Sairastan moninivelrikkoa vähän siellä sun täällä, noh nykyinen työ on paljon autolla ajoa, seisomista ja istumista asiakkaiden luona.
Tuo autolla ajo ja parkkipaikan etsintä on niin syvältä, mutta halusin kokeilla kuitenkin.
No nyt olisi ehkä mahdollisuus työhön yhdessä toimipisteessä ja liikkuvampaa työtä siellä.
Nyt vain tuntuu, että joka paikka jumissa ja kipeänä - ehkä vähästä liikunnasta tiedä häntä.
Kova halu olisi kokeilla tätä työtä, mietin vaan etteikö voisi olla niin että liikkuvampi työ olisikin hyväksi kropalle ?
Liikkuva työ ja nivelrikko
11
329
Vastaukset
- Anonyymi
Aina parempi liikkuvampi työ. Itsellä oireilee polvi, ja lonkka, mutta teen keskiraskasta liikkuvaa työtä.
- Anonyymi
No tätä olen itsekkin alkanut epäillä, mitä helpompi työ fyysisesti niin tuntuu että kroppa aivan loppu ja kivut lisääntyy.
- Anonyymi
Nivelrikkoa ehkäistään elintavoin. Myös tupakoimattomuus, liikalihavuus ynnö muut huonot tavat, liikkumattomuuskin edistää nivelrikkoa ja osteoporoosia. Selkäniksmien nivelrikko, nikamien kulumat myös johtuvat liikunnan puutteesta, happi ei kulje perille asti , hemoglobiiniin voi olla huono jis ei kunnolla syö, on liian laiha , raskasna ja tupakoi. Myös raskaus kannattaa huomioida nivelrikkoa arvioitaessa ja hoidettaessa, mikäli sen ikäinen hlö ,että voi olla raskaana. Nuoremmillakin esiintyy nivelrikkoa. Likinta ja terveellinen syöminen , ns. Lautasmalli on ihanteellinen nivelrikkoakin hoidettaessa , varsinkin mikäli on ennestään sairauksia ja tai on raskaana.
- Anonyymi
Anteeksi, mutta miten tämä vastaus liittyy aloitukseen ?
Kyse oli voisiko liikkuvampi työ sopia nivelrikkoiselle paremmin kuin paikallaan tehtävä ?
Kaikki nivelrikkoa sairastavat tietävät varmasti ravinnon, painonhallinnan ja liikunnan tärkeyden. Ja tosi nuorella voi olla nivelrikkoa, juu juu tiedetään. - Anonyymi
Nivelrikkoa voi olla vaikka elintavat olisivat kuinka hyvät! Syitä voi olla useita, esim. synnynnäiset geelivirheet tai virheasennot.
- Anonyymi
Eihän näillä keskustelufoorumeilla ole mikään virkainto päällä, näille nyt kirjoitellaan muodossa jos toisessa, oli mikä virka cain , tai ei.
- Anonyymi
Minulle peräti vastattiin:) tämmöisen rennon kirjoittelun muodossa, kiva jos saa vastauksiakin, jos on jtn vastattavana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulle peräti vastattiin:) tämmöisen rennon kirjoittelun muodossa, kiva jos saa vastauksiakin, jos on jtn vastattavana.
Ei ole ennen vastattukaan.
- Anonyymi
Tuon työnvalinnan suhteen hyvä niin sanotusti "tehdä niinkuin hyvä tulee" tai hienommin muotoiltuna"tehdä niinkuin hyvältä tuntuisi" . Jos töissä ei kovin liiku, koittaa saada liikettä kotosalla.
- Anonyymi
No ei tuo liikkumaton työ ole suurin syy vaihtohaluun, mutta mietin vaan jaksaako sitä fyysisempää työtä uudestaan…
Syyt vaihtoon on työn luonne ja huono johtaminen!
- Anonyymi
Ymmärrän..pääpointti ettei kärsi tuki ja liikuntaelimen liikkumattomuudesta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152090- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj131148- 1031041
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki71913Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865