YlösTenpaus EI OLE Darbyn sepittämä - PRETERISMI on HARHA!

Nyt on tullut oppeja jotka hylkää Herramme paluun ja sen että seurakunta temmaptaan tuuliin ja pilviin ja paatuneet eikkarit jäävät maan päälle..

18

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sellaista oppia ole kellään.

      Paavali luulee että kokee ylöstempauksen eläessään.

      Siten voi muutkin erehtyä

      Ei mitään sen ihmempää eikä parkumisen aihe.

      • Anonyymi

        Paavali ei odottanut Jeesuksen palaavan takaisin hänen elinaikanaan.


    • Anonyymi
    • Ketä on tenpaus?🤔

      • Anonyymi

        Täh etkö osa kjirota suomi toope luterilaine murhaja kirkkoine,


    • Anonyymi

      Paavali selittää ylöstempausta siitä näkemyksestä, että mitä tapahtuu eläville ihmiselle kun kuolleiden ylösnousemus tapahtuu. Pitääkö elävien kuolla ensin ennen kuin voivat mennä taivaaseen ja kokea sitten vasta ylösnousemus. Paavali selittää että me muutumme, me saamme taivaallisen olotilan siinä tempauksen yhteydessä. Ei ihmistä tapeta eikä hän kuole, vaan muuttaa muotoaan tullessaan temmatuksi taivaan kirkkauteen.

      Myös kuolleet heräävät, mutta eivät maallisessa muodossa eikä kukaan joudu helvettiin maallisessa muodossa takapuoltaan kärventämään, vaan se on puhtaasti hengellinen tila, jonka hengen tosin tuomiossa luo saatana kaikkine niine tuntemuksineen mitkä ovat sille olennaisia.

      Paavali selittää tempausta siitä lähtökohdasta mitä elävälle ihmiselle tapahtuu kun tapahtuu ylösnousemus. Joskaan ei kerro kuin sen mitä Jumalan omille silloin tapahtuu.

      • Anonyymi

        Helvetissä tunnetaan kipua ja se edellyttää tuntoaistia. Helvetissä on hampaita ja hampaat ovt fyysiset, niissä on suuri kivunaistinta kun niitä helvetissä kiristellään ihmisten suissa.

        Ennenaikaan hammaslääkäreissä ei ollut hammaspuudutusta ja hirveä itku kuului voimakkaasti kun hammaslääkäriin kävelin lapsena ja odotushuoneessa oli pelokkaita lapsia vuoroaan odottamassa siinä toivossa että tuo hammaslääkärissäkäynti olisi jo ohi. Siinä ne odotuksen minuutit olivat karmaisevia.

        " Siellä on itku ja hammasten kiristys."


      • Anonyymi

        Lisäät omiasi: "temmatuksi taivaan kirkkauteen". Sana ilmoittaa ainoastaan: temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.


      • Anonyymi

        Paavali ei opettanut kiliasmia.
        Hän opetti ja kirjoitti 1. ylösnousemuksesta.


    • Anonyymi

      Miksi te anabaptistit vihaatte nimitystä "1. Ylösnousemus"?
      Mikä siinä on teitä nyppinyt, kun opetatte aivan muuta?

      • Anonyymi

        Anonyymi
        2025-03-11 14:24:29
        Sinä vihaat Jeesuksen omia!!!! Kirkkos muka jakaa paikkoja ensimmäiseen ylönousemukseen, hevonkukkua!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anonyymi
        2025-03-11 14:24:29
        Sinä vihaat Jeesuksen omia!!!! Kirkkos muka jakaa paikkoja ensimmäiseen ylönousemukseen, hevonkukkua!!!!

        Te ette ole Jeesuksen omia. Kuinka kehtaat nimitellä meitä, joiden puolesta Kristus on kuollut?

        Sinunko omasi jälleen tappoi itsensä lisäksi 3 "viatonta" (?), muuta ihmistä ja satutti neljättä? Eikö korttipöytänne varoittanut? Ja kirkko, jotta vastaan hyökkäätte pitää surutilaisuuksia mokomienne vuoksi! Kuuluivatko edes kristilliseen kirkkoon? Entä oma hell.srk:nne?

        Mikä "kirkkos"? Olet noita joka kuvitteet ja levität valheita kirjoittajista. Minulla ei ole mitään kirkkoa, mutta teillä on: Käärme-sukujenne omat saalem-srk:t!


    • Anonyymi

      Helluntailainen, anabaptistien suuri show-tapahtuma, "Tempaus", on Darbyn sepittämää kiliasmi-harhaoppia.

      Kristittyjen "1. Ylösnousemus" sen sijaan on suoraan Raamatun UT:n kertomaa.

    • YlösTenpaus…😹👍

      • Anonyymi

        Ehkä se on savon kieltä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä se on savon kieltä..

        Viittaa enempi mustiin rahtivaatteisiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä se on savon kieltä..

        Olen vasenmistolainen konmunisti.🎖️ Menin Tanpereelle. Sain pinppiä. Sitten menin Jänpsään. Taas sain pinppiä. Olin siitä kunmissani. 😮Jostain syystä kunminkin pääsin YlösTenpaukseen. 🏋️🏋️🏋️Opetuslapsetkin olivat kunmissaan lapsikatseesta kun siinä ollaankin kunminkin kummissaan.👀 💧💧💧⛪️Kunmissaan…🤔


      • Anonyymi
        Moaukko kirjoitti:

        Olen vasenmistolainen konmunisti.🎖️ Menin Tanpereelle. Sain pinppiä. Sitten menin Jänpsään. Taas sain pinppiä. Olin siitä kunmissani. 😮Jostain syystä kunminkin pääsin YlösTenpaukseen. 🏋️🏋️🏋️Opetuslapsetkin olivat kunmissaan lapsikatseesta kun siinä ollaankin kunminkin kummissaan.👀 💧💧💧⛪️Kunmissaan…🤔

        Sivumennen sanoen: kunnioitan teitä komukoita huomattavasti enemmän kuin demareita. Te olette asiassanne tosissanne.

        Paitsi en niin Skp:tä, ovat lähinnä suunsoittajia ("Porvari sitä! Ja porvari tätä!"), mutta sitä ärhäkämpiä joukkoja kylläkin. Aikoinaan luin jopa Työkansan sanomia! (Tiedonantaja oli tyhmä lehti.)


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      160
      7349
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      150
      6026
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      153
      5357
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      48
      4757
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      55
      4088
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      73
      3312
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      62
      3280
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      25
      3142
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      47
      2497
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      18
      2419
    Aihe