Talvi loppunut, skuutit tulleet

Anonyymi-ap

Tikkurilassa ovat vuokraskuutit liikenteessä!

Jalankulkijoiden turvallisuus uhattuna!

Myös autoilijat joutuvat varautumaan sieltä täältä eteen syöksyviä skuutteja!

Skuutilla ajetaan jalkakäytävillä, ajetaan jalankulkijaa ihan läheltä, ajetaan 2-3 samalla skuutilla, ei välitetä väistämissäännöistä jne.

Skuuttaajat, sähköskootteristit ja pyöräilijät, eikö jo olisi aika opetella liikennesäännöt eli missä saa ajaa, kuka väistää (TE väistätte aina jalankulkijoita), kuka väistää suojatiellä jne.

Suomessa skuutteihin (rakenteellinen nopeus on yli 15 km/h) ja sähköskoottereihin sovelletaan polkupyörän liikennesääntöjä.

Polkupyörä on ajoneuvo ja sitä koskee pääosin samat liikennesäännöt kuin muita ajoneuvoja (eli mm. autoja).

Polkupyörällä ajetaan ajoradalla ellei ole pyörätietä tai pyöräkaistaa.

Pyörätie merkitään aina pyörätien liikennemerkillä. Eli ellei ole pyörätien liikennemerkkiä niin se on jalkakäytävä.

Jalkakäytävä on rakenteellisesti ajoradasta erotettu osa. Laissa ei sanota, että se pitää merkitä jalkakäytävän liikennemerkillä. Eli ellei mitään liikennemerkkiä niin se on jalkakäytävä ja jos on jalkakäytävän liikennemerkki niin se on jalkakäytävä!

Mikäli ei uskalla ajaa pyörällä, skuutilla (rakenteellinen nopeus yli 15 km/h), sähköskootterilla tms ajoradalla, silloin kannattaa jäädä kotiin!

Odotellaan uutisia vakavista skuuttionnettomuuksista!

5

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joillakin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin olla köyhä kokoomuslainen. Joka luulee olevansa miljonääri ja sitten toinen vaihtoehto on kommari.


      Joillakin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin olla köyhä kokoomuslainen. Joka luulee olevansa miljonääri ja sitten toinen vaihtoehto on kommari.


      Muitakin vaihtoehtoja muuten löytyy
      vaihtoehtoja muuten löytyy

      Kilpailukyvystä ollaan niin huolissaan että viedään köyhiltä tuhkatkin pesästä kun han rikkaat saa rahansa

      Kukaan ei ole huolissaan työlöisperheiden onnesta.
      Paitsi SDP ja vasemmistoliitto

      Asia on tosi


      ÄänestäTutkimusten mukaan akkujen raaka-aineiden hankinta ja kuljetus saastuttaa paljon. Tarvitaan nikkeliä, kobolttia ja litiumia. Litium tulee Chilestä, koboltti ja nikkeli mm. Afrikasta Kongosta, jossa sitä louhitaan lapsityövoimalla käsin, kertoo Yle.

      Lapsityövoimalla louhittava koboltti uhkaa myös loppua pian, kertoi Iltalehti hiljattain. Myös Turun Sanomat kertoi vuosi sitten, kuinka "Valtaosa tuotetaan lapsityövoimalla järkyttävissä olosuhteissa".

      Yhden akun litiumia varten pitää louhia maata 62 tonnia Chilessä. Se on noin 20 kuutiota kiveä, eli yhden huoneen kokoinen kimpale. Ja kun akkuja tarvitaan 100 miljoonaa vuodessa, niin se on jo aikamoinen monttu Chilessä. (Se kuoppa on läpimitaltaan n. 1km ja 100m syvä.)

      Kuljetus Eurooppaan tapahtuu isoilla valtamerialuksilla, jotka saastuttavat enemmän kuin kaikki Euroopan autot yhteensä, kertoo MTV. Jatkossa tuota kuljetusta tarvitaan enemmän, kun raaka-aineitakin tarvitaan entistä enemmän. Lisää luonnon kulutusta!

      Sitten akun valmistus kivihiiltä energiaksi käyttävässä tehtaassa saastuttaa paljon. Valmistusprosessissa tarvitaan erittäin korkeita lämpötiloja kemiallisiin prosesseihin, kertoo Iltalehti.

      Maailmalla on rakenteilla noin 15 jättimäistä akkutehdasta – yleensä tietysti kivihiilellä toimivia, koska se on tehokkain ja halvin energia.

      Eli suosimalla sähköautoja edesautat kivihiilivoimaloiden lisääntymistä, lisäät valtamerilaivojen liikennettä, kaivat luontoon isoa kuoppaa ja pahin lopuksi: suosit lapsityövoimaa!

      Vain jotta voimme muka-ajella vihreästi. Melko legenda tuo sähköauton vihreys!!

    • Anonyymi

      AIDSHOMO

    • Anonyymi

      Tänään on ainakin Tikkurilassa ollut vilskettä, kun vuokraskuuteilla ajavat; 2 kyydissä (kielletty), alaikäiset (kielletty), jalkakäytävillä (kielletty), kääntyvät suojatielle autojen eteen vaikka skuuttaajat itse ovat väistämisvelvollisia jne jne.

      Päivän aikana näin monia kymmeniä skuuttaajia ja heistä vain n. 10 % noudatti vuokrausohjeita tai liikennesääntöjä!

      Muutamat skuuttaajat eivät tykänneet, kun minä jalankulkijana en väistänyt heitä kapealla, n 1 m levyisellä jalkakäytävällä. He joutuivat ajamaan korkean kivetyksen yli ajoradalle, mutta ihme kyllä pysyivät pystyssä.

      Skuuttaajilla liikennesääntöjen noudattaminen oli ja on huomattavasti huonompaa kuin autoilijoilla!

      Minulla on ihan sama, jos he loukkaantuvat tai tappavat itsensä, kun eivät vain vahingoita tai jopa tapa ulkopuolisia!

    • Anonyymi

      En ole yhtään pahoillani kun tulee uutisia skuutti turmista. Tyhmät saa kunnon kyytiä. Järjestäkää skuutti kilpailut. Parhaiten joka kaatuu on voittaja.

    • Anonyymi

      Näin toissailtana pimeän aikaa, kun vuokraskuutin kyydissä oli 4 n. 15-17 vuotiasta nuorta miestä ja kääntyivät yllättäen suojatielle, vaikka olivat itse väistämisvelvollisia!

      Autoilija onnistui pysähtymään idioottien onneksi! Joku toinen kerta voi olla, että skuuttaajien käy huonosti.

      Kääntyminen skuutilla tuolla "kuormalla" on jo riskitekijä ! Tuon ikäiset ajattelevat olevansa kuolemattomia!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      183
      7204
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      122
      3248
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      49
      1825
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1817
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      77
      1753
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      4
      1665
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1551
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1363
    Aihe