Hallituspuolueet ovat jo todistaneet valehdelleensa: "Heikoimmistakin pidetään huolta" - muka

Anonyymi-ap

"Jokaisessa kunnassa on säilytettävä ympärivuorokautinen hoivakoti", vaatii Keskustapuolueen puheenjohtaja Kaikkonen.
"Mummoralli" eli ikäihmisten siirtely pitkien matkojen päähän on lopetettava
ja lähipalvelut kunniaan", jatkaa Keskustan puheenjohtaja Kaikkonen.

Hallitus on aiheuttanut hoivakriisin leikkauksillaan. Aikaa säästöjen etsimiseen on annettava lisää vaatii myös talouspolitiikan arviointineuvosto. Ei saa olla niin, että vanhus joutuu pelkäämään tulevaisuuttaan.

Vaalien alla puolueet tekevät lupauksiaan, mutta sen olemme ainakin jo
saaneet todeta, että nykyinen hallitus ei ole lupauksiaan aikonutkaan pitää.

Hallitus on ajanut vanhushoivan kriisiin, koska se on leikannut rahoja liian äkkiä
ja liian paljon ajattelematta vähääkään, että "säästön" kohde on ihminen,
myös vanhus, jolla ei ole mitään mahdollisuuksia puolustaa itseään.
Hallitus on se, jonka pitäisi suojella heikkoja eikä kohdella heitä huonosti.

Etelämmässä tilanne ei ole niin huono, mutta muualla se on toisenlainen.
Kuka haluaa vanhempansa tai isovanhempansa satojen kilometrien
"mummoralliin" ? Eihän heitä pääse usein katsomaankaan, kun heidät
"sijoitetaan" liian kauas.

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaisten onkin jo aika tajuta oma tilansa vaikka se Sanoma-YLE -aivopesukoneessa onkin melko työlästä. Tänne on näköjään jo kasvatettu tietämätön ja vihalla kontrolloitu sukupolvi.

      Muissa maissa perinteisten Suomen ystävien piirissä aletaan jo miettiä toimenpiteitä suomalaisten auttamiseksi :

      " Lempeä rauhaan pakottaminen alkaa Suomesta

      EU:n vastuullisissa piireissä on herännyt huoli pahantahtoisten toimijoiden yrityksistä pitkittää EU:n ja Venäjän välistä konfliktia. Suomen epämääräiset toimet ovat herättäneet ajatuksen kurinpitotoimista. Ilmeisesti rikkaudellaan pröystäilemään pyrkivä maa on vastaanottanut liian halpaa sotakalustoa ja sen sotilaspiirien korruptio on karkaamassa käsistä. Suomeen suunnatut puolustustarkoituksiin tarkoitetut ylisubventoidut asekaupat ovat nyt tulilinjalla kun vastuullinen toiminta ei näytä vakiintuneen maan uuteen ulkopolitiikkaan. Ukrainan konflikti on kertausta viime vuosisadan vastenmielisimmistä tapahtumista etnisine puhdistuksineen ja neo-natsismin nousuineen."

    • Anonyymi

      Satojen kilometrien, minun avopuolisoni on 250 päässä, eikä ole ongelma käydä katsomassa. Junalla pääsee ja hotellissa voi viettää yön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      99
      4214
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      147
      3662
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      126
      1697
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe