Iltapökäle kirjoittaa Olkiluoto 3:n uutisoinnissa jonkun lausumana mm: "– Ydinala on siinä mielessä turvallisuuskriittinen ala, että käyttökokemuksia jaetaan herkästi keskenään."
Tämähän EI pidä paikkaansa alkuunkaan!
Aikaisemmin ainakin Imatran Voiman, sittemmin Fortumin Loviisan vcoimalaitoskäyttäjät saivat tilata lehtikiertoon mm erilaisia ulkomaalaisia atomivoima-alan lehtiä, joissa oli mm kuvauksia, analyysejä ja kuvia erilaisista maailmalla tapahtuneista atomivoimaloitten onnettomuus- ja häiriötilanteista. Kun Olkiluoto 3:n suunnitelmat pantiin alulle, niin kaikkien näitten lehtien kierto lopetettiin.
HETI.
Eli tiedon salausta käytettiin luomaan mielikuvaa ydinvoiman turvallisuudesta. Ja tämä tapahtui sitten nimenomaan Suomessa ja ainakin Loviisan voimalaitoksella.
Näinhän meitä hallitaan ja mielipiteitä muokataan haluttuun suuntaan muuallakin. Hyötyjä kyllä kerrotaan ja liioitellaan, mutta haitat salataan tai ainakin vääristellään, jotta poliitikkojen kähminnät onnistuisivat ja faktat pysyisivät salassa.
Samaa vääristelyä ja salailua on käytetty suuremmassa määrin ainakin:
- Atomivoima, mm TMI
- New Yorkin kolme pilvenpiirtäjää
- Estonia
- Saksan kaasuputket
- Suomenlahden ja koko Itämeren kaapelien katkonnat
Se fiksumpi lukija löytää muitakin vastaavia vääristelyjä.
Olkivuoto...?
4
799
Vastaukset
- Anonyymi
Tuosta sinun listastasi ydibvoimaan liittyy Three Mile Island, eikä siinä tapahtumakulussa ole enää mitään epäselvää! Loput listastasi voit siirtää salaliittopalstalle, luullakseni jokaisesta niistä on siellä ketju.
- Anonyymi
Jätti listastaan pois myös eloapinoiden terrorismin yhteiskuntaa ja paikallisia kansalaisia kohtaan. Miksi kertoa asioista valikoiden ja jättää käytännössä pahimman pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jätti listastaan pois myös eloapinoiden terrorismin yhteiskuntaa ja paikallisia kansalaisia kohtaan. Miksi kertoa asioista valikoiden ja jättää käytännössä pahimman pois.
Onkohan tuo kumminkaan ihan ydinvoimaan liittyvä ongelma?
- Anonyymi
TMI:n tapahtumat ovat nyt taatusti alan ihmisten tiedossa. Minäkin olen harjoitellut vastaavaa Loviisan atomivoimalan simulaattorissa ja taatusti osaan oikean menettelytavan. Vaan ne vaikutukset on salattu! Oikeasti se oli todellinen ympäristökatastrofikin, vaikka toisin valehdeltiin. Sattumoisin olen lukenut tapahtumasta ihan Amerikkalaisistakin lähteistä...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711303Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8210445- 514523
- 244227
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni164162Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv363970Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573869No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413693- 583420
- 423105