"Valtonen X:ssä: Ukrainan kansa on valinnut vapauden
Suomen ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) kommentoi presidentti Trumpin ja presidentti Zelenskyin tapaamisen jälkeen X:ssä, että Suomi tukee Ukrainaa ja sen kansan oikeutta valita.
Hän kirjoittaa ukrainalaisten valinneen vapauden. Ministeri ei viitaa tarkemmin Valkoisen talon tapaamiseen."
Elina voisi kertoa, että miestä suomalaisten palveluista ja hyvinvoinnista nämäkin seuraavat vastikkeettomat lahjoitukset tappamiseen otetaan? Olisiko Suomenkin tajuttava anttaa lainaa rikkaalle maalle eikä antaa verovaroja ilmaiseksi pois valtiolle, jossa se ei saa omia miehiä edes rintamalle?? Todelliset ongelmat ovat nyt Ukrainan asenteissa ja miespulassa. Aivan turhaa moraaliposeerausta tukea sodan häviävää maata, joka ei suostu rauhaan. Ainakin tuki pitää olla vastikkeellista, jotta Suomi ei kohta romahda.
Valtonen lupaa taas maat ja taivaat
7
226
Vastaukset 7
- Anonyymi
Valtosella tippa linssissä kyselytunnilla joutuessaan kuuntelemaan Orpon ja Purran valeita.
Orpo Myönsi perjantai lähetyksessä että ukrainan ja Suomen tilanne pelottaa häntä.
Ukrainan itsenäisyys ja alueellinen koskemattomuus elinehto myös Suomelle.- Anonyymi
Ukrainaa pitää toki tukea, mutta tuen pitää mielestäni olla lainaa suurimmilta osin. Tämä siksi, että tuettava maa varsin rikas. EI Suomessakaan sosiaalitukea saa, jos on säästöjä/varallisuutta. Miksi Ukrainan kohdalla tilanne olisi toisenlainen? Rahaa tarvitaan myös Suomen ylösnostoon, vanhusten hoitoon, nuorten mielenterveysongelmiin sekä suomen omaan puolustukseen. Ei niin, että kaikki panostukset puolustuksen mielessä käytetään Ukrainaan, joka on kuin pohjaton kaivo tällä hetkellä. Zelensky käyttäytyy ylimielisesti, koska Euroopan kabineteissa kuiskutellaan, että EU kyllä tukee.
Toivottavasti Purra pitää sanansa ja ei lähde tukemaan yhteisvelkaa EU puolustuksen vuoksi. Muuten äänestäjät on kyllä petetty ja pahemman kerran.
- Anonyymi
Kaikki suomalaiset eivät suinkaan halua tukea Ukrainan sotaa, ainoastaan humanitääristä apua.
Valtosen pitäisi puhua vain omissa nimissään, silloin kun hän ei ole hallituksen asialla.
Sotahulluus ei koske kaikkia suomalaisia!- Anonyymi
Hyvä pointti tämäkin!
- Anonyymi
"Britannialta Ukrainalle liki kolmen miljardin laina Ukrainan puolustuksen tukemiseen
Britannia ja Ukraina ovat allekirjoittaneet sopimuksen liki kolmen miljardin euron arvoisesta lainasta Ukrainan puolustuksen tukemiseen. Maiden valtionvarainministerit allekirjoittivat sopimuksen tänään etäyhteydellä pidetyssä tilaisuudessa."
Birit viisaat - Suomalaiset poliitikot hölmöjä. Toiset lainaa, toiset antaa! - Anonyymi
Tyhmyyttään Zeensi lähti Biden naruun ja sotaan ,jota ei voita!
- Anonyymi
Elina VAltonen suomen koviten palkattussa suojatyöpaikkassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131427
- 49941
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r145740- 70676
- 67626
- 53607
- 59586
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118540Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e113512Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 55478
- 5478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 52413
- 42410