Edellisen hallituksen aikana talous nousi ilman minkäänlaista työväen
orjuuutus- ja alistamisyritystä, vaikka oli pandemia, energiakriisi ja
Venäjän hyökkäyssota alkoi.
Sinimusta hallitus on tehtaillut ennätysmäärän työttömiä
27
177
Vastaukset
- Anonyymi
Marinin hallituksen aikana työllisyys oli korkeimmillaan sitten 2008
finanssikriisin ilman työelämän pakkolakeja, työntekijöitten kyykyttämistä
ja päähän potkimista kuten hallitus tekee nyt ja seuraukset on nähtävissä.- Anonyymi
*
*
- SDP:n Sosialistit - On - VAELEHTELIJOIDEN-KLUBI - !
*
* - Anonyymi
"Marinin hallituksen aikana työllisyys oli korkeimmillaan sitten 2008..."
Tuossa kun tilastoja katselee, karu kertoma on se, että TYÖTTÖMYYS kesäkuussa 2023, jolloin Demarijohtoinen SS hallitus lopetti, oli n. 7,5%!!!!!!! EI SIIS IHAN HIRMUISESTI kannata henkseleitä paukutella!!
Vielä kun muistutetaan 42Miljardin KOROTTOMASTA lisävelasta, yli 4% nousseista koroista, EU:n korkeimmasta inflaatiosta, joka ROMAHDUTTI ostovoiman 2009 tasolle, kunnianhimoisesta ilmastotavoitteesta AINOANA MAAILMASSA, joka tullee maksamaan useita MILJARDEJA ja viemään investointeja Suomesta, kuten NESTE:n jalostamon, joka meni Hollantiin, pelkästään tulossa olevien päästömaksujen takia!!!!! - Anonyymi
Petterin resepti romahutti työllisyyden .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Petterin resepti romahutti työllisyyden .
Ohjelman mukaan mennöö
- Anonyymi
Hallitus on aiheuttanut suurtyöttömyyden.
- Anonyymi
.
`SDP ja LaitaVasemmisto - Polkivat Suomen Suohon !
. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
.
`SDP ja LaitaVasemmisto - Polkivat Suomen Suohon !
.iii
- Anonyymi
"Hallitus on aiheuttanut suurtyöttömyyden."
Yksikään toinen itsenäisen suomen historian hallitus, ei ole lähtenyt niin surkeasta taloudellisesta tilanteesta (sitten sodan), kuin mihin SS kauhukabinetti 2019-2023 suomen jätti. Tuo "suurtyöttömyys" noin 7,5% on vain yksi monista surkeista meriitteistä... - Anonyymi
ENNÄTYS SATONEN 320 000 TYÖTÖNTÄ .
- Anonyymi
Nykyhallitus ylivertainen Suomen alasajossa päätöksineen , jokainen normi ihminen näkee ja ymmärtää tilanteen nyt!
- Anonyymi
Demarihallitus 2019-2023 oli ylivertainen Suomen alasajossa päätöksineen (ennätys velka, -konkurssit, -työttömyys, -ostovoiman romahdus, -korkojen nousu... jne.) toivottavasti jokainen normi ihminen VIHDOINKIN näkee ja ymmärtää suomen taloudellisen tilanteen vakavuuden viimeistään nyt! Velkarahalla, vaikka se olisi korotontakin, ei voi maata "pyörittää".
- Anonyymi
Muistatko mitä Rinteen "fläppi taululla" luki - Rahaa on!
No se raha (ja sen lisäksi miljarditolkulla lainarahaa) käytettiin korona ja Business Finland tukiin sekä julkiseen työllistämiseen.
Nämä työpaikat pyörivät siis aikansa tukirahojen varassa MUTTA koska työllisyys ei perustunut todelliseen tarpeeseen ja tuottavuuteen NIIN tukirahojen loputtua yritykset joko menivät konkurssiin tai joutuivat irtisanomaan työntekijöitään!
En nyt ehkä menis sanomaan että taloutta saadaan nousuun pelkällä velkarahalla, jos se niin yksinkertaista olis niin kaikkihan sen tekis - Vai mitä?- Anonyymi
Business Finlandin eli rikkaitten sossuun halusi rahaa lisää nimenomaan Orpo.
Siksi yrityksille otettiin elvytysvelkaa, jota Orpo hurrasi: "Tätä velkaa minäkin
kannatan !!!"
Hyvähän se oli, ei tullut konkursseja, mutta ORPO ON TÄYSIN UNOHTANUT,
ETTÄ VELKA MENI YRITYKSILLE JA HÄNKIN KANNATTI SITÄ VELKAA.
Nyt nilkkinä syyttää Purran kaikesta edellistä hallitusta.
Niin "pieniä" ovat henkisesti pienet ihmiset. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Business Finlandin eli rikkaitten sossuun halusi rahaa lisää nimenomaan Orpo.
Siksi yrityksille otettiin elvytysvelkaa, jota Orpo hurrasi: "Tätä velkaa minäkin
kannatan !!!"
Hyvähän se oli, ei tullut konkursseja, mutta ORPO ON TÄYSIN UNOHTANUT,
ETTÄ VELKA MENI YRITYKSILLE JA HÄNKIN KANNATTI SITÄ VELKAA.
Nyt nilkkinä syyttää Purran kaikesta edellistä hallitusta.
Niin "pieniä" ovat henkisesti pienet ihmiset.Et sä nyt oikeasti voi olla niin tyhmä että syytät opposiota (silloista) hallituksen tekemistä päätöksistä! Se jos oppositio on samaa mieltä kuin hallitus ei tarkoita että oppositio olisi osasyyllinen hallituksen tekemisiin!!!
