Huumeongelmaan ei haluta puuttua kovalla kädellä

Koska kansanedustajista noin puolet on huumemyönteisiä/huumeidenkäyttäjiä. Lakeja ei haluta säätää sellaisiksi että ne lopettaisivat huumeidenkäytön ja veisivät huumeidenkäyttäjät katukuvasta pois. Välineet olisivat olemassa sitä varten, yksinkertaisella kolmen kohdan ohjelmalla olisi mahdollista poistaa huumeidenkäyttäjät kaduilta muutamissa kuukausissa, mikäli lainsäätäjät vaan haluaisivat näin tehdä.
Amerikassa kodittomat huumeidenkäyttäjät ovat valtava ongelma, suomessa näin ei ole koska valtio kustantaa huumeidenkäyttäjälle oman asunnon, sinun naapuristasi, muiden asunnonomistajien iloksi ja viihteeksi. Ja vieläpä hajautetusti, jotta sitä iloa saadaan joka puolelle kaupunkia. Amerikassa näin ei todellakaan tehdä, vaan narkomaanit rahdataan kadulta pois suureen asuntolaan missä on huoneita joihin ne tungetaan, tai laitoksiin missä he asuvat vartioidusti.
(Tavallisia kodittomia ihmisiä ei tule sekoittaa huumeidenkäyttäjiin, esim. amerikassa on yleistetty kodittomat alkoholisteiksi ja huumeidenkäyttäjiksi ja kodittomuudesta on tehty laitonta)

1

155

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Matut diilaa ja käyttää! Ovat nykyisin poliisin suojeluksessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      389
      1919
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1728
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1348
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      75
      947
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      940
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      898
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      32
      724
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      55
      710
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      693
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      68
      688
    Aihe