Kokoomuksen kannatus palautunee sille kuuluvalle tasolle. Ennen eduskuntavaal

Anonyymi-ap

👺👺👺👺👺🩵🩵🩵🌸🥀💤
Kokoomuksen kannatus palautunee sille kuuluvalle tasolle. Ennen eduskuntavaalia tehdyt vaalilupaukset osoittautuivat petokseksi ja pettymykseksi. Työlöäiset lähtivät Orpon oikeistohallitukseen kuin "soitellen taloussotaan". Vaaliohjelmasta sovittiin Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n tavoitteiden mukaan.

Kaikki muistavat persujen puheenjohtajan, nykyisen valtiovarainministeri Purran vaalilupauksen: "köyhiltä ei sosiaaliturvasta leikata, vaikka kokoomus niin haluaa".
Pian leikkaukset olivat Orpon hallituksen hallitusohjelmassa, joista ei tingitä, vaikka ne pitkittävät lamaa ja leipäjonoja.

Kokoomus mainosti hallituksen ohjelmaa
TYÖN LINJAKSI.
KOKOOMUSLAINEN TYÖN LINJA On ollut jatkoa Sipilän hallituksen kilpailukyky-sopimukselle (kiky), jota silloinen valtiovarainministeri Petteri Orpo oli EK:n tavoitteiden mukaisesti Sipilän pääministerikaudella viemässä maaliin. Myös Sipilän "kiky I" heikensi työehtoja: palkat jäädytettiin, vuosi-lomapäiviä vähennettiin jne.

Orpon oikeistohallitus kirjasi "kiky II" työehtojen heikennykset hallitusohjelmaan ja ilmoitti työntekijäjärjestöille, että hallitusohjelmasta ei tingitä. Hallitusohjelmassa olevista EK:n työehtojen heikennys tavoitteista tulikin TARJOUS, JOSTA EI VOI KIELTÄYTYÄ.

Ennen vaalia äänestäjät eivät tienneet, että Orpon oikeistohallituksesta tulee Työmarkkinaosapuolia, ja järjestäytyneen ammattiyhdistysliikkeen palkansaajien edunvalvonnalle tulee STOP, kun heikennykset (muun muassa uudet lakko lait) kirjataan työlaiksi.

Persut eivät ilmeisesti tienneet, mitä tuleman piti, kun läksivät hallitusvastuussa tukemaan sosiaaliturvan leikkauksia ja työehtojen sekä työttömyysturvan heikennyksiä. Jopa niin, että työttömiksi jääneitä ja pätkätyöläisiä kutsuvat "lusmuilijoiksi", millä yrittävät perustella eriarvoisuuden ja köyhyyden kasvua. Jopa toimeentulotuki, joka on viimesijainen tuki ennen leipäjonoja, leikataan.

Eurovaalit osoittivat, että äänestäjät alkavat herätä ymmärtämään miten moni äänesti vastoin omaa etuaan ja vastoin yhteiskunnan etua kun työttömyys kasvaa nopeasti (n. 300.000 työtöntä) ja konkurssit lisääntyvät. Eriarvoisuuden kasvu näkyy paitsi ihmisten ostovoimasta myös kasvaneita terveyseroina.

Vuonna 2019 persut olivat suurin puolue 122 äänestysalueella ja nyt eurovaalissa ei enää ainoassakaan.
Persuja äänesti eurovaalissa vain 7,6 %, yhteensä 139.019 äänestäjää.
Vasemmistoliittoa äänesti 17,3 %, yhteensä 316.758 äänestäjää.

Vasemmistoliiton tiedetään SDP:n lisäksi olevan työväen puolue, joka vastustaa työehtojen ja työttömyysturvan heikennyksiä, mikä on oikea ja rehellinen työn ja työllisyyden linja.
Ilman mitään kiky-kikkailuja ja ilman lusmuilu-selityksiä.


Äänestä sdp

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh heh…

      Uskotko ihan oikeasti, että sossut peruisi tehdyt säästöpäätökset ja työhön kannustavat lakimuutokset? Et varmaankaan. Päinvastoin, sossut pääsevät nauttimaan noiden päätösten tuomasta kasvusta ja hyvistä ajoista, jotka tietysti yrittävät ottaa omiksi ansiokseen.

      Ja palaisi takaisin hulvattomaan ’rahaa on’ -politiikkaan, jossa lähtökohtana taas olisi ’velkaa ei tarvitse maksaa takaisin’ -asenne. Pelko tietysti on, että näin voisi käydä, vaikka tuon politiikan ’arkkitehdit’ ovat pois politiikasta juuri nyt.

      • Anonyymi

        👺😝😝🌷🩵👺👺🩵Kuka maksaa yritystuet?
        Valtion kassasta maksetaan vuosittain miljardien eurojen edestä yritystukia, mitä on vuosikaudet parjattu muun muassa julkisten varojen haaskaukseksi. Lisäksi taloustieteilijät katsovat, että yritystuet vääristävät kilpailua ja itseasiassa hidastavat Suomen talouskasvua.28.4.2024


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        👺😝😝🌷🩵👺👺🩵Kuka maksaa yritystuet?
        Valtion kassasta maksetaan vuosittain miljardien eurojen edestä yritystukia, mitä on vuosikaudet parjattu muun muassa julkisten varojen haaskaukseksi. Lisäksi taloustieteilijät katsovat, että yritystuet vääristävät kilpailua ja itseasiassa hidastavat Suomen talouskasvua.28.4.2024

        Heh heh

        Uskotko sitäkään, että sossut lopettaisivat yritystuet? Tuskin.
        Siihenhän olisi sossuille ollut mahdollisuus vaikka kuinka monta kertaa, kun ovat olleet hallitusvastuussa pääministeripuolueena. Sossuthan lienevät eniten hallituksissa istunut puolue kepun kanssa.
        Sossujejen ’rahaa on’ -politiikkahan nimenomaan on jaellut velkarahaa sinne tänne ja vielä lakisääteisiä palveluja on säädetty velkarahaa varaan, kun luulivat ettei velkoja tarvi maksaa takaisin…


    • Anonyymi

      ay-liikkeelle ! Kai tiedät, että jos ammattiliittoja ei olisi,


      ei meillä olisi läheskään kaikkia niitä oikeuksia, joita tänään pidetään itsestään selvinä.
      Näitä ovat muun muassa: SDP N aikaan sannokset

      Kokoomuksen taas ovat yriyystuet rikkaille yrityksille esim UPM Kymen saa 53 miljoonaa yritystukea ajoja vuosi vaikka Suomen rikkain yritys

      Kahdeksan tunnin työpäivä
      Viisipäiväinen työviikko
      Kesäloma
      Lomaraha
      Talviloma
      Sairausjan palkka
      Ylityökorvaukset
      Työterveyshuolto
      Irtisanomissuoja
      Työttömyysturva
      Vuorotteluvapaa
      Äitiys- ja vanhempainvapaa
      Isyysvapaa
      Lapsilisät


      Äänestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe