Tytöille tarjotaan mahdollisuuksia tutustua päättäjän tehtäviin; milloin myös pojille?

Anonyymi-ap

Jälleen Plan International on järjestänyt tytöille mahdollisuuksia päästä "töihin" merkittäviin paikkoihin, ainakin näkemään, millaista päättäjän työ on. Hesari uutisoi juuri Girls Takeover -tempauksessa tytöt ottavat päiväksi ohjat johtajilta. Kuitenkin pojilla menee monilla mittareilla huonommin kuin tytöillä. Plan internationalin kampanja on sukupuolisesti syrjivä. Mitä sanoo tasa-arvovaltuutettu? Milloin pojille järjestetään vastaava tempaus?

9

438

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä väliä pojilla on?

      • Anonyymi

        Mitä väliä maapallolla, antaa vaan tyhmemmän sukupuolen eli naisten tuhota!


    • Anonyymi

      Eikös nuo hyväntekeväisyyskeräyksetkin ole nykyään vain naisille ja lapsille? Taitaa naissukupuoli hakea etuoikeuksia jokapuolella?

    • Anonyymi

      Aihe liittyy yleisemminkin kysymykseen, että tasa-arvon ja monimuotoisuuden nimissä naisia suositaan, mutta kun miehet ovat heikommin edustettu sukupuoli, tilanne sivuutetaan. Esimerkiksi eilisen Hesarin mukaan monimuotoisuuden tukeminen on Aalto-yliopistossa keskeinen arvo. Se näkyy esimerkiksi siinä, että miesvaltaisille tekniikan aloille pyritään aktiivisesti saamaan enemmän naisia niin opiskelijoiksi kuin tutkijoiksi. Kiinnostavaa tässä on, että yliopistojen opiskelijoista yleisesti ottaen enemmistö on naisia ja on useita hyvinkin vahvasti naisvaltaisia aloja, joissa miesopiskelija on harvinaisuus. Eipä kuitenkaan näy DEI:n hengessä toimenpiteitä, joilla noille naisvaltaisille aloille saataisiin lisää miehiä, puhumattakaan, että ylipäätään yliopistojen opiskelijoiden sukupuolijakauma saataisiin nykyistä tasaisemmaksi. Tämä asettaa DEI:n nimissä lausutut ylevät mainoslauseet outoon valoon.

      • Anonyymi

        Ei ihmekään, että yliopistojen opiskelijoiden sukupuolijakauma on vinoutunut, kun koululaitos on rakennettu tyttöjen luontaisten oppimistapojen mukaiseksi, ja monet opettajat antavat tytöille paremmat arvosanat kuin pojille vaikka osaamisen taso olisi sama.


    • Anonyymi

      toi afganistanin touhu alkaa päivä päivältä vaikuttaa paremmalta.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuo jatkuva etuoikeuksien osoittaminen naisille herättää katkeruutta nuorten miesten keskuudessa. Katkeruus ja kokemukset osattomuudesta voivat johtaa ikäviin purkauksiin. Viime aikoina on alettu ihmetellä esiin nousevaa naisvihaa. Syyksi on annettu vaikka mitä amerikkalaisia verkkovaikuttajia. Mutta moniko tunnistaa sen syyn, mikä tulee katkeruudesta, kun nuori mies näkee, miten naisille aina annetaan etuoikeuksia, joista hän itse jää sukupuolensa vuoksi osattomaksi.

      • Anonyymi

        Femakkojen miesviha nostattaa tietenkin vastavoiman, en kutsuisi sitä naisvihaksi vaan realismiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Femakkojen miesviha nostattaa tietenkin vastavoiman, en kutsuisi sitä naisvihaksi vaan realismiksi.

        Yhteiskunnan ilmiöistä isoon ääneen keskustelevat sukupuolentutkimuksen (eli naistutkimuksen) edustajat ja heitä peesaavat toimittajat eivät tietenkään tätä seikkaa tunnista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12349
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3937
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      197
      2613
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1982
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      852
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      772
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      726
    Aihe