– Kun keskustelee työnantajien kanssa, että mistä maista haetaan porukkaa töihin, niin kauniisti sanottuna se menee niin, että Afrikasta ja Lähi-idästä ei haeta ketään. Eli käytännössä kukaan ei halua sieltä porukkaa töihin mihinkään firmaan.
https://www.suomenuutiset.fi/makela-ei-mitaan-jarkea-hakea-ulkomailta-lisaa-tyottomia-suomeen-tyovoimapulasta-on-puhuttu-kohta-jo-20-vuotta-ja-kukaan-ei-viela-ole-sita-nahnyt/
Perussuomalaisten Mäkelä kiteytti hyvin maahanmuuton ongelman
36
364
Vastaukset
- Anonyymi
No en itsekkään ottaisi kehitysmaamuslimeita töihin.
- Anonyymi
Syyt on monimuotoiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syyt on monimuotoiset.
Kauniisti sanottuna.
- Anonyymi
uli uli persu uli
- Anonyymi
uli uli persu uli
Onhan ne porukat sieltä mahdottomimmasta päästä. Pelkkää vaikeutta ja sählinkiä niiden kanssa. Palvovat olematonta satu-ukkoaan. Mussut, muiden kanssa voi pärjätä järjellisesti.
- Anonyymi
Kun tekee mieli tanssia rumpujen tahdissa niin on tuossa impulssikontrollissa vikaa ja sellainen jamppa joutuu täällä pohjoisessa vaikeuksiin , kun talvi tulee .
- Anonyymi
Ihan kuin täällä ei olisi tarpeeksi työttömiä ja Kelan tukien varassa lusmuilevia, pitääkö niitä raahata tänne vielä lisää - ihmettelen vaan!
- Anonyymi
Moktar.Gubta
2025-03-09 12:05:26
UUSI
"Hallitsematon maahanmuutto on yksi tärkeimmistä syistä...". Olet havainnut ilmiö ihan oikein, mutta päätynyt vääriin johtopääksiin.
Työperusteinen maahanmuutto täytyy erottaa erilleen tästä keskustelusta. Työperusteinen maahanmuuttaja saapuu EU-alueelle ihan laillisesti ja kaikkia maahantulosäädöksiä aidosti noudattaen. Se on sekä hillittyä että hallittua.
Puhukaamme siis pakolaisista ja puhukaamme myös yrityksistä päästä paremman leivän äärelle pakolaisuuden varjolla. Ongelman ovat aiheuttanee ne nuoret miehet, jotka suurin joukoin pyrkivät EU-alueelle pakolaisuuden varjolla, vaikka itse asiassa ovat vain tavoittelemassa parempaa elämää. Samalla he myös monin tavoin vaikeuttavat ns. oikeiden pakolaisten asemaa ja elämää.
Tähän parempaa elämää tavoittelevien nuorten miesten tulvaan pitää puuttua sekä EU-ulkorajoilla että myöhemmin myös kohdemaassa. Suomessakin voisi nopeuttaa sitä byrokratian myllyä, jonka lopputuloksena saadaan viimein se lopullinen ja lainvoimainen päätös, jonka avulla voidaan henkilö poistaa maasta.
Meidän ei kannata luopua laillisuusvaltiosta vain sen vuoksi, että joukko ulkomaalaisia nuoria miehiä yrittää väärinkäyttää meidän lainsäädäntöämme.
Ystävällisin terveisin, Moktar. ;)
PS.
Tuo höttö sitä, höttö tätä juttusi vain huonontaa tekstiäsi. Se on aivan turha tehokeino, joka ei mitenkään edistä keskustelua. ;)
Ei kelvannut Moktarille Oikonomin kommentti.
Dysfasiapitoinen selittely höttöydestä ja turhasta tehokeinosta kertoo diktaattorimaisesta luonteesta ja narsistisesta öykkäröinnistä. - Anonyymi
Kun öyhötrolli yrittää esitellä auktoriteettiaan, pieleen menee.
Opettelisi ensin kirjoittamaan.
On tuota yritetty neuvoa, ei se vaan koskaan opi. - Anonyymi
Kuka niitä kehitysmaa muslimeja tänne haalaa , miksi ei ahkeria kristittyjä saa ottaa ?
- Anonyymi
Ne kristityt sopeutuvat ja kotoutuvat paremmin joten vihervasemmiston ja demlamatelijoiden hillotolpat jäisi tarpeettomiksi.
- Anonyymi
Persujen sössötykset ei oikein uppoa enää. Ne vihaa kaikkia pienituloisia, maahanmuuttajista se on laajentunut vanhuksiin, sairaisiin, työttömiin, lapsiperheisiin ja vammaisiin. Siinä kohtaa pakko sanoa, parannusta on,että se ei ole rasistista! Ylimielisyys kohdistuu samalla tavalla suomalaisiin ja muualla syntyneisiin!
- Anonyymi
Yhyy byää pesukarhukravatti, uli uli natsitervehdys!
