Johannes 9:1-12 FB38
[1] Ja ohi kulkiessaan hän näki miehen, joka syntymästään saakka oli ollut sokea. [2] Ja hänen opetuslapsensa kysyivät häneltä sanoen: "Rabbi, kuka teki syntiä, tämäkö vai hänen vanhempansa, että hänen piti sokeana syntymän?" [3] Jeesus vastasi: "Ei tämä tehnyt syntiä eivätkä hänen vanhempansa, vaan Jumalan tekojen piti tuleman hänessä julki. [4] Niin kauan kuin päivä on, tulee meidän tehdä hänen tekojansa, joka on minut lähettänyt; tulee yö, jolloin ei kukaan voi työtä tehdä. [5] Niin kauan kuin minä maailmassa olen, olen minä maailman valkeus." [6] Tämän sanottuaan hän sylki maahan ja teki syljestä tahtaan ja siveli tahtaan hänen silmilleen [7] ja sanoi hänelle: "Mene ja peseydy Siiloan lammikossa" — se on käännettynä: lähetetty. — Niin hän meni ja peseytyi ja palasi näkevänä. [8] Silloin naapurit ja ne, jotka ennen olivat nähneet hänet kerjääjänä, sanoivat: "Eikö tämä ole se, joka istui ja kerjäsi?" [9] Toiset sanoivat: "Hän se on", toiset sanoivat: "Ei ole, vaan hän on hänen näköisensä". Hän itse sanoi: "Minä se olen". [10] Niin he sanoivat hänelle: "Miten sinun silmäsi ovat auenneet?" [11] Hän vastasi: "Se mies, jota kutsutaan Jeesukseksi, teki tahtaan ja voiteli minun silmäni ja sanoi minulle: 'Mene ja peseydy Siiloan lammikossa'; niin minä menin ja peseydyin ja sain näköni". [12] He sanoivat hänelle: "Missä hän on?" Hän vastasi: "En tiedä".
https://bible.com/bible/365/jhn.9.1-12.FB38
"Mene ja peseydy siiloan lammikossa. "
6
99
Vastaukset
Joopa joo....
- Anonyymi
Nämä lukemattomat ihmeet ovat tieteellinen melkoinen kanto kaskessa ja siksi näin alustavasti pyrkivät torjumaan näiden ihmeiden olemassaolon. Itse kokemusasiantuntijana tiedän että tiede löytää vielä nämä ihmeet ja Jumalan toiminnat edestään mikä murskaa KAIKKI tieteen periaatteet ja KAIKKI tiedemiehet paljastuvat vain typeriksi feikkaajiksi. Melkoinen romahdus on siis edessä.
- Anonyymi
Tuollaiset ihmeet kuuluvat yliluonnollisia kykyjä omaavilla fiktiohahmoilla perustoimenkuvaan. Ennenvanhaa nämä jutut upposivat useimmille.
- Anonyymi
Ja nykyään ihmeet uppoavat kaikille jotka niitä ovat kokeneet.
- Anonyymi
sokeat kampataan
- Anonyymi
Ei taida olla luterilaisuuden kertomaa?
Oisko Vanhan testamentin milloin lutkapappeja ja ämmiä ei ollut seurakunnan päänä,missä kaikki tiet on menny vittuun.
Uskonto suunta on mielenkiintoista..
Vai onko se edelläkävijä?
Kaikki on sotkettu..
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1723211
Se oli siinä sitten
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo7262570Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?542436- 1462311
- 671976
Trump tekee rauhan Amerikan ja Venäjän ehdoilla
Ukraina luovuttaa Venäjän haluamat alueet Venäjälle. Ukraina luovuttaa Amerikan haluamat arvokkaat mineraalit Amerikall2791835- 311411
Syvälliset keskustelut
Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen201339Minulta loppuu aika
Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi361289Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi
mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,161235