Meinaatko sitten ihan oikeesti että takapenkillä rattijuoppoa kannustava huutelija olisi jotenkin syyllinen mahdolliseen kolariin sen takia että hän kannusti kuskia ajamaan vaikka tiesi kuskin olevan alkoholin vaikutuksen alainen!
Se on totta että tämän suhteen Orpon pitäisi "tunnustaa" silloinen menettely ja todeta olleensa sen suhteen väärässä, ainakin osittain - Eihän kaikki tuet tietenkään menneet konkurssikypsille yrityksille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Business Finlandin eli rikkaitten sossuun halusi rahaa lisää nimenomaan Orpo.
Siksi yrityksille otettiin elvytysvelkaa, jota Orpo hurrasi: "Tätä velkaa minäkin
kannatan !!!"
Hyvähän se oli, ei tullut konkursseja, mutta ORPO ON TÄYSIN UNOHTANUT,
ETTÄ VELKA MENI YRITYKSILLE JA HÄNKIN KANNATTI SITÄ VELKAA.
Nyt nilkkinä syyttää Purran kaikesta edellistä hallitusta.
Niin "pieniä" ovat henkisesti pienet ihmiset.Ilman muuta elvytysvelkaa ei oltaisi otettu JOS Orpo olisi sanonut EI!!!!
"Hyvähän se oli, ei tullut konkursseja,"
Kirjoitapa gookkeliin hauksi konkurssit 2000 niin näet totuuden JULMETUSTA konkurssipiikistä 2021!!!
- Anonyymi
Sen se sossupeidesanna sai aikaan jauhobileillä
- Anonyymi
Ensin hallitus teki 100000 työtöntä lisää ja sitten alkoi potkia heitä päähän.
Hallitus potkii päähän myös muita, pienituloisia, vammaisia, sairaita ja
vanhuksia. Kaikkia puolustuskyvyttömiä.- Anonyymi
"Ensin hallitus teki 100000 työtöntä lisää ja sitten alkoi potkia heitä päähän.
Hallitus potkii päähän myös muita, pienituloisia, vammaisia, sairaita ja
vanhuksia. Kaikkia puolustuskyvyttömiä."
No, tuollainenhan se Demarihallitus OLI, hyvin kuvattu. Demarit eivät tunteneet SÄÄLIÄ, vaan vei kaikkien ostovoiman ja varallisuuden 2009 tasolle!!!
- Anonyymi
"Kaikkea kaikille velkarahalla " oli tytteleiden motto ...vielä sittenkin kun kaikki vähänkin kaupaksi käyvä oli kaupiteltu ulkomaalaisille ... nyt ymmärtämättömät kränisevät "saavutettujen etujen " perään vaikka vähänkään , pienintäkään tajua talouden päälle ymmärtävä tajuaa ettei velaksi voi loputtomiin elää , maksun aika tulee .. ja on nyt tullut .. Jo verorahatkin on pakko kierrättää ulkomaalaisten pankkien kautta ... " sanon minä hohtimet vaikkei koko maassa ole enää kuin sokerisakset ..."
- Anonyymi
"Edellisen hallituksen aikana talous nousi"
Talous nousi!!! MINNE!? Velkaa tuli yli 42MILJARDIA, korot nousi yli 4%, valtava määrä irtisanomisia ja konkursseja, työttömyys % Orpon hallituksen aloittaessa oli 7,5%!!! Kun vertaa talouslukuja 2019 vs 2023 oli tilanne PAREMPI 2019!!!
"ilman minkäänlaista työväen orjuuutus- ja alistamisyritystä,"
Miten sinä tulkitset OSTOVOIMAN ROMAHTAMISEN 2009 tasolle? Korkojen nousun ja duunareiden KÖYHYYSLOUKKUUN putoamisen, luottotietojen jopa asuntojen menettämisen!!??
"oli pandemia, energiakriisi ja Venäjän hyökkäyssota alkoi."
Kerrotko, MITÄ 2019-2023 hallitus teki pandemian hoitamiseksi!? Suomi sai viimeisenä rokotteet ja maskit, tosin edes maskien käytöstä "tytöt" eivät päässeet yksimielisyyteen, oli suositus ja vahva suositus ja pakko, joka ei ollutkaan pakko vaan suositus, joka olikin vahva suositus...... Pandemiaa on ollut myös 2023/2024 (useita satoja sairaalahoidossa), energiakriisinhän SS hallitus "hoiti" osittain ihan itse, mm. sulkemalla/purkamalla KAIKKI turvevoimalat. TOKI vasta sen jälkeen kun olivat julistaneet ÄÄNESTÄMÄLLÄ, turpeen EI UUSIUTUVAKSI, AINOANA MAANA MAAILMASSA!!!!
"Venäjän hyökkäyssota"
Sota jatkuu, mutta nyt suomalaisen duunarin veroeuroja on mennyt 100x enemmän, kuin SS hallituksen aikana tukemiseen. Punaliput liehuu menkää töihin.🇲🇪🇻🇳👷♂️
- Anonyymi
Hallitus tekee rahapulassa välttämättömiä toimia ja koittaa selvitä ahdingossa.
Vaikeudet kuitenkin syvenevät kun jotkut eivät kykene eivätkä halua tunnustaa ongelmia ja omalta osaltaan toimivat päinvastoin kuin tilanteen korjaaminen vaatisi. - Anonyymi
Suomen ainoa ongelma on hallitus-
- Anonyymi
Hallitus - pahin ongelma Suomessa.
- Anonyymi
Kleptokraattien hallitus.
- Anonyymi
Onko hallituksen tavoite puoli miljoonaa työtöntä ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457332
- 324058
- 573585
- 503120
- 172796
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons492289- 512265
- 372258
- 432238
- 162236