Porvareille on mahdottomuus menestyä omin ansioin. Mistähän se johtuu?
Esimerkiksi Ahvenanmaan rikkain mies on kerännyt omaisuutensa omalla työllään. Miksei porvarit tee töitä, vaan laiskottelevat muiden luoman omaisuuden turvin?
Esimerkiksi Ahvenanmaan rikkain mies on kerännyt omaisuutensa omalla työllään. Miksei porvarit tee töitä, vaan laiskottelevat muiden luoman omaisuuden turvin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi tarttiskaan. Toisilla on liitua millä piirtää.
Koska oikeisto suosii "laiskan rahaa" eli maaten saatuja tuloja mm. pääomatuloja ja perintöjä. Lisäarvoa tuottavaa työn tekemistä nämä eivät arvosta.
Ei fiksu ihminen duunaile. Porvarikin voi tehdä töitä, mutta sen on oltava vaativaa ja merkityksellistä. Porvari hoitelee sijoituksiaan.
Siivoamiset, raksahommat ja sen sellaiset on vassareita varten.
Kela on vassareita varten. Demarit tekee Suomessa kaikki duunit.
Maamme pelastaa vasemmisto-demarit. He raatavat töissä päivät pitkät, jotta saavat ruoka- ja vuokrarahat kasaan. Heillä ei ole omaisuutta, mummolta perimänsä mökinkin he lahjoittivat köyhille kodittomille. Vasemmisto-demareita ei raha kiinnosta, pieni palkka kuitenkin tuo elämään jotakin sisältöä ja baarissa voi juoda pari pientä olutta tovereitten seurassa.
Vappuna sitten tavataan Hakaniemen torilla ja katsellaan Arhinmäen riehumista.
Voithan sinä muuttaa Pohjois-Koreaan. Saat yhteistä hyvää roppakaupalla. Voit päästä vaikka puolue-eliittiin.