Isäni ongelmat

Anonyymi-ap

Hei, olen 22 vuotias. Isäni on entinen narkkari ja alkoholisti. Hän on aina puhunut kuinka lopetti päihteet kun sai tietää että saa lapsen. Isäni on entinen kilpa kehonrakentaja. Hän treenasi aktiivisesti jo ennen syntymääni ja minä vietin hänen kanssaan salilla lapsuuteni. Hän käytti tuohon aikaan hormooneja josta kyllä olen aina tiennyt. Nyt kuitenkin sain tietää että hän myös käytti ekstaasia ja tämä tieto on ollut vaikea käsitellä. Syyksi hän sanoi että siihen aikaan oli normaalia treenata ekstaasilla se auttoi jaksamaan paremmin. Olen hyvin pettynyt koska olen ollut vaippaikänen kun hän on huolehtinut minusta hormooni, ekstaasi päissään. Se saa minut todella vihaiseksi. Hänen lihaksien kasvatus meni pienen lapsen edelle ja se on tässä se mitä en voi ymmärtää. Tunnen vihaa kun ajattelen tätä asiaa. Olin siis isän kanssa aika paljon, sillä äiti oli aina töissä. Isä valitsi hormoonit monesti tässä vuosien varrella ja siitä valinnasta kannan traumoja joita hän hormoonipsykoosi päissään aiheutti. En tiedä mitä tällä tekstillä hain halusin vain päästä jollekkin avautumaan sillä minulla ei ole oikein ketään jolle voisin tästä aiheesta avautua.

4

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ymmärrän hyvin vihasi,mutta asia pitää käsitellä että pääset eteenpäin elämässä. Vanhemmat ei aina tee oikeita valintoja ja ovat erehtyväisiä.Voisiko juttelu isän kanssa tai ammattilaisen kanssa vielä auttaa. Toisaalta etäisyys ja irtautuminen vanhemmista voi olla paikallaan nyt että voit suunnitella omaa elämääsi ellet ole jo muuttanut kotoa. Kovasti tsemppiä,joskus isäsuhde voi olla vaikea ja puhuminenkaa ei aina auta mutta silloin pitää elää omaa elämää niinkuin parhaaksi näkee.

    • Anonyymi

      Etkö voisi puhua jollekin psykologille tai terapeutille asiasta. Voisit ehkä saada asiaan jotain uutta katsantokantaa.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne ja saitkin jo hyviä vinkkejä keskusteluavusta! Laitan tähän alle tiedoksi infoa eri auttamistahoista, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Anonyymisti ja maksutta. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15–19 ja to klo 15–21 on kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on lisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Kiitos kaikille vastaajille. Mul ois 5h psykologille aikaa ilmasiks työterveydessä käytettävänä. Sain lähetteen jo viimevuona ja en ole vieläkään varanut aikaa. Ajatus psykologilla käymisestä tuntuu vaikealta, mutta aijon kyllä tänä vuona sen 5h kyllä käyttää en vain tiedä milloin koen olevani valmis siihen.

      -AP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6933
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3908
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3290
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2854
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2672
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2113
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2057
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      1980
    Aihe