Tikkurilassa ovat vuokraskuutit liikenteessä!
Jalankulkijoiden turvallisuus uhattuna!
Myös autoilijat joutuvat varautumaan sieltä täältä eteen syöksyviä skuutteja!
Skuutilla ajetaan jalkakäytävillä, ajetaan jalankulkijaa ihan läheltä, ajetaan 2-3 samalla skuutilla, ei välitetä väistämissäännöistä jne.
Skuuttaajat, sähköskootteristit ja pyöräilijät, eikö jo olisi aika opetella liikennesäännöt eli missä saa ajaa, kuka väistää (TE väistätte aina jalankulkijoita), kuka väistää suojatiellä jne.
Suomessa skuutteihin (rakenteellinen nopeus on yli 15 km/h) ja sähköskoottereihin sovelletaan polkupyörän liikennesääntöjä.
Polkupyörä on ajoneuvo ja sitä koskee pääosin samat liikennesäännöt kuin muita ajoneuvoja (eli mm. autoja).
Polkupyörällä ajetaan ajoradalla ellei ole pyörätietä tai pyöräkaistaa.
Pyörätie merkitään aina pyörätien liikennemerkillä. Eli ellei ole pyörätien liikennemerkkiä niin se on jalkakäytävä.
Jalkakäytävä on rakenteellisesti ajoradasta erotettu osa. Laissa ei sanota, että se pitää merkitä jalkakäytävän liikennemerkillä. Eli ellei mitään liikennemerkkiä niin se on jalkakäytävä ja jos on jalkakäytävän liikennemerkki niin se on jalkakäytävä!
Mikäli ei uskalla ajaa pyörällä, skuutilla (rakenteellinen nopeus yli 15 km/h), sähköskootterilla tms ajoradalla, silloin kannattaa jäädä kotiin!
Odotellaan uutisia vakavista skuuttionnettomuuksista!
Talvi loppunut, skuutit tulleet
5
202
Vastaukset
- Anonyymi
Joillakin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin olla köyhä kokoomuslainen. Joka luulee olevansa miljonääri ja sitten toinen vaihtoehto on kommari.
Joillakin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin olla köyhä kokoomuslainen. Joka luulee olevansa miljonääri ja sitten toinen vaihtoehto on kommari.
Muitakin vaihtoehtoja muuten löytyy
vaihtoehtoja muuten löytyy
Kilpailukyvystä ollaan niin huolissaan että viedään köyhiltä tuhkatkin pesästä kun han rikkaat saa rahansa
Kukaan ei ole huolissaan työlöisperheiden onnesta.
Paitsi SDP ja vasemmistoliitto
Asia on tosi
ÄänestäTutkimusten mukaan akkujen raaka-aineiden hankinta ja kuljetus saastuttaa paljon. Tarvitaan nikkeliä, kobolttia ja litiumia. Litium tulee Chilestä, koboltti ja nikkeli mm. Afrikasta Kongosta, jossa sitä louhitaan lapsityövoimalla käsin, kertoo Yle.
Lapsityövoimalla louhittava koboltti uhkaa myös loppua pian, kertoi Iltalehti hiljattain. Myös Turun Sanomat kertoi vuosi sitten, kuinka "Valtaosa tuotetaan lapsityövoimalla järkyttävissä olosuhteissa".
Yhden akun litiumia varten pitää louhia maata 62 tonnia Chilessä. Se on noin 20 kuutiota kiveä, eli yhden huoneen kokoinen kimpale. Ja kun akkuja tarvitaan 100 miljoonaa vuodessa, niin se on jo aikamoinen monttu Chilessä. (Se kuoppa on läpimitaltaan n. 1km ja 100m syvä.)
Kuljetus Eurooppaan tapahtuu isoilla valtamerialuksilla, jotka saastuttavat enemmän kuin kaikki Euroopan autot yhteensä, kertoo MTV. Jatkossa tuota kuljetusta tarvitaan enemmän, kun raaka-aineitakin tarvitaan entistä enemmän. Lisää luonnon kulutusta!
Sitten akun valmistus kivihiiltä energiaksi käyttävässä tehtaassa saastuttaa paljon. Valmistusprosessissa tarvitaan erittäin korkeita lämpötiloja kemiallisiin prosesseihin, kertoo Iltalehti.
Maailmalla on rakenteilla noin 15 jättimäistä akkutehdasta – yleensä tietysti kivihiilellä toimivia, koska se on tehokkain ja halvin energia.
Eli suosimalla sähköautoja edesautat kivihiilivoimaloiden lisääntymistä, lisäät valtamerilaivojen liikennettä, kaivat luontoon isoa kuoppaa ja pahin lopuksi: suosit lapsityövoimaa!
Vain jotta voimme muka-ajella vihreästi. Melko legenda tuo sähköauton vihreys!! - Anonyymi
AIDSHOMO
- Anonyymi
Tänään on ainakin Tikkurilassa ollut vilskettä, kun vuokraskuuteilla ajavat; 2 kyydissä (kielletty), alaikäiset (kielletty), jalkakäytävillä (kielletty), kääntyvät suojatielle autojen eteen vaikka skuuttaajat itse ovat väistämisvelvollisia jne jne.
Päivän aikana näin monia kymmeniä skuuttaajia ja heistä vain n. 10 % noudatti vuokrausohjeita tai liikennesääntöjä!
Muutamat skuuttaajat eivät tykänneet, kun minä jalankulkijana en väistänyt heitä kapealla, n 1 m levyisellä jalkakäytävällä. He joutuivat ajamaan korkean kivetyksen yli ajoradalle, mutta ihme kyllä pysyivät pystyssä.
Skuuttaajilla liikennesääntöjen noudattaminen oli ja on huomattavasti huonompaa kuin autoilijoilla!
Minulla on ihan sama, jos he loukkaantuvat tai tappavat itsensä, kun eivät vain vahingoita tai jopa tapa ulkopuolisia! - Anonyymi
En ole yhtään pahoillani kun tulee uutisia skuutti turmista. Tyhmät saa kunnon kyytiä. Järjestäkää skuutti kilpailut. Parhaiten joka kaatuu on voittaja.
- Anonyymi
Näin toissailtana pimeän aikaa, kun vuokraskuutin kyydissä oli 4 n. 15-17 vuotiasta nuorta miestä ja kääntyivät yllättäen suojatielle, vaikka olivat itse väistämisvelvollisia!
Autoilija onnistui pysähtymään idioottien onneksi! Joku toinen kerta voi olla, että skuuttaajien käy huonosti.
Kääntyminen skuutilla tuolla "kuormalla" on jo riskitekijä ! Tuon ikäiset ajattelevat olevansa kuolemattomia!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422323Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759532Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297510Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816350SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1826000Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot375003HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo892111Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801387