vaikka toimittajat kyselivät, että eikö määriä pitäisi päinvastoin kasvattaa suurten ikäluokkien alkaessa pian eläköityä. Näin Kokoomus loi pohjan myös nykyiselle terveydenhuollon kriisille ja räjähtäneille kustannuksille, joita aiheuttavat lääkäripula ja ostolääkärit. Kokoomus toki haluaa syytää SOTE-uudistusta, mutta edes tuo hallintohimmeli ei maksa mitään verrattuna ostopalveluihin ja ongelmat alkoivat jo kauan ennen sitä. Ahon-Viinasen hallitus vaihtoi myös Markat Euroihin alihintaan ja aloitti aggressiivisen valtion omaisuuden myynnin, koska Kokoomuksen mielestä kaikki valtion omaisuus on on "sosialismia", vaikka muualla Euroopassa valtiot omistavat paljonkin merkittävistä yrityksistä, kuten Saksan liittovaltiot autotehtaista. Sitten tuli Sipilän hallitus, joka yritti romuttaa myydä sellaiset monopolit kuin pohjavedet ja autotiet ulkomaiseen omistukseen, sekä olisi halunnut myydä terveydenhuollon myös. Demarit torppasi sen väsytystaktiikalla. Talousasiantuntijat sanoi suoraan, että Suomen talous on ainoa Euroopassa joka ei kasva, koska hallitus käytännössä tuhosi kasvun. Nyt on sitten Orpon hallitus ja kaikkialla muualla Euroopassa taas talous kasvaa, paitsi Suomessa. Lisäksi terveydenhuoltoa pakko ulkoistetaan ulkomaiseen omistukseen ja Orpo luulee yksityisen voivan ottaa julkisen terveydenhuollon tehtävät itselleen, koska ei ymmärrä niiden tuottamien palveluiden eroa. Kaikenlaisiin projekteihin on rahaa, mutta maanpuolustusta Orpo ei tunnu pitävän olennaisena, koska sinne ei ole rahaa lisätty vaikka sodan uhka on ilmiselvä. Uskomatonta tunarointia.

Äänestä

Hippii ja ilolirei sillä en ole nähnyt Petteli Olpoa koko kuluvan viikon aikan uutisiisa. Mitenkä olen tämmöiseen ilotilaan päässyt ? No siten jotta Petteli Olpon ilmaantuessa sosiaalisen median influensserien videoille haistatan kurvat Petteliile ja siirrun parempien asioiden äärelle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sammutin telkkarini kun Orpo esiintyi YLE:n uutisissa !

En vain enään jaksa tuonkaltaisia paskiaisia jotka paivästä päivään ja viikosta viikkoon ja kuukaudesta kuukauteen ja vuodesta vuoteen jatkavat tuota poliittista jargonin jauhamista missä ei ole mitää sisältöä vaan kaiken tarkoituksena on puhua pälpättää mitäänsanomattomasti: pölpöti pölpöti jummarijiksuitsi salkkeriputs siksuti röihitys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu