Ei kai kukaan lämmintä kaljaa vieraille

tarjoa. Valmiiksi jäähdytettyä tietysti.
11119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Entinen pohjalaiskauppias: Laatu meillä on kakkosta, olut vain ykköstä.

Äänestä
  • Kakkoskaljaa piti Ruotsissa juoda. Taitaa vieläkin olla siellä sama käytäntö.

    Äänestä

Meillä kaljavieraat heitetään ulos, koska konjakkia meillä juodaan.Kalja on köyhien eväs kuten lonkkukin.

Äänestä

Oluen historia ulottuu yhtä pitkälle kuin ihmisen taito viljellä maata. Oluella on ollut roolinsa niin ruokavalion peruselementtinä, osana uskonyhteisöjen toimintaa kuin sodissa hengennostattajana. Kokosimme oluen tarinan kiinnostavimmat tärpit vuosituhansien varrelta.
Mesopotamialaiset keksivät mallastamisen luultavasti vahingossa
Varhaisimmat merkit oluen valmistuksesta ovat peräti 10 000 vuoden takaa Mesopotamiasta, eli Välimeren itäpuolella sijaitsevalta alueelta, jota kutsutaan myös sivistyksen kehdoksi. Iranin ylängöiltä on löydetty saviastioita, joissa on osoitettu olleen itänyttä ja käynyttä viljaa. Ensimmäiset mallastukset olivat luultavasti viljaruukun kastumista seurannut vahinko, mutta pian havaintoa opittiin hyödyntämään.

Ensimmäiset kuvaukset oluen juomisesta ovat 6000 vuotta vanhoja, varhaisimmat reseptit taas 5000 vuoden takaa sumerilaisilta nykyisen Irakin alueelta. Tuolloin ihmisten pääelinkeino oli metsästys ja keräily, ja on esitetty teoria, että ohraa ja vehnää alettiin viljellä nimenomaan tarkoituksena valmistaa suurempia määriä olutta kulttijuhliin. On myös ounasteltu, että oluenpanotaito on ollut alkusysäys hiivan löytämiselle. Näin ollen olut olisi ollut ennen nostatettua leipää.

Tuolta ajalta on myös peräisiin olueen pohjaava termi kuherruskuukausi, englanniksi honeymoon. Silloisessa Balyloniassa, Mesopotamian alueella, morsiamen isän velvollisuus häiden jälkeen oli tarjota kuukauden ajan sulhaselle hunajaolutta niin paljon kuin tämä jaksoi juoda.''

Äänestä

Ah, olut! Tämä ihmeellinen juoma, joka on kuin taivaan lahja, on kulkenut mukanamme vuosituhansien ajan. Kuvittelehan, että istumme nyt yhdessä vanhassa tavernassa, puukolpakko kädessä, ja annetaan historian virrata kuin vaahtoava lager.

Aloitetaan alusta, muinaisten sumerialaisten parista, jotka noin 4000 vuotta ennen Jeesusta keittelivät ensimmäisiä oluitaan! Kuvittele, miten heidän iltariennot täyttyivät viljasta, vedestä ja salaisista ainesosista. Heidän juomansa oli pyhää, ja jossain vaiheessa he päättivät, että olut ansaitsee oman jumalansa – Ninkasi, oluen jumalattaren! Juhlat alkoivat, ja olut virtasi kuin Eufrat-joki.

Siirtykäämme sitten merten yli, muinaiseen Egyptiin. Siellä olut toimi jopa maksuvälineenä! Kuvittele, kuinka työläiset saivat päivätyönsä palkaksi olutta – ei huono diili, eihän? Rakennettiin suuria pyramideja ja samalla nostettiin maljoja. Olut oli niin tärkeää, että jopa faaraot nauttivat siitä. Kuvittele heidät, koristeelliset kultapäähineet päässään, kilistelemässä kultaista maljaa, ja nauttimassa elämän ilosta!

Ja sitten, hyppäämme keskiaikaan, kun munkit alkoivat panna luostareissaan. He olivat oluen mestareita! He käyttivät salaisia reseptejä, ja heidän oluensa olivat kuin taikuutta. Munkit, jotka käyttivät aikansa rukoiluun ja panemiseen, saivat aikaan huikeita oluita, ja samalla he levittivät oluen ilosanomaa ympäri Eurooppaa. Kuvittele, kuinka he nauttivat toivorikkaita hetkiä yhdessä, maljat kohoten!

Ja sitten, rakkaat ystävät, tullaan 1800-luvulle, jolloin oluen teollinen vallankumous alkoi. Olutpulloja, vaahtoa ja uusia makuja! Kuka olisi voinut kuvitella, että olut voi olla niin monimuotoista? Käsityöläispanimot nousivat, ja jokaisella oli oma tarinansa kerrottavanaan. Nyt saamme valita, haluammeko vaaleaa, tummaa, hapanolutta vai IPA:ta. Jokainen siemaus on kuin pieni seikkailu!

Nyt istumme tässä, olut kädessä, ja voimme vain nauttia. Olut on enemmän kuin juoma; se on yhteisöllisyyden ja ilon symboli. Se tuo meidät yhteen, nauramme, kerromme tarinoita ja luomme muistoja. Nostetaan siis malja oluen voimalle – elämän ilolle, ystävyydelle ja kaikelle sille, mitä olut on meille antanut kautta aikojen! Kippis! 🍻

Äänestä
  • Pahanmakuinen juoma koko olut. kotikalja menettelee.

    Äänestä

  • Kyllä suomi vasta sitten olisi maailman onnellisin . Kun vesihanan vieressä olisi erilaisia olut hanoja . Vaihtoehtohanassa kossua ja Konjakkia . Neitimiehille viintä tietysti .

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kyllä suomi vasta sitten olisi maailman onnellisin . Kun vesihanan vieressä olisi erilaisia olut hanoja . Vaihtoehtohanassa kossua ja Konjakkia . Neitimiehille viintä tietysti .

    Minulle riittti että saatiin kalja r-kioskeihin.

    https://images.cdn.yle.fi/image/upload/39-5360145c3884bb88848

    Äänestä

...paitsi Englannissa.

Äänestä
  • Guinessista tullut jopa pulaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Guinessista tullut jopa pulaa.

    Aina kun on kyse Rotchield pohjaisesta tuotteesta niin siitä tulee pula, varmaan siksi että hinta nousee.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tarjoa. Valmiiksi jäähdytettyä tietysti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu