Suomalaisista 62 prosenttia katsoo, että Petteri Orpon (kok.) hallitus on onnistunut tehtävissään heikosti, ilmenee Verianin toteuttamasta puoluebarometrista.
Huonon arvosanan antoi 37 prosenttia vastaajista ja melko huonon 25 prosenttia. Hyvän arvosanan antoi kahdeksan prosenttia vastaajista, 21 prosenttia piti hallituksen toimintaa melko hyvänä.
Huonon arvosanan antoi 37 prosenttia vastaajista ja melko huonon 25 prosenttia. Hyvän arvosanan antoi kahdeksan prosenttia vastaajista, 21 prosenttia piti hallituksen toimintaa melko hyvänä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
"paneeli" tutkimus, eli varsinainen "tilausgallup".
🤭 😄 😅 😂 🤣
Me kelapersut olemme tyytyväisiä sinimustan hallituksemme toimintaa niin kauan, kun kelakaljaa riittää.
Näinhän sitä pitää tietysti sanoa, kun tulos ei ole oman mielen mukainen. Totuus on kuitenkin, että gallupin tekijät ovat puolueettomia ja sitoutumattomia.
Sehän se on koomisinta, rajatulla/suljetulla aivan haistapaska kyselyllä - kertoillaan mitä mieltä
mistäkin "suomalaiset" ovat, ja hölmöimmät jakavat ja toistelevat niiden tuloksia palstoilla kuin suurtakin "totuutta".
Mene sinä vassari töihin! Jos Googlea selaa voi löytää, mitä tarkoittaa sana työ.
Milloin olit muuten itse töissä?
Tarkennus: rehellisissä töissä?
Galluppia pukkaa....tänään tälläinen
''Kuusi kymmenestä (59 %) äänestysikäisestä suomalaisista antaa kritiikkiä hallitukselle. Se on toiminut huonosti kolmenkymmenenneljän ja melko huonosti kahdenkymmenen viiden prosentin mielestä.''
Lue lisää....
https://www.veriangroup.com/fi/news-and-insights/puoluebarometri
Todellinen galluppi tulee kevään kunta/alue vaaleista jossa punnitaan hallituspolitiikan kannatus. Ihme on jos valheeseen pohjautuvilla lupauksilla valtaan pääsee ja politiikkaan jota tehdään suoranaisesti vaalilupauksien vartaisesti oltaisiin tyytyväisiä.
Köyhiltä ei tulla leikkaamaan ja tälläistä emme hyväksy, totesi Purra ennen eduskuntavaaleja
Kuntavaalit on aina heijastunut seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Kuntavaalit menee persuilta ihan persuilleen.....joten.....:))
Alue- ja kuntavaaleissa ei kannata huutaa maahanmuuttajista tai bensan hinnasta.
No, persuilla ei ole mitään muuta, joten äänet voi laskea sirkkelisahurin sormilla.
Vaalikarja muistaa (toivottavasti) ketkä leikkasi esim.sairaaloilta.....
Lopeta yritystukien nostaminen!!!
Nyky Hallitus on oikea Valehtelioiden Klubi, ja Persut kaikkein pahimpia valehtelioita.
Se galluppi joka pitää tulee huhtikuussa ja se on persuille rumaa luettavaa.
Erinomainen hallitusohjelma takaa jopa 35% kannatuksen
Todellisuus on huomattavasti heikompi täystuho kokoomukselle
Päinvastaista mieltä oli 29 prosenttia suomalaisista. Kaikkiaan 8 prosenttia piti hallituksen toimintaa hyvänä ja 21 prosenttia melko hyvänä.
Erityisesti kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kannattajat pitivät hallituksen toimia onnistuneina.
Työväenpuolue,peruSSuomalaiset siis kannttavat työntekijöiden ja heikossa asemassa olevien ihmisten toimeentulon heikennyksiä.Persu työläiset ovat omasta mielestään porvareita.Herrapuolue,peruSSuomlaiset.
Tilastokeskus 28.02.2025
''Pienituloisimmat maksavat tuloistaan suuremman osuuden arvonlisäveroja kuin suurituloiset, mikä heikentää kokonaisveroasteen progressiota etenkin pienituloisilla.
Pienituloisten kotitalouksien tuloista suurin osa menee kulutukseen ja nimenomaan välttämättömään kulutukseen.
Pienituloisimman kymmenyksen bruttotuloista 10 prosenttia kuluu arvonlisäveroihin, kun suurituloisimmalla vastaava osuus on puolet vähemmän, noin 5 prosenttia bruttotuloista.''
OrpoPurra on toimillaan lisännyt pienituloisten määrää.
Eikä mitään parannusta ole näkyvissä.
Eipäluottamukseni persuja kohtaan on 100 ,%.
persuja ei tosiaan voi moittia äänestäjien mielyttämisestä,