YlösTenpaus EI OLE Darbyn sepittämä - PRETERISMI on HARHA!

Nyt on tullut oppeja jotka hylkää Herramme paluun ja sen että seurakunta temmaptaan tuuliin ja pilviin ja paatuneet eikkarit jäävät maan päälle..

23

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sellaista oppia ole kellään.

      Paavali luulee että kokee ylöstempauksen eläessään.

      Siten voi muutkin erehtyä

      Ei mitään sen ihmempää eikä parkumisen aihe.

      • Anonyymi

        Paavali ei odottanut Jeesuksen palaavan takaisin hänen elinaikanaan.


    • Anonyymi
    • Ketä on tenpaus?🤔

      • Anonyymi

        Täh etkö osa kjirota suomi toope luterilaine murhaja kirkkoine,


    • Anonyymi

      Paavali selittää ylöstempausta siitä näkemyksestä, että mitä tapahtuu eläville ihmiselle kun kuolleiden ylösnousemus tapahtuu. Pitääkö elävien kuolla ensin ennen kuin voivat mennä taivaaseen ja kokea sitten vasta ylösnousemus. Paavali selittää että me muutumme, me saamme taivaallisen olotilan siinä tempauksen yhteydessä. Ei ihmistä tapeta eikä hän kuole, vaan muuttaa muotoaan tullessaan temmatuksi taivaan kirkkauteen.

      Myös kuolleet heräävät, mutta eivät maallisessa muodossa eikä kukaan joudu helvettiin maallisessa muodossa takapuoltaan kärventämään, vaan se on puhtaasti hengellinen tila, jonka hengen tosin tuomiossa luo saatana kaikkine niine tuntemuksineen mitkä ovat sille olennaisia.

      Paavali selittää tempausta siitä lähtökohdasta mitä elävälle ihmiselle tapahtuu kun tapahtuu ylösnousemus. Joskaan ei kerro kuin sen mitä Jumalan omille silloin tapahtuu.

      • Anonyymi

        Helvetissä tunnetaan kipua ja se edellyttää tuntoaistia. Helvetissä on hampaita ja hampaat ovt fyysiset, niissä on suuri kivunaistinta kun niitä helvetissä kiristellään ihmisten suissa.

        Ennenaikaan hammaslääkäreissä ei ollut hammaspuudutusta ja hirveä itku kuului voimakkaasti kun hammaslääkäriin kävelin lapsena ja odotushuoneessa oli pelokkaita lapsia vuoroaan odottamassa siinä toivossa että tuo hammaslääkärissäkäynti olisi jo ohi. Siinä ne odotuksen minuutit olivat karmaisevia.

        " Siellä on itku ja hammasten kiristys."


      • Anonyymi

        Lisäät omiasi: "temmatuksi taivaan kirkkauteen". Sana ilmoittaa ainoastaan: temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.


      • Anonyymi

        Paavali ei opettanut kiliasmia.
        Hän opetti ja kirjoitti 1. ylösnousemuksesta.


    • Anonyymi

      Miksi te anabaptistit vihaatte nimitystä "1. Ylösnousemus"?
      Mikä siinä on teitä nyppinyt, kun opetatte aivan muuta?

      • Anonyymi

        Anonyymi
        2025-03-11 14:24:29
        Sinä vihaat Jeesuksen omia!!!! Kirkkos muka jakaa paikkoja ensimmäiseen ylönousemukseen, hevonkukkua!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anonyymi
        2025-03-11 14:24:29
        Sinä vihaat Jeesuksen omia!!!! Kirkkos muka jakaa paikkoja ensimmäiseen ylönousemukseen, hevonkukkua!!!!

        Te ette ole Jeesuksen omia. Kuinka kehtaat nimitellä meitä, joiden puolesta Kristus on kuollut?

        Sinunko omasi jälleen tappoi itsensä lisäksi 3 "viatonta" (?), muuta ihmistä ja satutti neljättä? Eikö korttipöytänne varoittanut? Ja kirkko, jotta vastaan hyökkäätte pitää surutilaisuuksia mokomienne vuoksi! Kuuluivatko edes kristilliseen kirkkoon? Entä oma hell.srk:nne?

        Mikä "kirkkos"? Olet noita joka kuvitteet ja levität valheita kirjoittajista. Minulla ei ole mitään kirkkoa, mutta teillä on: Käärme-sukujenne omat saalem-srk:t!


    • Anonyymi

      Helluntailainen, anabaptistien suuri show-tapahtuma, "Tempaus", on Darbyn sepittämää kiliasmi-harhaoppia.

      Kristittyjen "1. Ylösnousemus" sen sijaan on suoraan Raamatun UT:n kertomaa.

    • YlösTenpaus…😹👍

      • Anonyymi

        Ehkä se on savon kieltä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä se on savon kieltä..

        Viittaa enempi mustiin rahtivaatteisiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä se on savon kieltä..

        Olen vasenmistolainen konmunisti.🎖️ Menin Tanpereelle. Sain pinppiä. Sitten menin Jänpsään. Taas sain pinppiä. Olin siitä kunmissani. 😮Jostain syystä kunminkin pääsin YlösTenpaukseen. 🏋️🏋️🏋️Opetuslapsetkin olivat kunmissaan lapsikatseesta kun siinä ollaankin kunminkin kummissaan.👀 💧💧💧⛪️Kunmissaan…🤔


      • Anonyymi
        Moaukko kirjoitti:

        Olen vasenmistolainen konmunisti.🎖️ Menin Tanpereelle. Sain pinppiä. Sitten menin Jänpsään. Taas sain pinppiä. Olin siitä kunmissani. 😮Jostain syystä kunminkin pääsin YlösTenpaukseen. 🏋️🏋️🏋️Opetuslapsetkin olivat kunmissaan lapsikatseesta kun siinä ollaankin kunminkin kummissaan.👀 💧💧💧⛪️Kunmissaan…🤔

        Sivumennen sanoen: kunnioitan teitä komukoita huomattavasti enemmän kuin demareita. Te olette asiassanne tosissanne.

        Paitsi en niin Skp:tä, ovat lähinnä suunsoittajia ("Porvari sitä! Ja porvari tätä!"), mutta sitä ärhäkämpiä joukkoja kylläkin. Aikoinaan luin jopa Työkansan sanomia! (Tiedonantaja oli tyhmä lehti.)


    • Anonyymi

      ei kiitos.

    • Anonyymi

      Jo muutamat kirkkoisät elikkäs niitä ensimmäisiä piispoja Lähi-idässä uskoivat tempuuseen vuosina 100-400 j. Kr. mutta ajankohdasta oli eri näkemyksiä.

    • Anonyymi

      Preterismus muß sterben! Preterismin täytyy kuolla!

    • Anonyymi

      Joh.11:25 Sanoi Jesus hänelle: minä olen ylösnousemus ja elämä: joka uskoo minun päälleni, hän elää, ehkä hän olis kuollut. Biblia (1776)

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      133
      1363
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      101
      1054
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      947
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      37
      683
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      603
    Aihe