- Anonyymi
Virossa on säädetty kiintiö EU:n ulkopuolelta tulevalle työvoimalle. Kiintiön ulkopuolta pääsevät ne, joille maksetaan vähintään puolitoista kertaa Viron keskipalkka:
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010992645.html
Meillä pitäisi tehdä vähintään sama. Nyt näen, että meillä päästetään maahan porukoita enemmänkin humanitäärisistä syistä kuin työvoimana, koska nämä porukat eivät kelpaa työnantajille eikä suuri osa kansastakaan heitä tänne halua. Se on nähty jo. Maamme on pian kehitysmaatasoa kaikilla mittareilla kaikissa palveluissa ja elämänaloilla.- Anonyymi
Edellisellä tarkoitan tätä: "Työperusteinen maahanmuutto täytyy erottaa erilleen tästä keskustelusta. Työperusteinen maahanmuuttaja saapuu EU-alueelle ihan laillisesti ja kaikkia maahantulosäädöksiä aidosti noudattaen. Se on sekä hillittyä että hallittua."
Onkohan noin kuin sanot?! Ettei vain esim. tätä reittiä tuoda humanitääristä porukkaakin. Käsittääkseni näitä on liian paljon esim. Pk-seudulla työvoiman ulkopuolella.
- Anonyymi
suomessa puolet maahanmuuttajista on työttöminä, jopa Espoossa
- Anonyymi
Ovat taxi kuskeja huonolla Suomenkielellä.
- Anonyymi
Pitääkö meidän muka uskoa, että paljon halvemmalla palkkaaminen muualta ei ole motivoiva tekijä vaan pelkästään ihonväri?
- Anonyymi
Työvoimapula on aivan oven takana, kohta se on täällä.
Näin on vakuuteltu jo yli 20 vuotta.
Ainoastaan pitkälle koulutetuista ammattilaisista on pulaa... - Anonyymi
Kohtapuoliin työvoimapulaa paikkaamaan tänne tulleet ovat jo eläkeiässä.
Eivät ole vielä saaneet töitä. Lisää työväkeä vain vaaditaan tänne odottamaan eläkettään. - Anonyymi
Ehdottomasti tänme pitää otta meksikolaisia kartelleja, jotka tekee silöä tavalla, että Hamaskin näyttää heidän rinnaltaan pelkkien harrastelijoiden kerholta, mitä tulee sadistiseen väkivaltaan.
Sillä tavalla taataan "Suomen etu", eli vasemmistolaisten huumesekoilut. - Anonyymi
Päässia että islamisaatio jatkuu SUOMESSA!
Suonenjoen PROFEETTA MOKTAR!- Anonyymi
Ja hyvinhän tuo islamisaatio etenee täällä pääkaupunkiseudulls, näiden ”Hamassalojen” suojeluksessa!
- Anonyymi
Jossei näitä tuotaisi, jäisi toimistot siivoamatta, vanhusten vaipat vaihtamatta, hampurilaisenne paistamatta. Tokihan ahkeria aasialaisia tulee myös näihin hommiin, mutta he vaihtavat parempiin hommiin, heti kun ovat saaneet osaamisen ja kielitaidon kehitettyä. Afrikan pojat eivät viitsi panostaa itsensä kehittymiseen ja tyytyvät vähempään. Heille urakehitystä on onnistua naimaan parempituloinen suomalainen nainen.
- Anonyymi
Toimistot on siivottu, vaipat on vaihdettu ja ruokaa valmistettu ennenkuin kehitysmaiden roskaväkeä oli kelkottu maahan.
Bussitkin kulkivat.
Yhtään apinaa ei tarvita.
- Anonyymi
Lisää vain näitä Minja Koskelan kaltaisia intersektionaalisia hyödyllisiä viherpunikki idioottisuvakki feministejä politiikkaan puolustamaan islamisaatiota täällä pääkaupunkiseudulla, niin kyllä tästä hyvä tulee…
INSHALLAAAAAAH! MAASHALLAAAAAH! ALLAAAAAAAAH AKBAR!…
Näillä mennään! - Anonyymi
Mäkelä on Idiootti
- Anonyymi
hih
- Anonyymi
Huhki
- Anonyymi
Imaamit ja huumeet pois suomesta
Ja kirjan lukukielto - Anonyymi
Maahanmuuttoa on monenlaista. Osa maahanmuutosta on haitallista, mutta ei toki kaikki. Moni ottaa varmasti saksalaisen insinöörin töihin, jos sellaiselle on tarvetta. Ei taida sellainen maahanmuutto olla kovin haitallista, ellei se saksalainen insinööri ala harrastaa veronkiertoa/verovälttelyä.
- Anonyymi
Näinhän se on mutta ei Jurgen tänne töihin halua koska Saksassa leveämpi leipä.
Koska ei koulutettua väkeä töihin saada niin pakko sitten tyytyä vain työttömiin Paskastanista. - Anonyymi
Yo man, Leppävaara, taatusti insinööritehdas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yo man, Leppävaara, taatusti insinööritehdas.
Oliko Sukupolli Leppävaaran ”insinööritehtaan” tuotoksia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yo man, Leppävaara, taatusti insinööritehdas.
Oliko Shukupolli tämän ”insinööritehtaan” tuotoksia…
- Anonyymi
Intialaiset ovat suuressa suosiossa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2172843
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1122037Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171681Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141605Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2841448Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471227- 471176
- 1051014
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan56948- 85905