Euroopassa oli 80 vuotta eli 1945-2025 Yhdysvaltain aikakausi. Nyt alkaa Venäjän aikakausi joka kestää suunnilleen yhtä kauan.
Suomenkaan ei kannata alkaa sotimaan vaan tehdä uusi YY-sopimus ja sopivasti suomettua, vaihtoehtoa kun e ole, antaa hullujen sotia.
Aikakauden vaihdos meneillään
12
188
Vastaukset
- Anonyymi
YY-sopimus = YYA-sopimus.
- Anonyymi
Älä unta nää! Elät yhä 70-lukua, Tiltu!
- Anonyymi
Venäjän aikakudella kehitys on erityisen nopeaa. Todennäköisesti seuraavan 80 vuoden aikana saavutetaan mittaamattomia prosenttiennätyksiä. Jakson lopussa jopa 10% Venäjän väestöstä on tottunut käyttämään sisävessaa ja pesemään kainalot kerran kuussa.
- Anonyymi
Nuohan ovat jo parempia %-lukuja kuin Suomessa.
- Anonyymi
Valta maailmanpolitiikassa kasvaa tämän vision mukaan kiväärin piipusta, kun se oikeasti kasvaa talouden, teknologian ja innovaatioiden mukana, ja niissähän Venäjä on paarialuokkaa. Takapajuisesta maasta ei ole suurvallaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valta maailmanpolitiikassa kasvaa tämän vision mukaan kiväärin piipusta, kun se oikeasti kasvaa talouden, teknologian ja innovaatioiden mukana, ja niissähän Venäjä on paarialuokkaa. Takapajuisesta maasta ei ole suurvallaksi.
----Takapajuisesta maasta ei ole suurvallaksi.-----
Sinun antamasi määritelmät eivät todista mitään. Suurvalta tai ei niin hirveästi sitä jo pelätään.
- Anonyymi
Mitäs jos tyynesti ja arvokkaasti hyväksyisimme sen että Eurooppa mukaan lukien Venäjä menettävät edelleen maailmanpolitiikassa merkitystä. Usan merkitys pysyy jos ei aivan niin melkein yhtä suurena kuin nyt ja Kiinan sekä jatkossa Intian sekä monen muun ns globaalin etelän maan merkitys kasvaa.
Tällä hetkellä maailman väestönkasvusta jo yli 50% tulee Afrikasta. Jos haluamme todellakin elää ihmisinä ihmisten joukossa meidän on myös hylättävä rasistinen ylimielinen asenne globaalin etelän ihmisiä kohtaan.
*****Penna Tervo ***** - Anonyymi
USA siirtynyt demokratian jälkeiseen aikaan.
https://yle.fi/a/74-20147969
Näin helposti demokraattinen maa muutetaan diktatuuriksi.- Anonyymi
Kyllä tuo yle on sitten todellinen syöpäläinen. Veronmaksajien rahoilla häpeämätöntä propagandaa!
- Anonyymi
Venäjän aikakausi loppui 200 vuotta sitten.
- Anonyymi
USAn hegemonian aika on selvästikin loppu ja ollaan siirtymässä sitä seuraavaan aikaan.
Tämän suuruiset muutokset tapahtuvat melko hitaasti vaikka nyt onkin aika uskomaton vauhti Yhdysvaltojen itsensä lähdettyä toimimaan samaan suuntaan.
Britannian maailmanvallan siirtyminen Yhdysvalloille ensimmäisestä maailmansodasta alkaen alkoi olla valmis toisen maailmansodan jälkeen, kaikkineen talousvallan siirtyminen kesti viitisenkymmentä vuotta.
Nyt tapahtuu asiat nopeammin mutta isot laivat kääntyvät kuitenkin verkkaan.
Kuitenkaan asiessa ei ole mitään epäselvää.
Miksi Suomi roikkuu typerästi kipuilevan Euroopan kanssa samassa hirttonarussa kun se sieltä pääsisi poiskin halutetssaan ja ottaisi realitettit huomioon ja toimisi niiden mukaan.
Yhdysvallat pystyy nopeisiin liikkeisiin, miksei pieni Suomi?
Mutta se vaatisi niin vahvaa ja taitavaa johtajaa että ketään sellaista ei ole näköpiirissä.
Ja Suomi kun olisi voinut olla edelleenkin se mallimaa jos ei tälle itseään tuhoavalle tielle oltaisi lähdetty.- Anonyymi
Suomi on valinnut juuri oikean tien!
Romahtavaan itänaapuriin ei kannata sitoutua!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251058Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82972Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753