Kokoomuksen kannatus palautunee sille kuuluvalle tasolle. Ennen eduskuntavaal

Anonyymi-ap

👺👺👺👺👺🩵🩵🩵🌸🥀💤
Kokoomuksen kannatus palautunee sille kuuluvalle tasolle. Ennen eduskuntavaalia tehdyt vaalilupaukset osoittautuivat petokseksi ja pettymykseksi. Työlöäiset lähtivät Orpon oikeistohallitukseen kuin "soitellen taloussotaan". Vaaliohjelmasta sovittiin Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n tavoitteiden mukaan.

Kaikki muistavat persujen puheenjohtajan, nykyisen valtiovarainministeri Purran vaalilupauksen: "köyhiltä ei sosiaaliturvasta leikata, vaikka kokoomus niin haluaa".
Pian leikkaukset olivat Orpon hallituksen hallitusohjelmassa, joista ei tingitä, vaikka ne pitkittävät lamaa ja leipäjonoja.

Kokoomus mainosti hallituksen ohjelmaa
TYÖN LINJAKSI.
KOKOOMUSLAINEN TYÖN LINJA On ollut jatkoa Sipilän hallituksen kilpailukyky-sopimukselle (kiky), jota silloinen valtiovarainministeri Petteri Orpo oli EK:n tavoitteiden mukaisesti Sipilän pääministerikaudella viemässä maaliin. Myös Sipilän "kiky I" heikensi työehtoja: palkat jäädytettiin, vuosi-lomapäiviä vähennettiin jne.

Orpon oikeistohallitus kirjasi "kiky II" työehtojen heikennykset hallitusohjelmaan ja ilmoitti työntekijäjärjestöille, että hallitusohjelmasta ei tingitä. Hallitusohjelmassa olevista EK:n työehtojen heikennys tavoitteista tulikin TARJOUS, JOSTA EI VOI KIELTÄYTYÄ.

Ennen vaalia äänestäjät eivät tienneet, että Orpon oikeistohallituksesta tulee Työmarkkinaosapuolia, ja järjestäytyneen ammattiyhdistysliikkeen palkansaajien edunvalvonnalle tulee STOP, kun heikennykset (muun muassa uudet lakko lait) kirjataan työlaiksi.

Persut eivät ilmeisesti tienneet, mitä tuleman piti, kun läksivät hallitusvastuussa tukemaan sosiaaliturvan leikkauksia ja työehtojen sekä työttömyysturvan heikennyksiä. Jopa niin, että työttömiksi jääneitä ja pätkätyöläisiä kutsuvat "lusmuilijoiksi", millä yrittävät perustella eriarvoisuuden ja köyhyyden kasvua. Jopa toimeentulotuki, joka on viimesijainen tuki ennen leipäjonoja, leikataan.

Eurovaalit osoittivat, että äänestäjät alkavat herätä ymmärtämään miten moni äänesti vastoin omaa etuaan ja vastoin yhteiskunnan etua kun työttömyys kasvaa nopeasti (n. 300.000 työtöntä) ja konkurssit lisääntyvät. Eriarvoisuuden kasvu näkyy paitsi ihmisten ostovoimasta myös kasvaneita terveyseroina.

Vuonna 2019 persut olivat suurin puolue 122 äänestysalueella ja nyt eurovaalissa ei enää ainoassakaan.
Persuja äänesti eurovaalissa vain 7,6 %, yhteensä 139.019 äänestäjää.
Vasemmistoliittoa äänesti 17,3 %, yhteensä 316.758 äänestäjää.

Vasemmistoliiton tiedetään SDP:n lisäksi olevan työväen puolue, joka vastustaa työehtojen ja työttömyysturvan heikennyksiä, mikä on oikea ja rehellinen työn ja työllisyyden linja.
Ilman mitään kiky-kikkailuja ja ilman lusmuilu-selityksiä.


Äänestä sdp

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh heh…

      Uskotko ihan oikeasti, että sossut peruisi tehdyt säästöpäätökset ja työhön kannustavat lakimuutokset? Et varmaankaan. Päinvastoin, sossut pääsevät nauttimaan noiden päätösten tuomasta kasvusta ja hyvistä ajoista, jotka tietysti yrittävät ottaa omiksi ansiokseen.

      Ja palaisi takaisin hulvattomaan ’rahaa on’ -politiikkaan, jossa lähtökohtana taas olisi ’velkaa ei tarvitse maksaa takaisin’ -asenne. Pelko tietysti on, että näin voisi käydä, vaikka tuon politiikan ’arkkitehdit’ ovat pois politiikasta juuri nyt.

      • Anonyymi

        👺😝😝🌷🩵👺👺🩵Kuka maksaa yritystuet?
        Valtion kassasta maksetaan vuosittain miljardien eurojen edestä yritystukia, mitä on vuosikaudet parjattu muun muassa julkisten varojen haaskaukseksi. Lisäksi taloustieteilijät katsovat, että yritystuet vääristävät kilpailua ja itseasiassa hidastavat Suomen talouskasvua.28.4.2024


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        👺😝😝🌷🩵👺👺🩵Kuka maksaa yritystuet?
        Valtion kassasta maksetaan vuosittain miljardien eurojen edestä yritystukia, mitä on vuosikaudet parjattu muun muassa julkisten varojen haaskaukseksi. Lisäksi taloustieteilijät katsovat, että yritystuet vääristävät kilpailua ja itseasiassa hidastavat Suomen talouskasvua.28.4.2024

        Heh heh

        Uskotko sitäkään, että sossut lopettaisivat yritystuet? Tuskin.
        Siihenhän olisi sossuille ollut mahdollisuus vaikka kuinka monta kertaa, kun ovat olleet hallitusvastuussa pääministeripuolueena. Sossuthan lienevät eniten hallituksissa istunut puolue kepun kanssa.
        Sossujejen ’rahaa on’ -politiikkahan nimenomaan on jaellut velkarahaa sinne tänne ja vielä lakisääteisiä palveluja on säädetty velkarahaa varaan, kun luulivat ettei velkoja tarvi maksaa takaisin…


    • Anonyymi

      ay-liikkeelle ! Kai tiedät, että jos ammattiliittoja ei olisi,


      ei meillä olisi läheskään kaikkia niitä oikeuksia, joita tänään pidetään itsestään selvinä.
      Näitä ovat muun muassa: SDP N aikaan sannokset

      Kokoomuksen taas ovat yriyystuet rikkaille yrityksille esim UPM Kymen saa 53 miljoonaa yritystukea ajoja vuosi vaikka Suomen rikkain yritys

      Kahdeksan tunnin työpäivä
      Viisipäiväinen työviikko
      Kesäloma
      Lomaraha
      Talviloma
      Sairausjan palkka
      Ylityökorvaukset
      Työterveyshuolto
      Irtisanomissuoja
      Työttömyysturva
      Vuorotteluvapaa
      Äitiys- ja vanhempainvapaa
      Isyysvapaa
      Lapsilisät


      Äänestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      417
      3342
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      102
      2498
    3. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      105
      2487
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2359
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      28
      2094
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      192
      1564
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1382
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      204
      1201
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1162
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1081
    Aihe