Sukupuolierottelu on urheilussa lopetettava. Kaikki osallistujat samaan sarjaan lajissaan mahdollisesti painoluokittain. Ja ehdottomasti pitää lopettaa häpeällinen puhe siitä, että naiset ovat heikompia!
Tasa-arvoa urheiluunkin!
Anonyymi-ap
5107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eihän tässä sitä paitsi edes ole kyse pelkästään naisista VAAN kaikista niistä "kymmenistä" sukupuolista joita on olemassa!
Käytännössähän kaikille sukupuolille ei voida perustaa omaa sarjaa joten ainoa tasapuolinen ratkaisu on juuri aloituksessa mainittu käytäntö vain yhdestä sarjasta.
Keihäänheittäjänä olen semmoinen 78 metrin mies. Nyt ajattelin ilmoittautua naiseksi ja voittaa pari olympiakultaa!
Jäitä hattuun nyt sillä tuskin olet ainoa!
Ei tuollaisia henkilökohtaisia kysymyksiä saa kysyä urheilussa. On kehopositiivisuus ja muunsukupuolisuus. Ketään ei syrjitä.. Kaikki samaan sarjaan.
Tasa-arvoa ei ole tyrkytetty, mutta nytpäs sitä vaaditaan urheiluunkin!