Suomi diktatuuri 1956-1981

Kapinayritys 1961 tukahdetettiin.

6

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko Honka-liitto kapinan yritys? HO HOO, HO HOO! Kekkonen hoiteli asiat koko Suomen parhaaksi.

      Ossi, isänmaallinen oikea SOTILAS

    • Anonyymi

      Mutta, larittaja, lienet jo ikäihminen, joten ehkä voisit pitää turpaan kiinni!!

    • Anonyymi

      Capitol-kukkulalla kukistettiin kapinayritys loppiaisena 2021. Silti kansa äänesti kapinalliset valtaan vuoden 2024 presidentinvaaleissa.

      Suomessa kapinalliset pääsivät valtaan vuonna 1987. He onnistuivat neljässä vuodessa lähes tuhoamaan Suomen. Pystynevätkö Amerikan Yhdysvaltojen kapinalliset vastaavaan.

      • Johannes Virolainen ja Mauno Suuri vapauttivat suomen diktatuuri sta.


      • Anonyymi
        Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:

        Johannes Virolainen ja Mauno Suuri vapauttivat suomen diktatuuri sta.

        Mauno Suuri oli mitä suurimmassa määrin Moskovan miehiä. Hän ei ollut lännettäjä, jota taas Kekkonen oli. Neuvostoliiton paine Suomen suuntaan oheni selvästi vuonna 1977 siksi, että tuolloin Brezhnev tunnusti Suomen puolueettomaksi valtioksi.

        Paineen olennaisesta vähenemisestä huolimatta Koivisto huolehti siitä, että Suomi ei toimi vastoin Moskovan tahtoa. Muutos Kekkosen aikaan oli merkittävä. Vaikka Churchill ja Roosevelt olivat jakaneet Suomen Neuvostoliiton etupiiriin ja myöntäneet Neuvostoliiton Itämeren herraksi, Kekkonen pystyi neuvottelemaan vuonna 1961 voimaan tulleen EFTA-sopimuksen ja vuonna 1973 voimaan tulleen EEC-sopimuksen.

        Koiviston ja Neuvostoliiton yhteisenä aikana ei noiden kaltaisia sopimuksia juurikaan tehty. Itse asiassa Koivisto ja Väyrynen olivat samaan tapaan varovaisia, mikä syystä molemmat suhtautuivat flegmaattisesti Baltian valtioiden itsenäistymispyrkimyksiin.

        Diktatuurista Suomi vapautui Neuvostoliiton kaatuessa. Kekkonen kävi yksinäistä sotaansa sitä vastaan reilut kaksikymmentä vuotta. Jos Suomi olisi valinnut haluamasi tien, olisimme suurella todennäköisyydellä joutuneet samanlaiseen asemaan kuin palestiinalaiset suhteessa Israeliin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      23
      6890
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      28
      4368
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3206
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      181
      3082
    5. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      10
      2038
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1754
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      153
      1662
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1632
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1588
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      23
      1552
    Aihe