Kun maailmaa jaetaan niin miten käy Suomen

Kiina, Venäjä ,Yhdysvallat jakavat maailman ( tai ainakin osan siitä) etupiireihinsä. Onko Eurooppa mukana yhtenä jakajana vai jaetaanko se noiden kolmen kesken ? Siinäpä kysymys.
Valistuneita veikkauksia ?
9164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Trump ”heittää ” Suomen Venäjälle, jos siitä on hänelle hyötyä omia diilejä tehdessään .

Äänestä
  • Sehän se olisikin melkoista että dca sopimukseen kuuluvissa tukikohdissa puhuisivat Venäjää.

    Äänestä

Jenkit vie Grönlannin ja Israelin kanssa Gazan. Ellei Arabimaat porukalla nouse vastarintaan.

Äänestä

Suomea pallotellaan kuin potkupalloa. Ja Suomen päättäjät yrittävät roikkua jenkkien housunlaheissa kuin paskatahra.

Äänestä

Kun maailma jaetaan, silloin Suomi kuuluu Venäjän etupiiriin.
Isännät vaihtuvat ja Afrikantähti pelin uuskolonialistisuus ei olekaan enää suurin ongelma Suomessa.
Positiivisena puolena moni demari näkee sen, että suomalaisten lääkärien rikastuminen sairauksien kustannuksella ja maajussien rikastuminen maataloustukien avulla loppuvat.

Äänestä

Imperialismi ei ole koskaan kuollut, vaan vahvistuu vain kilpailussa maa-alueista, raaka-aineista, markkinoista jne. Suurimmat syyt sotimiselle on aina ollut taloudelliset ja poliittiset intressit, sekä valtioiden väliset jännitteet. Tänäkin päivänä nähdään ihan sitä samaa imperialismia, mitä on nähty jo Rooman valtakaudesta lähtien.

Äänestä

Miten kävikään maailman jakajille, natsisaksalle, Japanille ja neuvostovenäjälle.

Kaksi ensimmäistä otti sentään opikseen. Venäläiset ei tähän kykene.

Äänestä

Euroopan pitää lähteä Trumpin peliin.

Jos Trump kaveeraa venäjän kanssa muttei Kiinan niin euroopan pitää kaveerata Kiinan kanssa. Tuolloin Trump repii pelihousunsa.

Äänestä

Kiina ja USA ovat suurvaltoja. Ei pellevenäjä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kiina, Venäjä ,Yhdysvallat jakavat maailman ( tai ainakin osan siitä) etupiireihinsä. Onko Eurooppa mukana yhtenä jakajana vai jaetaanko se noiden kolmen kesken ? Siinäpä kysymys.
Valistuneita veikkauksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu