Natsi joka pääsi karkuun

Otto Skorzeny.
Päästettiin pakoon vankilasta. Häntä ei ikinä otettu kiinni ja tuomittu, päinvastoin, hän sai töitä israelin salaiselta palvelulta.



Meet The Most Dangerous Man In Europe
Thoughty2

7

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Skorzeny oli Felix Steinerin ohella eräs törkeimmistä takinkääntäjista koko natsilaumassa.
      Hän todisti judealaisille hyödyllisyytensä ja uskollisuutensa ampumalla omin käsin erään saksalaisen raketti-insinöörin,jolle oli ensin luvannut järjestää hänet turvaan (maksua vastaan)nimenomaan judealaisilta!
      Steiner ajeli rintaman takana henkivartiostonsa kanssa ja hirtteli karkureiksi arvelemiaan tukkumitassa.Sitten hän lopetti hirttopeijaisensa,ilmoitti miehilleen kaikkien olevan nyt omillaan ja katosi autoineen teille tietymättömille!
      Olisi voinut jättää ne hirttelemiset ammattimiehille ja keskittyä sodankäyntiin.
      Mutta kunnon natsi on aina natsi...

    • Anonyymi

      Onko homofobia sairaus?

    • Anonyymi

      Skorzeny joutui oikeuteen amerikkalaisen univormun käytöstä Ardennien taistelussa. Hänet pelasti amerikkalainen kenraali, joka todisti myös liittoutuneiden erikoisjoukkojen taistelleen toisinaan vihollisen vormuissa.

    • Anonyymi

      Oliko kovinkin tiukka natsi vai enemmän toiminnan mies ? Se, että auttoi myös Israelia korvausta vastaan, osoittaa ideologista joustavuutta.

      • Anonyymi

        Ei ainakaan antanut rotuopin rajoittaa toimenkuvaansa. Tosin kyseinen oppi olikin kansallissosialismin älyttömin osio.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      841
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      650
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      150
      422
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe