Sisällissodan taisteluissa vangeiksi saadut venäläiset eivät olleet maanpettureita, koska eivät olleet Suomen kansalaisia. Heitä olisi pitänyt kohdella tavallisina sotavankeina kansainvälisten sopimusten mukaisesti.
Mutta milloinpa oikeisto olisi osannut tehdä mitään oikein. Lenin autettiin valtaan Venäjällä saksalaisten toivomuksesta ja sitten opetettiin bolsevikeille vielä leirittäminen näyttämällä esimerkkiä 1918. Sen seurauksena kommunismin uhreina kuoli 100 miljoonaa ihmisitä.
Nykyään oikeisto maksaa tulospalkkioita tappioista kavereilleen, myytyään edes jotain tuottavat yhtiöt ulkomaiseen omistukseen, jonka jälkeen sitten ihmetellään, miksi valtiotalous on jatkuvasti miinuksella.
Suomalainen oikeisto on aivan toivotonta, onneksi naapurimaissamme sentään on paljon järkevämpää oikeistoa, joka ei kohella koko ajan.
Venäläisten teloitukset 1918 olivat sotarikoksia, joista olisi pitänyt tuomita 1944 ja jälkeen
4
116
Vastaukset
- Anonyymi
Valkoiset teloitti Viipurissa kaikki käsiinsä saamat ulkomaalaiset siviilit, mm. italialaiset, venäläisinä. Uhreja tuli satoja.
Eipä taidettu nähdä oikeudenistuntoja näistä tempauksista? - Anonyymi
Sisällissodan suomalaisten, 40 000 Köyhää ja aseetonta, niin kuin myös venäläisten teurastukset, olivat rikos myös ihmisyyttä vastaan.
Minkälaisia ihmisiä ja kenenkä kasvattamia, olivat nämä lahtarit?
Heiltä puuttui täysin oikeanlainen ihmiselle kuuluva kasvatus.
He olivat pedoista pahimpia, rikollisista pahimpia.
He eivät tunteneet empatiaa, eivät inhimillisyyttä, eivät sääliä tappamiansa syyttömiä ihmisiä kohtaan.
He olivat sitä pahinta ihmiskunnan saastaa. - Anonyymi
Kaikki ihmisten teloitukset, olipa teloitettu mistä maasta hyvänsä, olivat rangaistavia tekoja.
Missä itseään hyvinä pitävien valtaapitävien näiden lahtarien tuomitseminen, ja anteeksipyyntö teloitettujen jälkeläisille viipyy?
Ja tunnustus siitä, että oli väärin ja rikollista tappaa syyttömiä ja aseettomia ihmisiä?- Anonyymi
Neuvostoliitto ja sen seuraajat voisivat asiassa ensinnä aloittaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183991Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4892283Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1271741- 761444
- 1571433
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91074Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34704- 27691
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25671- 45658