Bushin suosio laskussa

Vaalivilpillä voiton saavuttanut bush ei sentään ole vielä kyennyt tukahduttamaan kaikkia mielipidekyselyitä ja niiden tuloksia. Bushin linjapuhe ei vakuuttanut edes puolia amerikkalaisista, jotka ovat alkaneet tajuta, että USA:n hallinto käytti valheellista propagandaa Irakin sodan perusteluissaan. USA:ssa ei ole kuitenkaan odotettavissa oranssivallankumousta, koska maan hallinnolla on pitkät perinteet mielenilmaisujen tukahduttamisessa, vasta muutamakymmentä vuotta sittenhän esim. työväenliikkeet tukahdutettiin raa'alla väkivallalla ja murhilla.
71057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tiesitkö lisäksi, että USA:lla on Pentagonissa oma yksikkö, joka tekee tieteellistä tutkimusta propagandan levittämisen keinojen tehostamiseksi USA:n sekä koko maailman mediaan. Tämä tarkoittaa sitä, että USA:n hallinto pyrkii manipuloimaan kansan mielipiteitä tehokkaimmilla mahdollisilla tieteellisesti tutkituilla/kehitetyillä keinoilla. Aidossa demokratiassa ei harrasteta sellaista. Tosin eihän USA:n vaalijärjestelmäkään ole kuin demokratian irvikuva, jossa uusilla puolueilla tai monipuoluejärjestelmällä ei ole mitään menestymisen edellytyksiä.

Äänestä
  • ja suomessahan ei moista harrasteta ollenkaan (YLE).....

    Äänestä

Näin jossain käsittämättömän jutun ilmeisesti poika-bushista. Siinä sanottiin jotain tällaista:

"Olen pitänyt Bushia jo kauan terveen moraalin ylläpitäjänä, ja tämä hänen viimeisin puheensa vain vahvisti tätä käsitystäni."

No, meitä on tietysti moneen junaan. Mutta mitä poika-bushiin tulee, niin eipä taida olla yhtä fiksu kuin oli isänsä. Lähinnä tyylipuhdas impperialisti tulee ensimmäisenä mieleeni. On luonnollista, että poika-bush roikkuu Irakissa. Öljy ei vielä virtaa eikä systeemiä ole saatu Saudi-Tyrannian muotoon. Se vie ilmeisesti 12 vuotta, siis Saudi-Tyrannian rakentaminen Irakiin, mutta öljyn ryöstö kestää niin kauan, kuin öljyä riittää. Aivan kuten kullan ryöstökin apartheid-etelä-afrikassa.

Poika-bush EI menettäisi kasvojaan, jos lähtisi Irakista heti. Verukkeiden mukainen työ on jo tehty. Mutta verukkeet olivat verukkeita ja retken tarkoitus aivan jotain muuta. Edessä on saudityrannian kaltainen yhteistyö, joka saattaa kestää jopa 30 vuotta (öljyn arvioidaan loppuvan siihen mennessä).

Bushin "moraalia" täytyykin hakea jostain muualta. Äkkisesti sitä on vaikea hakea, mutta löydän sentään jotain. Kantasolututkimukseen ja ihmisalkion manipuloimiseen poika-bush on sentään suhtautunut kielteisesti. Sitä minäkin arvostan.

Mutta, jos poika-bush tietäisi, että kantasolututkimuksen ja sen lopputulosten saavutuksena voisi olla vaikkapa uusi uljas VALLOITUSTAISTELIJA. Kantasolututkimuksella voitaisiin viritellä - paitsi 500-vuotinen avaruusmatkailija - joka olisi peitetarina, niin todellinnen impperialisti-taistelia. Se kestäisi säteilyä, kemiallisia aseita ja valloittaisi Venäjän mennen tullen.

Jos poika-bush tämän mahdollisuuden kantasolututkimuksessa havaitsisi, rapisisi loppukin "moraali" ja kantasolututkimuksen vastustus katoaisi poika-bushiltakin, kuten myös loputkin "moraalin" jäänteet.

Äänestä

sotilaan menetyskin painaa Bush:in suosiota alaspäin.....kotijoukot enenemmässä määrin haluavat poikansa kotiin elävänä !

Äänestä

Totta kai jokainen USA-vastainen lukija taputtaa pieniä, karvaisia käsiään yhteen vuodatustasi lukiessaan, mutta objektiivisen lukijan silmiin tökkii muutama karkea virhe:

-Bush ei saavuttanut voittoaan vaalivilpillä, vaan reilussa vaalissa. (Vrt. Venäjän "presidentinvaalit")

-Hän ei ole tukahduttanut mediaa päinvastoin kuin virkaveljensä Venäjällä

-Linjapuhe on otettu tyydytyksellä vastaan kaikkien isänmaallisten amerikkalaisten mielissä

-USA ei käyttänyt valheellista propagandaa Irakin diktaattorin kaatamisessa -se on vanhoillisen Euroopan syöttämä pajunköysi sinisilmäisille vastaanottajille, joita näköjään sinäkin edustat

-Loppukaneettisi on säälittävän lapsellinen näyttö
stalinismin ajan kielenkäytöstä

Miksi muuten nikkisi vaikuttaa niin tutulta? ;)

Äänestä
  • Kaapissaan. Tosiasiassa Bushin hallinnon on tyynnyteltävä
    maansa yleistä mielipidettä.

    Vasta näimme miten Hitlerin esikunta halusi antaa kuvan taistelevasta
    itärintamastaan.

    Eihän tynkäliittouman soltut ole motissa, mutta kyyristelevät turvavyöhykkeillään.

    Td 831 vrk rikollista miehityssotaa!

    Mikä häpeä! Mikä imagotahra ainoan supervallan asetakin rinnuksilla!

    korpr k

    Äänestä

  • luurankoja kirjoitti:

    Kaapissaan. Tosiasiassa Bushin hallinnon on tyynnyteltävä
    maansa yleistä mielipidettä.

    Vasta näimme miten Hitlerin esikunta halusi antaa kuvan taistelevasta
    itärintamastaan.

    Eihän tynkäliittouman soltut ole motissa, mutta kyyristelevät turvavyöhykkeillään.

    Td 831 vrk rikollista miehityssotaa!

    Mikä häpeä! Mikä imagotahra ainoan supervallan asetakin rinnuksilla!

    korpr k

    Kirjoituksesi olisi ollut lähes täydellinen näyte vasemmistolaisajattelusta, jos olisit vielä muistanut kehua "sankarillisia venäläissotilaita" näiden surmatessa suomalaisia tai tshetsheenejä.

    Tosin ei kukaan ole täydellinen mielipiteissään, en edes minä, vaikka lähellä sitä usein olenkin. ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hìtman-1 kirjoitti:

Vaalivilpillä voiton saavuttanut bush ei sentään ole vielä kyennyt tukahduttamaan kaikkia mielipidekyselyitä ja niiden tuloksia. Bushin linjapuhe ei vakuuttanut edes puolia amerikkalaisista, jotka ovat alkaneet tajuta, että USA:n hallinto käytti valheellista propagandaa Irakin sodan perusteluissaan. USA:ssa ei ole kuitenkaan odotettavissa oranssivallankumousta, koska maan hallinnolla on pitkät perinteet mielenilmaisujen tukahduttamisessa, vasta muutamakymmentä vuotta sittenhän esim. työväenliikkeet tukahdutettiin raa'alla väkivallalla ja murhilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu