Eurooppalaisen MBDA Meteor -ilmataisteluohjuksen integraatiotestaus Lockheed Martin F-35 -kalustoon on alkanut, tiedottaa Britannian kuninkaalliset ilmavoimat (RAF).
Meteor on Britannian pääasiallinen ilmasta ilmaan -ohjus, jota RAF:n Typhoon-hävittäjäkalusto jo käyttää. Britit integroivat ohjuksen F-35B-kalustoonsa, minkä lisäksi se tulee käyttöön Italian ilmavoimien F-35A-koneisiin.
Hieno juttu!
Meteor on lännen tehokkain ilmataisteluohjus, nyt se lisätään F-35 koneisiin
34
252
Vastaukset
- Anonyymi
Niin ja ketä vastaan? Ydinasemahtia? Et taida olla ihan järkevä?
- Anonyymi00014
Sen takia EU ja Euroopan Natomaat tarvitsevat ydinpelotteen päivitystä.
Hehe ... no niitä sun henkisen isänmaas, "parhaita, ikinä, missään", sukhellushäviäjiä vastaan tietenkin.
MBDA Meteor ja AIM-120 AMRAAM-ER ovat kiistatta parhaita, keskimatkan ilmataisteluohjuksia, mitä on maailmassa saatavilla. :-)
- Anonyymi
Siitä se kolmas maailmansota sitten syttyy.
- Anonyymi00026
Ei syty jos Putte lätissään pysyy
- Anonyymi
Käyttäjiä löytyy monesta maasta mikä on iso etu.
https://fi.wikipedia.org/wiki/MBDA_Meteor - Anonyymi
Näitä Lännen ihmeaseita on nyt koeponnistettu Ukrainassa ja kaikki paitsi droonit ovat olleet suuri PETTYMYS.
- Anonyymi
Pettymys venäjälle, jonka ohjukset eivät pääse maaliin ja muut aseet tappaa venäläisiä tuhansittain.
- Anonyymi00027
Himarsit Ceasir ym pansari otorjunta tykistön täsmää ammuxet ym ovat tehneet mitä pitää ja ilmatorjuntaan bmviedyt aseet.. suojaliivit ym myösovat olleet ammusten ohella hyvään käyttöön menneet
- Anonyymi
Starlink poistuu Ukrainan keinovalikoimasta. Valitamme.
- Anonyymi00015
Itse asiassa se poistui Venäjän keinovalikoimasta ja nyt rintamalla sekasorto ja paniikki 👍
- Anonyymi00028
Tuskin poistuu rusnya Pietarista
- Anonyymi
Tiltu vetää TAAS täysillä trollivaihde päällä.
Mutta ei sillä saa yhtään lisää kela avustuksiin.
:) :) :=- Anonyymi00029
Siellä Pietarissa te taas saatte lisää rehua kaukalosta palkaxi ja ehkä vähän leipää ja voita päälle rusnya
- Anonyymi
Trumpin USA:lle niitä ei myydä ellei porkkana suostu "Kaikkien diilien äitiin"
- Anonyymi
Niinkö luulet?
Trump voi sen jälkeen kieltää yhdysvaltalaisten osien käytön siinä MBDA Meteor ohjuksessa.
- Anonyymi
Miljoona eli 1 000 000 lentotuntia tullut täyteen F-35 hävittäjillä.
- Anonyymi
Siinä sitä on yrittämistä kun hitainkin dronen käyttäjä sujahtaa koneen taakse nopeammin kuin F35:n pilotti ehtii aloittaa kääntymisen.
- Anonyymi00013
Ukrainaan suunnitellaan vietävän Meteor-ohjuksia.
Tämä ohjus tekee sen, mitä Ukraina nyt tarvitsee – Meteor on pelottava ase
https://www.tivi.fi/uutiset/a/33c93444-ecf7-48a0-a6a2-d871637ceadd
Yhteiseurooppalainen Meteor lentää loppuun asti suurella nopeudella, mikä tekee siitä vihollisen kannalta inhottavan aseen. Se saattaisi ratkaista myös yhden Ukrainan ilmapuolustuksen ikävimmistä ongelmista.
Ukraina ja Ruotsi ovat keskustelleet Meteor - ilmataisteluohjusten viemisestä Ukrainaan. Asiasta kertoi Ukrainan puolustusministeri Mykhailo Fedorov.Niimpä ... RAMJET moottori, joka auttaa Meteroria säilyttämään nopeuden ja liikehtimiskyvyn maaliinsa saakka. Se on sitä läntistä, teknologista ylivoimaa.
- Anonyymi00017
Ohjauksella ei ole ratkaisevaa merkitystä, koska Ilmataisteluita hävittäjien kesken ei enää ole käyty vuosikymmeniin.
- Anonyymi00018
Miten mahtaa natsiohjus mahtua sionisti F-35 kalķunan vattaan?
Nähdäänkö yllättävä mutta ennakkoon tiedetty hylkimisreaktio? 😂😂😂- Anonyymi00019
Käy kuin Alaskassa. F-35 plättynä tonttiin. 🤣🤣🤣
- Anonyymi00020
Pariin vuoteen ei ole venäläiskoneet rikkoneet ukrainan rajaa ylittämällä sen.
Ovatko venäläiset nykyään herrasmieskansaa vai mistä tuo johtuu?
Onko Venäjällä juurikaan toimia hävittäjiä enää kun ei ole aikoihin niitten uroteoista kirjoitettu?- Anonyymi00021
Mistä sitten johtuu jatkuva itku ja valitus venäjän ufoista ukrainan ja Puolan ilmatilassa?
EU- nato taitaa olla pelkkä kupla? - Anonyymi00030
Anonyymi00021 kirjoitti:
Mistä sitten johtuu jatkuva itku ja valitus venäjän ufoista ukrainan ja Puolan ilmatilassa?
EU- nato taitaa olla pelkkä kupla?Kupla ja kupla Nato?? No te venäläiset rusnyat osaatte kyllä räxyttää ku venäläinen kylärakki ku muuhunkaan ei pysty
- Anonyymi00023
Sodan yllättäjä on Tatarstan jonka sotilaat hiipivät hiljaa ja ottavat Moskovan haltuun pihtiotteella.
- Anonyymi00024
Tällä voit lentää
milloin tahansa
Moskvan Punaiselle Torille
https://www.youtube.com/shorts/JlsEblA169E - Anonyymi00025
Venäjän ilmatorjunta on hyvin heikko
- Matias Rust- Anonyymi00031
Joo venäläiset rusnyat on vaan venäläisiä rusnya ja eihän ne edes ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan
- Anonyymi00032
Mitäs tuola Nato-suomen itärajan takana tapahtuu???
Pitäskö mennä korottamaan aitaa??? - Anonyymi00033
Pian Ukrainan hävittäjiin 🇺🇦
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain32712068Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611157Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2776516Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2485305Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1823758- 1743588
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin592622Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1172059Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131884