Poliisin aloittama esitutkinta

Anonyymi-ap

Laittaakohan kukaan esitutkinnan kohteena olevista ehdokkaista raksia ruutuun ehdokas hakemuksessa, kun kysytään ?

Vakuutan myös, että
1. ehdokkaaksi asettuessani olen kertonut minut ehdokkaaksi asettavalle taholle, mikäli minulla on rikostuomio tai merkittävä sakkotuomio, olen syytettynä rikoksesta, minua koskeva rikostutkinta on käynnissä tai olen osapuolena
oikeudenkäynnissä. Olen kertonut myös muista vastaavista seikoista, jotka voivat tulla ehdokkuuteni myötä julki.

Nyt nähdään ketkä pitää itseään korvaamattomana.

20

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole edes kuulusteltu..
      Ei mitään merkitystä näissä vaaliis. Äänestetään vaan samoja

    • Anonyymi

      Valitettavasti on niin, että äänestetään aina samoja. Nyt jos koskaan ähtäriläisillä on riittävästi tietoa, mitä kunnallisessa päätöksenteossa on tapahtunut. Äänestäjän ja kaupungissa veroja maksavan kannalta pidän pahimpana tapahtuneessa suuria euromääriä, joita on hukattu eläinpuistoyhtiöiden toimintaan ja sitä, että kaupunginhallituksen päätökset on tehty salaisina, ilman, että lainoihin on ollut määrärahoja. Muutakin varmasti on, mutta kun ajatellaan asiaa tavallisen kuntalaisen ja veronmaksajan kannalta, niin yleensä tarpeellisetkin asiat kaatuvat siihen, että määrärahoja ei ole. Näihin eläinpuistoyhtiöihin siis ilman määrärahoja osoitettiin merkittäviä rahasummia. Valtuustoon ei tuotu kuin pieni osa lainoista, ja kaupunginhallitus teki päätökset suurelta osin ilman toimivaltaa. Jos nyt nämä tiedot ovat käytettävissä, ja lisää selviää pöytäkirjoja lukemalla, niin ei voi kuin ihmetellä päätöstä äänestää aina vaan niitä samoja.

      • Anonyymi

        Hukattua rahaa 1400 €/joka ikinen ähtäriläinen vauvasta vaariin
        Se on iso raha ja sen takia nyt saadaan kaikki kärsiä ennätyskorkeasta verotuksesta VUOSIEN AJAN.


    • Anonyymi

      Jos ainutkin noista epäillystä on listoilla niin sitten järjestetään julkinen ja kaikillr avioin mielenosoitus torilla.

      Ja kieltäydytään äänestämättä niitä listoja joissa tutkinnan alaisia on asetettuna ehdokkaaksi.

      Tämä on varma ja taatusti on tiedotusvälineet paikalla!

      • Anonyymi

        Mutta sitten Persut jäävät kokonaan ilman ääniä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta sitten Persut jäävät kokonaan ilman ääniä.

        Ei heidän edustajiaan ole ollut vuonna 2018- 2021 ketään hallituksessa? Ei ollut edes valtuuston jäseniä.


    • Anonyymi

      Kannattaa muistaa, että kuntalain mukaan yli 6 kk vankeusrangaistus oli se sitten ehdottomana tai ehdollisena voi käynnistää ja yleensä käynnistääkin erottamisprosessin luottamustehtävistä. Pahimmille mokailijoille on hyvinkin tulossa tuon suuntaista tuomioita, joten eikö tämä asia kannata tiedostaa puolueissa jo ennalta? Turhaa sinne nimetä sellaisia ehdokkaita, jotka jokatapauksessa joutuvat erottamisprosessin kohteiksi.

      • Anonyymi

        Ja heidät joudutaan joka tapauksessa pidättämään luottamustoimista mikäli Kuntalaki 85 on voimassa?


      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Jos joku tuomitaan riittää kun rangaistuksen kärsii. Sen jälkeen on vapaa toimimaan eikä mitään tuplatuomioita tule. Ja vasta kun tuomio on saanut lainvoiman, voi mennä 3- 4 vuottakin.


    • Anonyymi

      Onko piirin pj. Ilmoittanut suhmuroinnista eteenpäin?

    • Anonyymi

      Tutkintapyyntö on kehoitus tai vinkki poliisille tutkia asiaa.Rikosilmoitus on eri asia silloin ilmoituksen tekijä syyttää rikoksesta ja poliisin on pakko tutkia asia ja toimittaa tiedot ilmoituksen tekijälle joka päättää mennäänkö käräjille.Ilmoituksen tekijä on myös vastuussa kuluista ja korvauksista jo häviää jutun.Rikosilmoitusta ei kannata tehdä ihan kevein perustein.Tässä tapauksessa kaupunki ilmeisesti joutuu maksamaa jos häviää jutun mikäli käräjille mennään.Mikäli ilmoituksen tekijä peruu ilmoituksen voi syyttäjä nostaa syytteen ja silloin valtio vastaa kuluista.

      • Anonyymi

        Aivan soopaa. Tutkintapyyntö ja rikosilmoitus on sama asia. Pollisi ei tutki perusteettomia ilmoituksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan soopaa. Tutkintapyyntö ja rikosilmoitus on sama asia. Pollisi ei tutki perusteettomia ilmoituksia.

        Olet kyllä helvetin tyhmä.


      • Anonyymi

        Tässä on nyt kirjoittajalta ehkä mennyt sekaisin virallisen syytteen alaiset rikokset ja asianomistajarikokset. Virallisen syytteen alaisiin rikoksiin kuuluvat esim. julkista valtaa käytettäessä tehdyt rikokset. Näissä tilanteissa siis ei toimita niin, että poliisin on pakko tutkia asia ja toimittaa tiedot ilmoituksen tekijälle, joka päättää mennäänkö käräjille. Ähtärin tapauksessa ei ole kysymys asianomistajarikoksesta, vaan julkisuudessa olleiden tietojen perusteella kunnan luottamustehtävissä ja virkavastuulla tehtävissä toimissa epäiltävissä olevista rikoksista. Esitutkinnan aloittamispäätös on tehty, kuten rikoskomisario Sakari Palomäki on julkisuudessa (mm. Ilkka-Pohjalainen) kertonut. Esitutkinnassa tehdään kuulustelut ja kootaan esitutkinta-aineisto, joka siirtyy syyttäjälle syyteharkintaan. Mitään kuluvastuuta rikosilmoituksen tekijälle ei tule. Jos syytteet hylätään, vastaajien avustajat kyllä vaativat valtiota korvaamaan vastaajien oikeudenkäyntikulut, kuten yleensä sitten tapahtuu.


    • Anonyymi

      Taidat kärsiä hapen puutteesta,kun noin pehmoisia puhut.

    • Anonyymi

      Elukkapuistoa rahoitettu laittomasti yli 50 vuotta ,rahaa palanut kummeniä miljoonia euroja .

    • Anonyymi

      Eläinpuisto on mätä paise.

    • Anonyymi

      Kokoomuksessa on samat lähellä puoluetta jotka myös ovat salattuja päätöksiä tehneet, tuskimpa he itseään ehdokkuudesta jääväävät, ei heillä ymmärrys riitä mikä on oikein mikä väärin.

      • Anonyymi

        Osoittihan Eventsin suhmurointi ,että kenen etua ollaan ajamassa.


    • Anonyymi

      Olisi kannattanut uskoa Sahimäkeä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2306
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1946
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1232
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe